Astrologie

Počítačem, nebo ručně?

Malá úvaha o hodnotě ruční práce při tvorbě osobního horoskopu

Vzpomínám si matně na úryvek z jakési sci-fi literatury: "Na jednoduché otázky existuje obvykle více, než jedna odpověď. Na složité otázky pak neexistuje odpověď žádná." Naše otázka ale zase až složitá není a tak máme určitou naději, že na ní odpověď existuje, přestože, jak už to v případě duchovních záležitostí většinou bývá, není zcela jednoznačná. Abych vás však uklidnil, jednoznačné odpovědi se nevyskytují ani v moderní vědě a astrologie navíc žádnou vědou není, alespoň to tvrdí ctihodní členové a členky antialternativního spolku Sysifos.(Tento úvodní odstavec je z mé vlastní historie a je možné jej bez obav přeskočit.) Psal se rok 1993, v kanceláři se mi nečekaně zjevil IT technik, potom síťový kabel (ano, několik let předtím jsem, představte si, pracoval na PC bez připojení k jakékoli síti) a se síťovým kabelem přišel nikoli zákon (i když částečně také), ale první internetové připojení. V těch pradávných dobách se ještě i vnitropodnikový mail používal velmi sporadicky a o mezikontinentální komunikaci se nám ani nesnilo, to vše se však změnilo během doslova několika dní. O astrologii jsem se zajímal již déle a po týdnu mého nesmělého života s internetem přišla myšlenka zkusit pohledat na síti něco o tomto tématu. A světe div se, za chvíli jsem si již rozechvěle stahoval svůj první freeware. Spustil jsem Windows 3.1, instalační program a astrologický zázrak se rozběhl. Netrpělivě jsem do něj vyplnil své rodné údaje (po předchozím zoufalém shánění souřadnic místa narození), "odentroval" tlačítko OK a před užaslým zrakem konsternovaného technika údržby rotačních strojů se vykreslil osobní horoskop. Červené čáry aspektů se mi jaksi nezdály a později přišlo poznání, že právem:-). Stejně tak i tmavomodré. Lépe na mě působily ty zelené. A tak začalo shánění informací. Internet byl strašně fajn, ale neuměl příliš česky a já pro změnu anglicky. Nicméně i to se časem poddalo. Stránky http://www.inext.cz/astrologician/ Patricka Zandla a kniha Praktická Astrologie (na jeho doporučení) pak vzájemně odstartovaly mojí soukromou, avšak doslova planetární kariéru:-). Začalo zkoumání, hledání, experimentování a první horoskopy pro zájemce. A v té době jsem vlastně také (tehdy ještě nevědomky) položil virtuální základní kámen k Oranžovým stránkám...


Vraťme se však k otázce, vyřčené v nadpisu článku. Dalo by se říci, že v době výpočetní techniky a internetu je ruční způsob již dávno překonaný, tak tomu ale (naštěstí) není. Existují metody, které se k využití počítače přímo nabízejí (astrologie, numerologie) a potom takové, kde to opravdu strojově možné není, ačkoli značná řada tvůrců dnešních webů tvrdí opak, jedná se například o tarot a výklad karet obecně, I-Ťing a další. Proč? Protože výklad karet, nebo zmíněný I-Ťing jsou založeny na spolupráci vašich rukou s vlastním podvědomím a žádný počítač za vás ani nevytáhne ty správné karty, ani nehodí odpovídající kombinaci mincí. To prostě nelze. Oproti tomu pohyb planet má přesně dané zákonitosti a pro jejich poznání je naopak výhodné si práci usnadnit. Alespoň v začátku. Když se dnes podívám na své astrologické začátky zpětně, určitě by na mě tehdy mnohem hlouběji zapůsobilo, pokud bych si svůj horoskop nakreslil ručně, pomocí tabulek a vypočítal aspekty planet. Nutné to není, ale svůj hluboký význam má jakákoli ruční práce, navíc provedená při hlubším soustředění. A pomalu se dostáváme k jádru věci: výklad horoskopu vyžaduje více, než jen dílčí znalosti energetických vlivů planet v astrologických domech a znameních. U základního popisu těchto vlivů končí všechny současné programy, či webové aplikace. Správný a komplexní výklad osobního horoskopu však vyžaduje hlubší znalosti a syntetické myšlení. K prvnímu dojdete praxí, druhé se dá částečně naučit. Většinou zmíněnou praxí. "Opakování jest matkou moudrosti", říkával prvorepublikový klasik a měl naprostou pravdu. S vašimi znalostmi je to stejné, jako s každou další vědou: experimentujete, získáváte zpětnou vazbu a z té se učíte. Mé doporuční, pokud o něj stojíte, zní: začněte počítačovým vykreslením horoskopů a vlastním výkladem, který se bude opírat o vaše studia a zpětnou vazbu od druhých a pak si určitě zkuste i ruční vytvoření horoskopu. Budete udiveni, jak se vaše citlivost a poznání změní.


