Astrologie

Nová verze programu Regiomontanus, 4.0.0, výpočty a tranzity

Návod a dokumentace k upgrade nové verze Regiomontanus 4.0.0.

Po několika měsících práce jsem opět přiravil novou verzi astrologického programu. Zásadní změnou oproti předchozí verzi je nové okno pro astrologické výpočty. Zmizelo tlačítko pro výpočet měsíčních úplňků a novů, tyto výpočty byly přesunuty do nového okna a probíhají nyní v řádu necelé sekundy (cca jedna vteřina na jeden rok, dle výkonu počítače). Astrologické výpočty v této verzi znamenají především výpočet naprosto libovolného aspektu i úhlu, nejenom těch 'klasických', ale všech, které vás kdy mohou zaujmout. Počítat aspekty lze jak pro jednoduchý (natální) horoskop, tak samozřejmě i pro tranzitní planety. Tím se program posunuje do mnohem vyšší úrovně.

Prosím, přečtěte si tento návod pozorně, jedná se o nové funkce, které jsou složitější. Návod obsahuje několik příkladů výpočtu, které by vám měly pomoci při práci s programem.

Jestliže stále používáte nižší verzi, než 3.0.0 a máte v databázi uložena jména, potom je nutné provést tyto kroky:

- stáhněte si celou instalaci programu z těchto stránek, kliknutím na tento odkaz, nebo samotný update, jestliže jste již používali verzi 3.0.0 (update také lze stáhnout pomocí programu - tlačítko vpravo dole.)

- Spusťte nejprve program ještě před jakoukoli akcí, ve spuštěném programu otevřete databázi jmen, stiskněte tlačítko Export dat a potvrďte informační okénko o stažení. Zavřete okno.

- ukončete program!!

- přepněte se do adresáře s programem (v nějakém prohlížeči, já používám konzervativně MS explorer).

- rozbalte stažený soubor " Regiomontanus_ZSL.zip ", nebo " regiomontanus_zsl_update.zip " tak, aby byly původní soubory přepsány. Pozor: použitá komprimace je 7zip, nikoli klasický zip! To je z důvodu velikosti souboru, standardní archiv zip je totiž oproti 7zip více, než dvojnásobně veliký a to není žádoucí. Rozbalujte programem 7zip, nebo winrarem a nezapomeňte existující soubory přepsat!!

- Spusťte znovu program, otevřete databázi jmen, zde tlačítko 'Odemknout pro změnu', dále pak tlačítko 'Import dat' a 'Uzamknout pro změnu'. Tím se vám načte databáze jmen zpět a můžete jí používat stejně, jako v původní verzi.

Zkontrolujte, že nová verze je skutečně 4.0.0


Pokud byste narazili na jakékoli problémy s upgradem programu, napište mi prosím mail na Zbynek.slaba@email.cz, případně soukromou zprávu, nebo mi zavolejte na mobil 775 013 563.


Výpočty umožňují ještě jednu podstatnou věc - okamžité, interaktivní prohlížení výsledků. Stačí pouze procházet myší, nebo klávesnicí v okně s výsledky a okamžitě vidíte vypočítaný grafický horoskop. Jak je dobrým zvykem v této aplikaci - i v tomto režimu prohlížení si můžete filtrovat zobrazení aspektů, jednoduchým přesunutím myši nad symbol příslušné planety.


Astrologické výpočty nejsou jednoduchá záležitost a toto je program pro astrology. Neočekávejte tedy, že pouze zadáte datum, stisknete tlačítko a z programu vám 'vypadne' komplexní osud, perfektně popsaný a doplněný líbivou grafikou, (s hrobečkem na konci). :-)) Od toho jsou tu pěkné a propracované stránky www.najdise.cz :-) Je nutné si tento návod přečíst, bez toho se budete v nových funkcích složitě orientovat. Psanou verzi ještě doplním o video návody, které sice rovněž nebudou graficky perfektní, ale řeknou vám vše stručně a zřetelně:-) Nicméně vy jste astrologové (nebo se jimi chcete stát) a tato aplikace vám může řadu věcí významně usnadnit.

