Astrologie

Astrologická znamení a lidské tělo

Které orgány těla ovlivňují jednotlivá astrologická znamení?

Znalost provázanosti lidského těla a jednotlivých astrologických znamení potřebujeme znát z důvodu aplikace lékařské astrologie v praxi, tedy za pomoci určitých pravidel jsme schopni výrazně účinněji léčit zdravotní problémy a to i prostředky klasické medicíny, ať jsou to již běžné léky, nebo i chirurgické a další metody. Zmíněná provázanost je ověřená tisíciletími studií a praktických ověřování, která prováděli nejrůznější učenci ve všech starověkých i v novověkých civilizacích.

Astrologická znamení začínají Beranem a projevují se od hlavy - tedy Beran ovládá hlavu a poslední Ryby pak chodidla a nohy pod kotníky. Kromě znamení je ještě třeba posuzovat planetu, která každému znamení vládne: například Rak je "odpovědný" za žaludek, slinivku, bránici a prsa, ale jeho vládce Měsíc dále za tělní tekutiny, ženské pohlavní orgány, pravé oko ženy a levé muže, játra a částečně mozek, kloubní maz a pohrudnici. Tato souvislost mezi znameními a jejich vládnoucími planetami rozšiřuje naše poznatky a dává komplexnější pohled na celou problematiku astrologické medicíny. Známe li svůj horoskop, můžeme si jednoduše odvodit, které orgány našeho těla budou oslabeny. Všímáme si zejména neharmonických aspektů planet, prvního (disponibilní energie), čtvrtého (dědičné choroby) a šestého domu (choroby obecně) a posuzujeme, které planety a která znamení máme nejvíce poškozena. Celá problematika není vůbec jednoduchá a bude podrobně rozebírána v dalších článcích o astrologické medicíně, kterou bych časem rovněž rád zpracoval. Nicméně pro hrubou orientaci nám základní pohled na horoskop bude postačovat.


Známe li oslabení konkrétních orgánů v těle, na základě těchto znalostí je možné v nejvhodnější dobu aplikovat nejrůznější metody léčby, ať již hermetickými prostředky (homeopatie atd.), tak i prostředky klasickými (chirurgie a standardní léky). K tomuto účelu se používá tzv. "dekumbitorní horoskop", tedy horoskop, dle kterého se určuje nejvhodnější termín pro léčebný, nebo léčitelský zásah, či medikaci. Praktické provedení je takové, že dle provázanosti těla s astrologickými znamení stanovíme dobu, kdy se Ascendent nachází v první třetině znamení, které je odpovědné za orgán, který chceme léčit. Příklad: k operaci mozku zvolíme čas, kdy bude aktuální Ascendent postaven v první třetině znamení Berana. Pro operaci žaludku, či medikaci žaludečních vředů pak stejným způsobem použijeme znamení Raka. Důležité upozornění: je třeba dávat pozor na některé další aspekty, které by mohly léčebný zásah zkomplikovat, například úplněk, nov a kvadratura Měsíce se Sluncem, Měsíc by určitě neměl stát ve znamení, které odpovídá za část těla, která má být léčena a neměly by se také vyskytovat neharmonické aspekty mezi Měsícem a "škůdci", tedy Plutem, Uranem, Neptunem, Saturnem a Marsem. Obecně tedy dáváme přednost času, kdy se Ascendent nachází v první třetině požadovaného znamení a pokud možno se v tomto znamení nenachází Měsíc a případně ani další planety (s výjimkou harmonického Slunce a Jupitera), ale protože vnější planety procházejí jedním znamením dlouhou dobu (Pluto dvanáct let), logicky nebudeme na akutní operaci čekat celé roky. Naopak Měsíc je planetou nejrychlejší a její pomocí se tak lze řídit poměrně snadno. Nejideálnější dobou pro operaci a chirurgické zásahy obecně je období, kdy ubývá Měsíc, ale pozor na den, kdy zaujme kvadraturu se Sluncem, v tento den je třeba se naopak zmíněnému zásahu pokud možno vyhnout, není li však tím bezprostředně ohrožen život pacienta.


