Zajímavosti

Chřipka - opravdu trvá devět dnů?

Alternativní prostředky a chřipka

Chřipka je nepříjemné onemocnění, které nám dokáže přidělat značnou řadu starostí a nepříjemností, od tělesných potíží po problémy s nemocenskými a eventuálními paragrafy na členy rodiny. Dá se říci, že v letech budování socialismu jsme nebyli tolik motivováni k zlepšování svého zdravotního stavu, jako v dnešní době. Jeden můj kolega ze zaměstnání se značně divil, o jakou částku se mu snížila jeho jinak poměrně solidní výplata poté, co strávil týden s dcerkou na paragrafu a následně ještě týden na vlastní nemocenské, které se přes všechny své snahy nedokázal úspěšně vyhnout. Finanční záležitosti jsou tedy první motivací, proč se pokusit s chřipkou bojovat. To však není hlavní důvod. Tato choroba může mít totiž při pokusu o její přecházení dalekosáhlé a často nečekané dopady na náš organismus, který je často navíc dále oslaben stresem, nevhodnou životosprávou, přetížením v zaměstnání, existenčními starostmi atd. Pamatuji se na člověka, který po pokusu o přechození chřipky přestal chodit a dalších několik let se pak belhal o berlích, přitom byl ve věku 32 let, tedy mladý a také jinak zdravý. Rovněž srdce nemusí vyjít z pokusu o přechození chřipky příliš dobře.

Viry a jejich působení
Chřipka je způsobována viry. Tím se zcela zásadně liší od angíny, kterou vyvolávají bakterie. Mezi viry a bakteriemi je diametrální rozdíl. Bakterie je obecně samostatný organismus, schopný vlastního množení. Je snadno zjistitelný v organismu a lze jej likvidovat širokou škálou léčiv, ať už na bázi sulfonamidů (dříve), nebo moderněji léčivy na bázi antibiotik. Virus je podstatně jednodušší (a o to zákeřnější) a není schopen vlastního množení, ani dlouhodobé existence mimo hostitelskou buňku. Obsahuje pouze jeden typ nukleové kyseliny, buď RNA, nebo DNA. Na antibiotika prakticky nereaguje a tato skutečnost nebyla dříve příliš brána v úvahu, proto byly na chřipku často předepisována antibiotika a tím bohužel došlo ke dvěma negativním jevům - jednak se přetěžoval organismus a léčebný efekt se nedostavil a hlavně - bakterie (a často velmi patogenní) získaly značnou rezistenci na široké spektrum antibiotik. Zjednodušeně se dá konstatovat, že si řada baktérií na antibiotika "zvykla" a je tedy třeba vyvíjet nová a silnější léčiva. купить пледVraťme se však k virům (na obrázku z mikroskopu)- tyto se mohou množit pouze v hostitelské buňce, ovšem ta je činností virů postupně likvidována a hlavně - při dělení se již přenáší do nové buňky virová informace ve formě nukleové kyseliny, která je základním stavebním kamenem buňky. Buňka zpracuje genetickou informaci, vloženou virem jakou svou vlastní a tím je spuštěn proces množení viru. Abychom si stručný výklad fungování virů ještě zesložitěli, je třeba se zmínit o tzv. retrovirech: virová RNA kyselina se při vstupu do hostitelské buňky přepíše do DNA. Tato provirová DNA se pak začlení do genomu buňky a při jejím dělení se replikuje zároveň s tímto genomem. Při následné aktivaci se pak virová DNA přepisuje do tRNA a mRNA a tyto zprostředkují syntézu virových proteinů. Ze známých a neléčitelných chorob se takto chová například virus HIV... плед купить киев


Aby se virus do buňky vůbec mohl dostat, musí mít buňka na svém povrchu tzv. receptory, tedy jakási čidla, na které se virus naváže. Je li buňka schopna virus přijmout a umožnit mu replikaci, označujeme jí za permisivní a v tom případě dojde k rozvoji infekce. V opačném případě se buňka nazývá nepermisivní a infekce zůstane v organismu skrytá, tedy latentní. Nás však bude především zajímat způsob, jak se před chřipkou chránit.