Dokumentace k výpočtům:

1.0
Výpočty v režimu natální / základní horoskop

.
Tento režim se nám otevře v okamžiku, kdy nemáme zaškrtnutou volbu 'Tranzity'. V okně výpočtů jej pak rozlišíte nadpisem a světle modrým podkladem tlačítek v prostředním panelu. Zde je možné vypočítat naprosto libovolný aspekt mezi dvěma astrologickými prvky, tedy buď mezi planetami, nebo mezi planetou a astrologickým domem. Úplňky, novy a plodné dny ženy (aspekt mezi Sluncem a Měsícem) jsem nově umožnil vypočítat jediným stisknutím tlačítka (uprostřed dole). Stačí tedy otevřít okno, stisknout tlačítko výpočtu a pak si nechat zobrazit výsledky, to se provede kliknutím na další tlačítko 'Prohlížet výsledky'. POZOR - přejete li před výpočtem změnit startovní datum a počet let, musíte to udělat ručně v příslušných vstupních řádcích vlevo nahoře!1.1
Výpočet klasických aspektů.
Další možností je výpočet 'klasických' aspektů, tedy konjunkce, opozice, kvadratury, sextilu a trigonu. (Netýká se to vašeho osobního horoskopu. Prostě si můžete spočítat, kdy nastane který aspekt!) Tento typ výpočtu provedete jednoduchým způsobem: zvolíte planety, nebo planetu a dům, potom stačí stisknout tlačítko 'Vložit klasické asp.' a pak už pouze kliknout na 'Výpočet aspektu' vlevo dole. Povšimněte si zatržítek pod nastavením úhlu - necháte li všechna zaškrtnutá, dojde pak k výpočtu všech tzv. 'klasických' aspektů a v podstatě tuto volbu lze i doporučit. POZOR na jednu věc - v rámci přesnosti program pracuje POUZE s jedním úhlem a to vždy proti směru hodinových ručiček od první ke druhé planetě!! Co to znamená? Opozice a konjunkce je vždy jenom jedna, všechny ostatní aspekty je vždy nutné zadat v i v jejich druhém ekvivalentu. Tzn. kvadratura je nejenom 90, ale i 270 stupňů (360-90) atd. Stejně tak trigony a sextily se VŽDY musí zadat nejenom jako 120 a 60 stupňů, ale i 240 a 300 stupňů! Jestliže ale použijete zmíněné tlačítko 'Vložit klasické asp.', potom se o toto starat nemusíte! Klasické aspekty tedy nastavíte pro výpočet rychle a efektivně.
PŘÍKLAD - potřebujeme vypočítat všechny kvadratury Slunce a Saturnu, pro deset let a od určitého data. Vybereme tedy Slunce, pak Saturn (nebo naopak, to je lhostejné). Zvolíme Startovní datum (ve formátu vašeho operačního systému), příslušný počet let (10), ponecháme zatržené pouze kvadratury a stiskneme 'Vložit klasické asp'. Potom klikneme na Výpočet aspektu a můžeme si začít prohlížet výsledky výpočtu. Zkuste si to a zjistíte, že výpočet proběhl přesně:-) (Zavřete okno a otevřete Tabulka aspektů na hlavní stránce - mezi Sluncem a Saturnem bude přesný aspekt k danému dni a času).
Minoritní aspekty (kvintil, binovil, kvinkunx, atd.) jsem zatím na tlačítko nepřidal, ale mám to v blízké budoucnosti v plánu. Do té doby je můžete zadávat ručně, znáte li jejich hodnoty.