Souvislosti mezi astrologickými znameními a lidským tělem jsou následující:

Beran ovládá hlavu a všechny její orgány - mozek, oči, horní cesty dýchací, pokožku hlavy, horní čelist a zuby horní čelisti, nosní mandle a vlasy (vlasy také Kozoroh, ale například Mars v Kozorohu vlasy a pokožku hlavy vysušuje). Je li toto znamení, nebo Mars poškozený, vznikají migrény, bolesti hlavy, záněty, problémy s pokožkou hlavy i vlasy, potíže s brzlíkem, s horečkami neurčité etiologie atd.

Býk ovládá krk, štítnou žlázu, šíji, patro, zuby, hrtan, krční mandle, spodní čelist a zuby spodní čelisti a také uši. Při poškození tohoto znamení, nebo noční Venuše vznikají potíže s krkem a krční páteří. ledvinami, herpetickými chorobami, ekzémy zvukovodu, frigidita atd.

Blíženci ovládají paže a ruce, ramena a vrchní část plic. V případě jejich poškození a také neharmonického Merkuru se mohou vyskytovat problémy s astmatem, alergiemi, s dýchacími potížemi obecně, se záněty plic, s výměnou plynů v alveolách, s řídícím centrem dechu v mozku, s pamětí a koncentrací a také s motorickými nervy.

Rak ovládá žaludek, jícen, (z hlediska Měsíce bránici a slinivku břišní), játra, žlučník, pohrudnici, gynekologické orgány, pravé oko ženy a levé oko muže, kloubní maz, spodní část plic a (ženská) prsa. V případě poškození tohoto znamení, nebo Měsíce dochází k problémům se žaludkem, k potížím s tělními tekutinami, s játry, s klouby atd.

Lev ovládá srdce, zadní část páteře, motorickou oblast míchy, aortu, levé oko ženy a pravé oko muže, koronární cévy, perikard (osrdečník) a podobně jako znamení Raka také slinivku břišní a krevní oběh a také bránici. Je li znamení Lva, nebo Slunce poškozené, mohou se vyskytnout problémy se srdcem, s bránicí, s páteří, míchou, krevním oběhem a také se slinivkou břišní.

Panna ovládá břicho, střeva, motorické nervy, látkovou výměnu, slinivku břišní a slezinu. Při poškození tohoto znamení a také denního Merkura se mohou vyskytovat problémy s trávením, se střevy (Crohnova choroba), s nervy, diabetel mellitus (cukrovka) atd.

Váhy ovládají ledviny, nadledvinky, dělohu, (podobně jako Střelec také kyčle), bederní oblast páteře a také kůži na základě vylučování škodlivin z organismu. Společně se Štírem se podílí na stavu močového měchýře. V případě poškození tohoto znamení, nebo denní Venuše dochází k problémům s ledvinami, s čištěním těla a tím k problémům s kůží, k potížím s ženskými reprodukčními orgány atd.

Štír ovládá močový měchýř, pohlavní orgány, prostatu, močovou trubici a vylučování. V případě poškození tohoto znamení, nebo Pluta dochází k problémům s pohlavními orgány, ke gynekologickým potížím, k poruchám vylučování, k potížím s močovým měchýřem (obtížně léčitelné záněty), k problémům s prostatou, dělohou atd.

Střelec ovládá kyčle, stehna, stehenní kosti, stehenní žíly a kyčelní klouby. Při poškození tohoto znamení, nebo Jupitera dochází k problémům s kyčlemi a s pohybovým ústrojím obecně, k oslabení stehenních kostí a k potížím s játry.

Kozoroh ovládá kosti, kostru, kolena, zuby (při léčení zubů ale preferujeme znamení Berana) a kůži. V případě poškození tohoto znamení, nebo Saturna dochází k problémům s kazivostí zubů, s kostmi, ke kožním potížím, k ekzémům, k dně, k artritidám, artrózám a pneumoniím, atd.