Projevy chřipky
Obecně lze projevy chřipky v našem organismu rozdělit na dvě základní skupiny - na vlastní chorobný stav a na reakce imunitního systému. Pocit slabosti, únava atd., to jsou chorobné projevy organismu, v jehož buňkách se právě úspěšně množí viry. Horečka, ucpaný nos, kašel, to jsou již obranné reakce imunitního systému. Zvýšením teploty reaguje tělo na disharmonii v buňkách a likviduje tak pomocí viry, které jsou právě na teplotu často značně citlivé. Ucpaný nos je snahou organismu o eliminaci cizorodých látek, které se tak vylučují z těla, obaleny hlenem a na stejném principu "pracuje" i kašel:-) Ještě si živě pamatuji na dobu mého raného dětství, kdy jsem často ležel v noci na zádech na několika polštářích a nemohl spát. Odřený nos, bolavé klouby, kašel, malátnost, horečka a únava, kdo z nás by tyto projevy neznal?


Lze se úspěšně bránit?
Okřídlené rčení, že chřipka trvá neléčená devět dní a léčená bez dvou sedm je poměrně známé, ale platí toto obecně? Rozhodně ne a to ze dvou důvodů - devět dní většinou trvá obyčejná rýma, tedy klasická choroba z nachlazení, chřipka však často trápí člověka deset až čtrnáct dní, někdy i déle a ještě se i ráda vrací. (To je způsobeno značným množstvím kmenů jednotlivých virů, které navíc dále mutují a imunitní systém si na ně nedokáže dostatečně rychle pěstovat potřebné protilátky). Lze se tedy chřipce úspěšně bránit? Odpověď zní - "Ano".


Nyní asi zklamu všechny, kdo očekávají nějakou dosud utajovanou alternativní metodu. Reiki sice pomáhá na choroby z nachlazení, angínu i chřipku poměrně slušně, ne však každému a ne vždycky a navíc - ne vždy je po ruce někdo, kdo tuto metodu ovládá alespoň na úrovni základního stupně. Musí tedy nastoupit chemie, ale přesto bývá výsledný efekt výborný.


Jednou jsem ještě v době svých středoškolských studií chemie vkročil do kabinetu profesora, který si právě sypal do čaje záhadný bílý prášek z lahvičky se zábrusovým uzávěrem. Na můj udivený dotaz odpověděl "ale klasická kyselina L-askorbová a od doby, kdy to používám, tak nemarodím". Rázem jsem si vzpoměl na dobu mého školního věku v Ústí nad Labem, kdy prozíraví soudruzi z KNV snižovali nadměrné výdaje na paragrafy rodičů v zimním období bezplatnými dávkami vitamínu C, který jsme "fasovali" u školního lékaře ve velikých papírových sáčcích. To však snížilo mou nemocnost pouze částečně, protože otázkou stále zůstávalo správné dávkování. Po "sametové revoluci" došlo k rozmachu alternativních metod léčení a já si přečetl zajímavou knihu Ing. Janči, nazvanou "Co nám chybí". Psalo se v ní mimo jiné o vitamínu C, tedy umělém zdroji - kyselině L-askorbové. Ing. Janča popisoval výzkum kanadských vědců, kteří s úspěchem léčili rakovinu zažívacího traktu pomocí megadávek vitamínu C, přičemž doprovodným efektem léčby byla zvýšená imunita. V knize se také uvádělo, že megadávky vitamínu C jsou vhodné pouze krátkodobě, v opačném případě dochází k přetěžování ledvin a překyselování organismu. Přírodní zdroje kyseliny L-askorbové jsou prakticky nepoužitelné v případě akutního ataku chřipky, protože obsah kyseliny askorbové je v nich značně nízký. V případě prakticky nejsilnějšího zdroje - kysaného zelí bychom museli zkonzumovat několik kilogramů této potraviny denně, aby se dostavil kýžený výsledek. Na druhou stranu je ale třeba poznamenat, že přírodní léčivé látky a vitamíny jsou vždy o něco účinnější, než jejich syntetické alternativy. My však přesto nebudeme rabovat zelinářské obchody a navozovat tak dojem blížícího se válečného konfliktu světového rozsahu, státní orgány by nás totiž snadno mohly obvinit z šíření poplašné zprávy:-)