POZOR - vypočítá se vždy to, co je zadáno do tabulky pro výpočet v levé části okna!! (S výjimkou tří přímých tlačítek pro novy, úplňky a plodné dny). Můžete zadat cokoli, ale mějte vždy na paměti, že například aspekty s Měsícem se opakují s každou planetou jednou měsíčně a zaplní vám tak tabulku výsledků značným množstvím dat! Někdy se bez nich ale neobejdeme.1.2
Zobrazení úhlu v tabulce výsledků.
Vpravo se zobrazí řádky / řádka s výsledky výpočtu. Jedním z údajů je i úhel aspektu. Zadáte li například pro výpočet úhel, který nezapadá do hlavních aspektů, ale splní parametry aspektu minoritního, pak se zobrazí také tento název aspektu. PŘÍKLAD - zadejte třeba úhel 210, nebo 150 (případně obojí) mezi Sluncem a Měsícem, vypočítejte a vidíte výsledný úhel jako kvinkunkx. Není li programem nalezen název úhlu, pak se vždy zobrazí jeho hodnota ve formátu stupně dvojtečka minuty. POZOR: při stanovení typu úhlu se počítá s tzv. orbisem, neboli limitou, která je přednastavena v programu pod tlačítkem 'Nastavení výpočtů' (na hlavní obrazovce.) PŘÍKLAD: konjunkce Slunce a Měsíce (nov) je standardně nastavena v rozmezí 15 stupňů. Konjunkcí tak bude úhel v rozmezí 345 - 15 stupňů. Nastavení si můžete změnit, ale nedoporučuji to z dalších důvodů výpočtu horoskopu.1.3
Výpočet libovolného úhlu mezi astrologickými prvky.
Tato možnost je nesmírně zajímavá, prakticky jí téměř nikdo používat neumí a jistě se ptáte, proč jsem jí vlastně programoval. Je to jednoduché - například na plodnost ženy má zásadní vliv jedna věc - nastane li na nebi stejný úhel mezi Sluncem a Měsícem, jako se nachází v jejím natálním horoskopu, žena je plodná, i kdyby byla uprostřed cyklu. Ve vašem horoskopu vždy svírá jakýkoli prvek s druhým prvkem nějaký úhel a je lhostejné, jestli se jedná o tzv. standardní (kvadratura, trigon atd.), nebo 'nestandardní' úhel. DŮLEŽITÉ je datum, kdy nastane na nebi stejný úhel mezi dvěma prvky, jako máte v natálním horoskopu. Jak moc je to důležité? V kostce: čím silnější je ve vašem horoskopu nějaký aspekt, tím silnější bude projev jeho reprodukce na nebi ve vašem životě. Další pravidlo: čím rychlejší planeta, tím přesněji se aspekt projeví. Aspekty mezi vnitřními planetami a Sluncem se projevují plus mínus jeden den, aspekty transpersonálních planet budou mít rozmezí větší. Záleží na rychlosti, směru a astrologickém domu, ve kterém k úhlu dojde.1.4
Výpočet libovolného úhlu mezi astrologickými prvky.
Tato možnost je nesmírně zajímavá, prakticky jí téměř nikdo používat neumí a jistě se ptáte, proč jsem jí vlastně programoval. Je to jednoduché - například na plodnost ženy má zásadní vliv jedna věc - nastane li na nebi stejný úhel mezi Sluncem a Měsícem, jako se nachází v jejím natálním horoskopu, žena je plodná, i kdyby byla uprostřed cyklu. Ve vašem horoskopu vždy svírá jakýkoli prvek s druhým prvkem nějaký úhel a je lhostejné, jestli se jedná o tzv. standardní (kvadratura, trigon atd.), nebo 'nestandardní' úhel. DŮLEŽITÉ je datum, kdy nastane na nebi stejný úhel mezi dvěma prvky, jako máte v natálním horoskopu. Jak moc je to důležité? V kostce: čím silnější je ve vašem horoskopu nějaký aspekt, tím silnější bude projev jeho reprodukce na nebi ve vašem životě. Další pravidlo: čím rychlejší planeta, tím přesněji se aspekt projeví. Aspekty mezi vnitřními planetami a Sluncem se projevují plus mínus jeden den, aspekty transpersonálních planet budou mít rozmezí větší. Záleží na rychlosti, směru a astrologickém domu, ve kterém k úhlu dojde.1.5
Jak vypočítat datumy vašich osobních aspektů?.
PŘÍKLAD: vlevo nahoře vyberte třeba Slunce a Merkur. V řádce pro úhel se automaticky zobrazí aktuální úhel zvolených planet. Ten tam ponechte, datum ponechte také, stejně tak prozatím jeden rok a stiskněte tlačítko 'Vložit pro výpočet'. Tím se hodnotami naplní levá tabulka a můžete provést výpočet, kliknutím na tlačítko 'Výpočet aspektu'. V pravé tabulce máte zobrazeny výsledné datumy a je možné začít si je prohlížet - stiskněte tlačítko 'Prohlížet horoskop', okno se tím zmenší, dole se objeví symboly planet pro filtr aspektů. Posunutím kurzoru v tabulce (myší, klávesami) dojde k zobrazení horoskopu, okno si dle potřeby přesuňte myší, aby vám nepřekáželo ve výhledu:-) Nyní máte dvě možnosti - okno uzavřít, nebo se vrátit zpět k dalším výpočtům. K tomu vidíte dvě tlačítka dole. Z toho jednoduchého příkladu by vám mělo být jasné, jak program v principu funguje.1.6
Tlačítka pro hromadné zadání aspektů.
Umožňují zadat v podstatě všechny aspekty naráz a provést jejich hromadný výpočet. Ve výsledku se ale těžko vyznáte, pokud zařadíte i Měsíc, nicméně zkuste si následující experiment. Zadejte svůj datum narození a čas (nebo se najděte v databázi jmen, od toho jí v programu máte). Otevřete okno pro výpočty a klikněte na tlačítko 'Vložit všechny aspekty'. Počet let ponechte na 1 a datum posuňte o zhruba půl roku zpět, ne víc, než o rok. (Zpět, ne kupředu). Potom proveďte výpočet - standardně tlačítkem 'Výpočet aspektu'. V průběhu výpočtu si povšimněte stavové řádky dole a tlačítka 'Stop' vpravo vedle ní. Když by se vám podařilo nastavit časově náročný výpočet, tímto tlačítkem ho pohodlně přerušíte!
Výpočet proběhl a vy máte nyní pravou tabulku plnou výsledků. Sjeďte až na svůj datum a nyní vidíte všechny své aspekty - program by je měl najít mezi všemi planetami. Tady vás poprosím - kdybyste někdy našli chybějící aspekt, napište mi a já se na to podívám! (Jeden člověk nemůže otestovat všechny varianty.) Jenom POZOR na jednu věc - aspekty velmi pomalých planet, například Pluta a Uranu, se mohou objevit i o několik dní dříve, ale objevit se musí:-) Je vám nyní jasné, jak výpočet funguje? Výborně, takže si můžete nastavit aktuální datum a udělat si progresi, jak daleko dopředu budete chtít:-)