Vodnář ovládá kotníky a nohy od kolen ke kotníkům. V případě poškození tohoto znamení, nebo planety Urana (a také Saturna) dochází k problémům s křečovými žilami na lýtkách, s lýtky obecně, s holenními kostmi a s kotníky (hypermobilita, vymknutí, výrony atd.), k Alzheimerově chorobě, k roztroušené skleróze, k Parkinsonově chorobě, ke vzniku trombů v lýtkách (velmi nebezpečné při narkózách), atd.

Ryby ovládají nohy od kotníků dolů, chodidla, klouby prstů na noze. V případě poškození Ryb, nebo Neptuna dochází k deformacím kloubů (haluxy), k ploché noze, k potížím s toxikománií a závislostmi na návykových látkách, ale i k osteopatiím a osteoporóze (zvláště u žen).


Pro větší přehled můžeme v opačné logice uvést přehled jednotlivých orgánů a jejich vládnoucího znamení:

Chceme li léčit mozek, migrény, problémy s očima, s horními cestami dýchacími, patro, zuby horní čelisti, nos, nosní mandle, pokožku hlavy, horečky, vrchní část míchy, nebo zlepšit kvalitu vlasů, použijeme znamení Berana. V případě pokožky a vlasů ještě ale posoudíme, zda není vhodnější znamení Kozoroha (záleží na Saturnu a na stavu vibračního pole Kozoroha obecně).

Chceme li léčit problémy s krkem, krční mandle, štítnou žlázu, uši, zuby dolní čelisti, dolní čelist, čelistní klouby, krční páteř a krční míchu, použijeme znamení Býka.

Chceme li léčit vrchní část plic, astma, alergie, dýchací potíže obecně, ramena, paže a ruce, použijeme znamení Blíženců.

Chceme li léčit žaludek, žlučník, játra, spodní část plic, prsa a jícen, použijeme znamení Raka. V případě poškození natálního Měsíce lze toto znamení také použít pro léčbu bránice a slinivky břišní (je li vibrační pole Lva harmonické). Je li poškozeno vibrační pole Střelce (Jupiter), můžeme také léčbu jater účinně směřovat do tohoto znamení.

Chceme li léčit problémy se srdcem, s hrudní páteří, s bránicí, koronární cévy, perikard, aortu, motorickou část míchy a bránici, použijeme znamení Lva. U potíží s krevním oběhem a bránicí rozhoduje, jestli se jejich příčina nachází ve vibračním poli Raka, nebo Lva a dle tohoto následně volíme příslušné znamení.

Chceme li léčit tenké i tlusté střevo, motorické nervy, slezinu, slinivku břišní a břišní dutinu, použijeme znamení Panny. V případě sleziny a slinivky břišní posuzujeme, zda není oslabena ještě vibračním polem Raka, nebo Lva a v případě potřeby bysme použili spíše tato znamení. Stejná logika pak platí i pro diabetes mellitus (cukrovku).

Chceme li léčit ledviny, nadledvinky, močový měchýř, dělohu a kůži, použijeme znamení Vah. V případě problémů s močovým měchýřem ještě posuzujeme vibrační pole Štíra a při kožních problémech znamení Kozoroha. V případě potíží s kyčlemi také znamení Střelce. Výslednou léčbu směřujeme do znamení, která jsou více poškozena.

Chceme li léčit choroby reprodukčních orgánů, pohlavní nemoci, prostatu a močovod, použijeme znamení Štíra. V případě potíží s močovým měchýřem posuzujeme, je li více poškozeno vibrační pole Vah, nebo Štíra a dle tohoto se následně rozhodneme pro léčbu v odpovídajícím znamení.

Chceme li léčit problémy se stehny, žilami, kyčlemi, játry, revmatismem a artrózami, použijeme znamení Střelce. V případě kyčlí dále posuzujeme vibrační pole Vah, u jater Raka, u revmatismu a artróz Kozoroha. Jsou li tato znamení více neharmonická, než vibrační pole Střelce, je možné je pro léčbu použít přednostně.