Léčení chřipky
Pokud se chceme úspěšně bránit chřipce a jsme schopni včas rozpoznat blížící se pohromu (pálící oči, tvorba sekretu v nose, únava, bolest kloubů a svalů), sáhneme po lahvičce Celaskonu, který máme z preventivních důvodů prozíravě doma (o svátcích a víkendech aby člověk otevřenou lékárnu opravdu pohledal). Ale pozor, není vitamín jako vitamín. Zcela zásadně se vyhýbáme šumivým verzím a pochybným dodavatelským firmám. Nejúčinnější, nejčistší a tudíž také nejméně škodlivou variantou je obyčejný český Celaskon (Spofa) o obsahu 100, nebo 250 mg. Výhodné je balení 100 ks/250 mg za (v současné době) asi 97 korun českých. A teď - doporučená denní dávka, která nám umožní zdolat chřipku, je pro člověka o normální hmotnosti, (asi 80 až 90 kg) cca 3 gramy čisté kyseliny L-askorbové, tedy 3000 mg, což znamená, že při počínajícím virovém onemocnění si vezmeme ráno, v poledne a večer vždy po čtyřech tabletách Celaskonu o obsahu 250 mg. Každou dávku je vhodné zajíst malinkým množstvím medu (1-2 gramy), ten totiž působí jako účinný katalyzátor vitamínu C. Praktikuji tuto metodu již sedm let a od té doby jsem prakticky nepoznal, co to je vážnější průběh chřipky. Jakmile odezní příznaky oslabení organismu, hned vynechávám vitamín C a někdy ho neberu třeba dva roky, pokud mě k tomu nedonutí okolnosti. Maximální denní preventivní pravidelná dávka by neměla přesáhnout 200 mg, mějte přitom v patrnosti, že mnoho ovoce i zeleniny (té zejména) obsahuje přírodní vitamín C a proto by za normálních okolností mělo stačit jeho přijímaní stravou.


Doplňkové metody léčení chřipky
Vědci došli k zajímavému poznatku, že v případě použití antypiretik, (léků snižujících teplotu) se prodlouží doba léčby choroby, přičemž tato doba je přímo úměrná dávkám antipyretik a je lhostejné, zda se jedná o léky na bázi kyseliny acetylsalicilové (aspirin), nebo paracetamolu (panadol). Přesto se nám při použití vhodného antypiretika výrazně uleví, je li například horečka, nebo bolest kloubů silná. Coldrex HotRem je jedním z účinných, i když poměrně hodně drastických přípravků, které fungují velmi dobře, zejména jsou li podávány na noc. Dětem lze podat Panadol, výborně tlumí teplotu. Lipový čaj, slabší a ve větším množství nám také hodně zmírní potíže a pokud nemáte při chřipce chuť k jídlu, je vhodné vynechat přechodně z jídelníčku maso a do jídla se rozhodně nenutit. Toto však platí v případě zdravých a normálně živených jedinců, vychrtlému dlouholetému vegetariánovi s krevní skupinou 0 rozhodně pomůže například výživný hovězí vývar a to i v případě obvyklého chřipkového nechutenství. Obecně je lepší zvýšit příjem tekutin a snížit dávky potravin, aby se organismu ulehčilo.