DŮLEŽITÉ: vpravo dole jsou dvě volby, 'Filtrovat duplicitní výsledky' a 'Filtr'. interval (počet dnů). Standardně je nastavena trojka. Jaká je přesně jejich funkce? Najděte si nějaký den, kdy třeba Pluto a Uran nejsou retrográdní. (Například 18.12.1966). Čas je v tomto případě lhostejný, zvolte, cokoli vás napadne. Nastavte první planetu Uran, druhou Pluto a vraťte se o měsíc zpátky . Vložte planety pro výpočet a proveďte jej. Měli byste obdržet dva datumy, 17.12. a 30.1. Zrušte zatržítko filtru a stiskněte znovu tlačítko pro výpočet. Nyní vidíte, že aspekt probíhá ve dvou dnech, protože obě planety mají podobnou rychlost. Filtr redukuje výsledky v rozmezí tolika dní, kolik mu nastavíte. Předpokládám, že tato funkce je opět jasná.1.7
Použití tlačítek pro jednotlivé planety.
Fungují jednoduše - Slunce zadá aspekty pro Slunce a všechny ostatní planety vůči němu. Měsíc pak vynechá aspekty se Sluncem. Merkur vynechá ty se Sluncem a Měsícem atd. Jedná se o klasické kaskádové zadání. POZOR - jestliže chcete zadat všechny aspekty například pouze pro Merkur, pak nejprve zaškrtněte volbu 'Vše' vedle tlačítka pro Merkur a teprve potom použijte toto tlačítko. Tím se do levé tabulky pro výpočet dostanou i aspekty Merkuru se Sluncem a Měsícem. Vynechá se tak kaskádový princip. Tip: nepoužívejte zmíněné zatržítko v kombinaci s dalšími tlačítky NAD NÍM, protože byste vytvořili řadu duplicitních zadání pro výpočet a znepřehledníte si tím výsledky! Proč? PŘÍKLAD: zadejte znovu stejným způsobem Merkur a potom použijte tlačítka pro Slunce a Měsíc - prolistujte si tabulku pro výpočet a zjistíte, že jste vytvořili dvě duplicity - pro Slunce i Měsíc s Merkurem. Program to nekontroluje, nechává vám volnou ruku, je tedy potřeba při zadání údajů pro výpočet trochu přemýšlet:-) Stejně tak nepoužívejte současně jednotlivá tlačítka a potom 'Vložit všechny aspekty'. Tím byste zduplikovali všechny výsledky a už byste se v nich nevyznali!1.8
Aspekty planet s astrologickými domy.
V prvním řádku pro planety máte pouze planety, ve druhém pak i domy. Nachází li se ve vašem horoskopu nějaký silný aspekt planety s domem, je určitě dobré si najít, kdy se vám v budoucnu opakuje (ale podívejte se na to i do minulosti, jestliže se tam něco dělo). Opět platí zásada: aspekty Měsíce se objeví jednou měsíčně, aspekty Slunce pak jednou ročně atd. Pomalá transpersonální planeta to nemusí stihnout za celý váš život.