Chceme li léčit problémy s lýtkami a kotníky, varixy (křečové žíly), roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu, použijeme znamení Vodnáře. V případě posledních třech jmenovaných nemocí však dále posuzujeme, na jakém základě se vyskytly a jaké části těla jsou jimi nejvíce postiženy a případně můžeme zvolit také jiná znamení - například Pannu (motorické nervy), nebo Berana (poškozený mozek), případně Lva (motorická část míchy).

Chceme li léčit problémy s chodidly a s nohami od kotníků dolů, ploché nohy, potíže s klenbou, haluxy, ale i alkoholismus a závislosti na návykových látkách, použijeme znamení Ryb. V případě degenerativních onemocnění (haluxy) ještě posuzujeme, zdali není více poškozeno znamení Kozoroha, ale primárně vždy léčíme haluxy v Rybách.Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 0 | Sdílet na: | | |


Napsat komentář

(Registrace nového uživatele)

  *Napište číslicemi jednadvasedm:


  *Jméno:


  Heslo: (Pouze pro registrované)


  *Titulek:


  *Text zprávy:

Diskuse - hlavní str.

Diskuse o energiích  Diskuse o astrologii  Diskuse o Tarotu  Diskuse o léčení, mystice
Související články:

Osobní horoskop profesionálně a lépe (19.3.2023 07:33)
Nové verze obou astrologických programů (9.12.2022 08:46)
Dekany Pluta (18.1.2022 05:46)
Působení Uranu v jednotlivých dekanech (19.1.2021 15:29)
Optimalizace Astromapy (18.12.2020 16:49)
Změna ceny za sestavení osobního horoskopu (22.10.2020 17:06)
Pandemie koronaviru - pokus o předpověď vývoje situace (19.4.2020 08:57)
Horoskopy dvojčat (9.2.2020 16:29)
Úplňkový kalendář pro rok 2019 (12.1.2019 13:15)
Astromapa - nová funkce Oranžových stránek! (19.8.2017 08:54)
Zdravotně nepříjemný úplněk 12.3.2017 v 15:58 (18.3.2017 16:18)
Slunce v dekanech astrologických znamení (10.6.2016 11:38)
Měsíční nov 10.1.2016 ve 2:30 (9.1.2016 10:11)
Prosba na čtenáře Oranžových stránek (17.11.2015 18:35)
Zajímavý měsíční nov prvního ledna 2014 (18.12.2013 21:27)
Proč astrologický seminář? (6.12.2011 21:46)
Ohlédnutí za astrologickým seminářem (3.7.2011 15:56)
Astrologický seminář (2.4.2010 21:28)
Počítačem, nebo ručně? (11.1.2010 21:54)
Když se potřebujete rozhodnout... (11.4.2009 08:39)
Vytvoření osobního horoskopu (II.) (14.6.2007 17:31)
Vytvoření osobního horoskopu (I.) (10.5.2007 10:47)
Léčení s využitím aktuálního Ascendentu (I.) (12.3.2007 14:21)
Léčení s využitím aktuálního Ascendentu (II.) (12.3.2007 14:20)
Léčení s využitím aktuálního Ascendentu (III.) (12.3.2007 14:17)
Kalendář úplňků a novů pro rok 2024 (23.2.2007 17:11)
Astrolog 5.0 - stažení a návod k použití (20.5.2006 08:42)
Kladné a patologické projevy živlů (5.12.2005 16:02)
Výpočet poměru kvalit a živlů (5.12.2005 15:21)
Tři astrologické kvality (5.12.2005 11:47)
Tvorba osobního horoskopu (3.12.2005 21:28)
Astrologické symboly (3.12.2005 09:16)
Historie astrologie (2.12.2005 18:32)
Astrologie - úvodní stránka (2.12.2005 17:26)