Popis důležitých typů konjunkce mezi planetami
Konjunkce je aspektem, ve kterém spolu planety svírají nulový úhel, s určitou možnou tolerancí. Tato tolerance je zcela speciální v případě jakékoli konjunkce Slunce s dalšími planetami a to z následujícího důvodu: empirickým výzkumem bylo zjištěno, že konjunkce Slunce s další planetou se projevuje následovně: |
Je li úhel mezi Sluncem a planetou v rozmezí 0 stupňů a 0 minut do 0 stupňů a 13 minut, jedná se o vzácný a velmi silný aspekt, tzv. "
In Casimo", který propůjčuje aspektované planetě výjimečné vlastnosti. Například v případě, že bude v takovéto konjunkci Merkur se Sluncem a tato konjunkce již nebude dále aspektována žádnou další planetou, bude se jednat o člověka, jehož intuice a zejména komunikační schopnosti budou velmi silné a často bude přímo zprostředkovávat informace z "vyšších sfér".
Pokud však je úhel mezi Sluncem a planetou v rozmezí 0 stupňů a 13 minut do 7 až 8 stupňů, nachází se planeta v tzv.
spálení, její kladné energie jsou tak potlačovány, zvýrazňují se egoistické projevy Slunce a tyto mají následně dopad na aspektovanou planetu. Podíváme li se opět na Merkur, tak ten se ve "spálení" projeví tak, že člověk bude komunikovat arogantně, prudce, často až s cynismem a jeho humor bude bodavý až urážlivý.
Úhel mezi Sluncem a planetou v rozmezí 8 stupňů až 15 stupňů, jedná se o velmi harmonickou syntézu obou planet, které se tak vzájemně energeticky doplňují a posilují.
Stojí li Slunce ve "svém" znamení, tedy ve Lvu, je v konjunkci vždy silnější, v dalších dvou ohnivých znameních (Beran a Střelec) pak také. Naopak například v případě konjunkce Slunce a Měsíce v Raku bude výrazně silnější Měsíc, protože stojí ve "svém" znamení a ohnivá energie Slunce je zde oslabena vodní povahou Raka.
Bude li sluneční konjunkce ještě dále aspektována jinou planetou (jakýmkoli aspektem), je třeba důsledně posoudit dopad tohoto aspektu. Trigon Venuše, stojící v Býku bude mít vliv značně pozitivní, kdežto trigon Venuše, stojící ve Štíru, bude mít vliv naopak negativní, protože Venuše je ve Štíru v tzv. "exilu", neboli ve znamení, které je vůči "mateřskému" venušinu Býku v opozici. Nejvíce konjunkci oslabují a poškozují vnější planety (Saturn, Uran, Neptun a Pluto) a také Mars, zejména stojí li tyto aspektující planety ve znameních, které je oslabují. Např. Mars je oslaben v Býku, Raku a Vahách.
A nyní pozor, (platí pro všechny konjunkce, nejenom pro Slunce) - je třeba ještě rozlišit, jestli má aspekt jiné planety, působící na konjunkci, charakter rozdělující, nebo spojující. Příklad: Saturn v Raku aspektuje kvadraturou konjunkci Slunce a Venuše v Beranu. Slunce stojí na 20tém stupni a Venuše na 25tém stupni Berana. Pokud bude Saturn stát v rozpětí 20tého až 25tého stupně Raka, stojí tak z hlediska úhlu znamení "mezi" oběma planetami a rozděluje je. (V praxi takový aspekt například spouští rozchody). Pokud ale bude stát pod 20tým, nebo nad 25tým stupněm Raka, bude působit jako spojující, pokud ovšem jeho aspekt zasáhne obě planety. Zasahuje li pouze jednu planetu, tak ji Saturn vždy oslabuje, (naopak Mars zase spíše posiluje).
Abych rozšířil metody posuzování charakteru konjunkce úplně, tak je ještě třeba přihlížet k dalšímu typu aspektu a to ke skutečnosti, jestli se jedná o aspekt aplikační, nebo separační. Toto rozlišení se však neomezuje pouze na konkunkci, ale je obecně platné pro všechny typy aspektů.
Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 0 | Sdílet na: | | |