Moje kamarádka, paní Dana Staňková své horoskopy ani jinak nedělá: použije předtištěný kruh se stupni, do něj zakreslí s pomocí tabulek astrologické domy, pak jednotlivé planety a nakonec se věnuje výpočtům a zakreslování aspektů. S každým horoskopem si doslova "vyhraje" a říká, že je to pro ní něco jako způsob automatického písma. Že se prostě lépe napojí na dotyčnou zkoumanou osobu a může pak lépe popsat její aktuální stav i dispozice. Mě její metoda velmi zaujala a v dohledné budoucnosti plánujeme s paní Staňkovou uspořádání společného astrologického semináře. Osobně jsem už absolvoval mnoho "jednomužných" kursů a domnívám se, že harmonickým spojením ženské empatie a mužského pragmatismu určitě docílíme mnohem lepšího a komplexnějšího způsobu výkladu, protože se můžeme vzájemně dobře doplňovat.


Počítačový způsob vytvoření osobního horoskopu je jistě rychlá a praktická metoda a pokud máte dobré astrologické znalosti i vhled do druhých, pak vám perfektně poslouží, já osobně jí používám nejčastěji a protože rád pracuji s lidmi osobně, snažím se o výklad horoskopu formou přímého rozhovoru s dotyčným zájemcem. Je to oboustranně výhodné, vás často napadají další otázky, já vnímám vaše vyzařování a vzájemně obvykle nalezneme lépe podstatu vašeho problému, či mohu konkrétněji odpovědět na vaše otázky, které vás v průběhu mého výkladu napadají. Můžeme také společně zkusit váš problém či nemoc vyřešit hned na místě. Někdy se to povede a někdy ne a v tom spočívá jedno z mnoha tajemství našeho vnitřního vesmíru - nikdy nevíme, kam nás cesty osudu zavedou. Pokud bychom vše znali dopředu, ztratil by náš život smysl a to určitě nechceme.


Jednou večer, až budete mít čas, si zkuste otevřít lahvičku dobrého vína, zapálit třeba svíčku, připravte si tabulky, papír, rýsovací a psací potřeby a potom se ponořte do ručního vypracování horoskopu. Zakreslete jednotlivá znamení, pak Ascendent, Imum Coeli, doplňte zbývající domy a pak začněte do odpovídajících poloh malovat ty prastaré, tajemné symboly jednotlivých planet. Nakonec vypočítejte jejich vzájemné aspekty a příslušnými barvami je v horoskopu zvýrazněte. Poznáte sami, že ručním používáním magických značek se rázem posunete do zcela jiného způsobu vnímání reality a vaše podvědomí vám možná začne zprostředkovávat jasnější a kvalitnější informace o dotyčném objektu vašeho zkoumání. Výklad pak napište také rukou. Pokud použijete kvalitní ruční papír, mnoha lidem tím můžete dát opravdu pěkný a zajímavý osobní dárek. Jediné, co potřebujete, je jednou to vyzkoušet, nic více. A možná se tím i změní ve vašem životě více, než si dokážete připustit.


Astrologie není z hlediska dnešních, racionálních poznatků vědou. Je to škoda, protože například psychologie se za vědecký směr považuje běžně a studenti z ní skládají plnohodnotné státní zkoušky. Přitom mezi astrologií a běžnou psychologií existuje zajímavé rovnítko. A já věřím, že v dohledné budoucnosti se technokratický přístup naší společnosti změní a lidé se zase třeba částečně vrátí k pradávným metodám, které přináší hlubší poznání toho, kým jsme a kam směřujeme. Velmi by to napomohlo k znovunastolení zvolna mizející harmonie ve společnosti. Bez vzájemné shody a pochopení nemůžeme poznat štěstí. A štěstí je přeci nejvyšším cílem duše. Možná, že vám ruční zpracování osobního horoskopu umožní více se přiblížit k poznání. A to tu přeci jde...Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 2 | Sdílet na: | | |


Napsat komentář

(Registrace nového uživatele)

  *Napište číslicemi jednadvasedm:


  *Jméno:


  Heslo: (Pouze pro registrované)


  *Titulek:


  *Text zprávy:
12.1.2010 15:15
Titulek:

Od:


Máte moje velké sympatie, pane Zbyňku, zvlášť pro Váš závěrečný odstavec. Děkuji.