2.0
Výpočty aspektů tranzitních planet.
V hlavním okně programu zaškrtneme volbu Tranzity (Alt plus T) a otevřeme okno pro astrologické výpočty (Alt plus K). Nyní se nám změnil nadpis a také barva prostředního panelu (s tlačítky pro zadání planet). Je to proto, abyste si nespletli typ výpočtu, protože rozdíl je v tomto případě zásadní. DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: v režimu výpočtu tranzitů je vždy první planeta, či dům natální a druhý prvek pak tranzitní!!! Jak vidíte, nyní se také změnily možnosti zadání - v prvním výběrovém boxu máte natální planety a tedy i domy (případně Bod štěstí a Jižní uzel, pokud jste je zaškrtli), ve druhém jsou pak pouze planety. To je v pořádku, v případě tranzitů (tranzitní) domy a body ignorujeme!2.1
Základní práce s tranzity.
Zadání zůstává v základu stejné, jako v případě natálního horoskopu, udělejme si opět JEDNODUCHÝ PŘÍKLAD. V hlavním okně programu si vypočítejte svůj vlastní horoskop. Zašktrněte 'Tranzity' a otevřete okno pro astrologické výpočty. Nyní je prostřední panel v barvě 'fuchsia', tedy růžovofialový (červená není hezká) :-) Natální planetu ponechte Slunce, tranzitní nastavte Saturn. Startovní datum ponechte aktuální, tedy dnešní. Počet let nastavte na dvacet (!). Zatržítka aspektů nechte zatržená a tiskněte tlačítko 'Vložit klasické asp.' Proveďte výpočet. Potrvá cca tři vteřiny a ve výsledku vidíte, že ani za dvacet let Saturn nedokončí plný oběh, (nebudou tam všechny typy aspektů). Proč? Protože Saturn poslední dobou neustále mění směr pohybu vůči Zemi a ještě jej hodně dlouho měnit bude. Ve světě to přinese další nestabilitu a v našich horoskopech problémy tam, kde něco aspektuje.
Nyní zopakujte to samé pro Měsíc. Proč je teď počet výsledků stejný, jako u Slunce? Protože natální Měsíc má konstantní polohu, stejně jako každá jiná natální planeta, kdežto tranzitní se pohybuje a přesně o to v tranzitních výpočtech jde!! Podobné výsledky samozřejmě dostanete, zvolíte li jako první prvek hrot libovolného domu, nebo jinou planetu či bod.2.2
Zadávací tlačítka v režimu výpočtu tranzitů.
Zde se tlačítka chovají odlišně, než v případě režimu 'natálního horoskopu'. Povšimněte si zatržítka 'Vkládat standardní aspekty'. Primárně je zaškrtnuté a v tomto případě se zadají všechny tzv. standardní aspekty (opozice, konjunkce atd.) konkrétní natální planety vůči všem planetám tranzitním.
Opět JEDNODUCHÝ PŘÍKLAD: vymažte vše z levé tabulky (tlačítkem 'Vymazat všechno'). Stiskněte třeba tlačítko 'Vložit aspekty Merkuru'. V levé tabulce najeďte na první záznam Merkur Měsíc a umístěte na něj modrý kurzor. Tlačítkem 'Vymazat řádku' vymažte postupně všechny aspekty s Měsícem, zbytek ponechte. Počet let nastavte na 1. Proveďte výpočet. V tabulce výsledků nyní vidíte všechny aspekty tranzitních planet vůči vašemu natálnímu Merkuru, s výjimkou vymazaného Měsíce. Ten by výsledky doslova zahltil. S Měsícem počítejte samozřejmě také, ale zvlášť a soustřeďte se pouze na určité období. (Tranzity jsou ale spíše pro zkušenější astrology a budeme jim věnovat samostatné články.)
POZOR: v režimu výpočtu tranzitů se tlačítka nechovají kaskádově. Co to znamená? Každé tlačítko zadá pro konkrétní planetu vždy VŠECHNY aspekty se VŠEMI tranzitními planetami. Jestliže chcete některou z tranzitních vynechat, typicky Měsíc, pak jej před výpočtem v levé tabulce ručně vymažte.2.3
Změna režimu zadávání dat pro výpočet.
I režim výpočtu tranzitů také umožňuje zadat nikoli standardní, ale jakékoli aspekty mezi natálními a tranzitními planetami. A opět - při ručním, postupném zadávání je postup stejný, jako u natálního horoskopu. Tzn. namísto 'Vložit klasické aspekty' použijte 'Vložit pro výpočet' a tím je vložen úhel ze vstupní řádky. To je ruční zadání jednoho aspektu (můžete postupně vložit všechny, ale k tomu nám slouží jiná funkce). Jaká? Zrušte zatržítko 'Vkládat standardní aspekty'. Nyní se tlačítka chovají podobně, jako u výpočtů natálních, ale ZADANÉ HODNOTY NEJSOU KASKÁDOVÉ. Zadají se vždy všechny tranzitní planety vůči planetě natální, to je podstatný rozdíl! To, co se vám ve výpočtu nehodí, si po zadání ručně vymažte v levé tabulce tlačítkem 'Vymazat řádku'.
Tlačítko 'Vložit všechny aspekty' jsem u tranzitů sice ponechal, ale doporučuji jej nepoužívat. Zkuste si jím ale zadat oba typy aspektů - klasické, i aktuální a pochopíte:-) (Při výpočtu zvolte raději pouze jeden rok a vymažte vše s tranzitním Měsícem.)
A opět - bez astrologických znalostí těžko rozlišíte, které aspekty by vás měly zajímat a které můžete vypustit. Jste li začátečníci, soustřeďte se prozatím raději na pomaloběžné, (transpersonální) planety!Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 0 | Sdílet na: | | |