15.1.2010 23:59
Titulek:

Od: MilenaP


Ručně spočítat horoskopy jsem se učila a i je tak dělala, klidně i do 3 hod. do rána.
Bylo zajímavé, že si člověk při tom všímal docela jiných věcí.
Někdy se mi při konjunkcích nechtěly "vlézt" planety do domu - hašteřily se a mačkaly na sebe.
Někdy jsem několikrát interpolovala třeba Merkur, jindy byla zase jiná pikantnost. Vzala jsem modrou barvu na kvadraturu, přestože vždy užívám červenou. A opravdu ten člověk neměl s tímto aspektem žádný problém, zvládal jej hravě.

Co jsem tím chtěla říct. Ruční tvoření horoskopu bylo spojeno i s tím, že jsem se více sžila s mandalou nativity a ta ke mně" promlouvala " ještě dřív, než klient přišel.
Tyto horoskopy se mi otiskly ho hlavy a dodnes si většinu zpaměti vybavím. Má to i výhodu. Když potkám na ulici známého, který už jednou u mě byl, můžu hned povídat, aniž bych běžela zapínat PC.

Pěkný článek, Zbyňku. Je tak dobrý, že inspiroval i mě. M.P


Diskuse - hlavní str.

Diskuse o energiích  Diskuse o astrologii  Diskuse o Tarotu  Diskuse o léčení, mystice
Související články:

Osobní horoskop profesionálně a lépe (19.3.2023 07:33)
Nové verze obou astrologických programů (9.12.2022 08:46)
Dekany Pluta (18.1.2022 05:46)
Působení Uranu v jednotlivých dekanech (19.1.2021 15:29)
Optimalizace Astromapy (18.12.2020 16:49)
Změna ceny za sestavení osobního horoskopu (22.10.2020 17:06)
Pandemie koronaviru - pokus o předpověď vývoje situace (19.4.2020 08:57)
Horoskopy dvojčat (9.2.2020 16:29)
Úplňkový kalendář pro rok 2019 (12.1.2019 13:15)
Astromapa - nová funkce Oranžových stránek! (19.8.2017 08:54)
Zdravotně nepříjemný úplněk 12.3.2017 v 15:58 (18.3.2017 16:18)
Slunce v dekanech astrologických znamení (10.6.2016 11:38)
Měsíční nov 10.1.2016 ve 2:30 (9.1.2016 10:11)
Prosba na čtenáře Oranžových stránek (17.11.2015 18:35)
Zajímavý měsíční nov prvního ledna 2014 (18.12.2013 21:27)
Proč astrologický seminář? (6.12.2011 21:46)
Ohlédnutí za astrologickým seminářem (3.7.2011 15:56)
Astrologický seminář (2.4.2010 21:28)
Když se potřebujete rozhodnout... (11.4.2009 08:39)
Vytvoření osobního horoskopu (II.) (14.6.2007 17:31)
Vytvoření osobního horoskopu (I.) (10.5.2007 10:47)
Léčení s využitím aktuálního Ascendentu (I.) (12.3.2007 14:21)
Léčení s využitím aktuálního Ascendentu (II.) (12.3.2007 14:20)
Léčení s využitím aktuálního Ascendentu (III.) (12.3.2007 14:17)
Astrologická znamení a lidské tělo (1.3.2007 19:52)
Kalendář úplňků a novů pro rok 2024 (23.2.2007 17:11)
Astrolog 5.0 - stažení a návod k použití (20.5.2006 08:42)
Kladné a patologické projevy živlů (5.12.2005 16:02)
Výpočet poměru kvalit a živlů (5.12.2005 15:21)
Tři astrologické kvality (5.12.2005 11:47)
Tvorba osobního horoskopu (3.12.2005 21:28)
Astrologické symboly (3.12.2005 09:16)
Historie astrologie (2.12.2005 18:32)
Astrologie - úvodní stránka (2.12.2005 17:26)