Velmi účinné je také napařování končetin a to jak dolních, tak horních. Nohy umístíme do vhodné nádoby a postupně přidáváme vodu teplou tak, jak vydržíme, dokud nedojde k výraznému pocení našeho těla. Následně ještě můžeme zalehnout do postele a pokračovat asi hodinu ve vypocení. Ruce napařujeme podobným způsobem, namočené například v umyvadle a to až po lokty. Napařování rukou nám často dobře uvolní horní cesty dýchací a také snižuje riziko zánětu středního ucha. Trpíme li na tyto záněty, lze s úspěchem preventivně používat tuzemský alternativní přípravek Audiron, který funguje výborně zejména u dětí. Vhodný je také napařovací zábal ledvin, tedy menší ručník namočíme do vlažného bylinného čaje, přiložíme na ledviny, přikryjeme nepromokavou fólií (mikrotenem), tepelně izolujeme (například šálou) a na dvě hodiny ulehneme do postele. Nedoporučuji v případě choroby ledvin.


Nežádoucí účinky léčby
Lidé s překyseleným žaludkem a pálením žáhy by měli být při nadměrné konzumaci vitamínu C opatrnější, i když více škodí šumivé, než standartní přípravky. Rozpustné Coldrexy nepodáváme dětem a lidem s chorobami srdce bez předchozí konzultace s lékařem. Rovněž napařování končetin nemohu doporučit lidem s oběhovými a srdečními potížemi. Napařování nohou pak také není vhodné pro ženy na počátku menstruace, může dojít ke značnému rozproudění krve a také bolestem v podbřišku.Očkování
Provádí se většinou na podzim a je to jedna z nejúčinnějších metod boje proti chřipce. Nevýhoda očkování spočívá pouze ve značném množství kmenů chřipkových virů a v jejich mutacích, takže proti novým typům virů nechrání, ale nejčastější kmeny jsou zmapovány a ty očkování zahrnuje. Po předchozí konzultaci s lékařem lze tuto metodu doporučit jako poměrně účinnou a spolehlivou.Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 1 | Sdílet na: | | |


Napsat komentář

(Registrace nového uživatele)

  *Napište číslicemi jednadvasedm:


  *Jméno:


  Heslo: (Pouze pro registrované)


  *Titulek:


  *Text zprávy:
24.2.2011 11:16
Titulek: Sice pozdě, ale přece

Od: Květulina


Tento článek je už sice starý 6 let, ale stále aktuální. Odbornost v něm rozhodně nechybí. Jsem však zásadně proti chemii, když to opravdu nemusí být! Zaplaťpánbů, že se dostávají, i když pomalu, ale jistě, na světlo informace o konopí, jako léku! Olej z technického konopí, který už je běžně na trhu, to je to nejlepší pro imunitní systém.Chemie máme dost kolem sebe.Je třeba pravidelně čistit organismus od škodlivých látek. Je neuvěřitelné, ale vědecky podložené, že si jich naše tělo dokáže uskladnit až 4,5 kg! Tip na očistnou kůru je od slavného pátera Ferdy. 6 dní pít odvar z dubové kůry, možno přidat 2 lžičky kmínu a lžičku fenyklu.
Pokud do toho vymačkáte ještě celý citron, jen dobře.
Opravdu to pomáhá. každý si vygruntuje doma, v práci, v autě, ale uvnitř vlastního těla?!


Diskuse - hlavní str.

Diskuse o energiích  Diskuse o astrologii  Diskuse o Tarotu  Diskuse o léčení, mystice
Související články:

Baruška (1.11.2023 04:50)
PF 2023 (24.12.2022 04:47)
Dvě cesty vývoje lidského mozku a jejich dopady (2.6.2022 14:00)
PF 2022 (24.12.2021 05:19)
Chlastejte Tuzemák a rychle sdílejte, než to smažou! (15.2.2021 15:20)
PF 2021 a malé vánoční zamyšlení nad dětským Ježíškem (24.12.2020 09:31)
Zimní otužování očima přímého účastníka (30.1.2019 17:42)
Návod na použití péřového spacáku (4.1.2019 09:47)
Tradiční malá PéeFka:) (23.12.2018 14:25)
Lehké vyčištění jater (7.6.2018 17:13)
Vánoční přání a také malý tip na netradiční dárek (22.12.2017 16:50)
Svépomocné řešení aktuální máslové krize (27.9.2017 18:13)
Léčení Alzheimerovy choroby (26.6.2017 20:52)
Změny na Oranžových stránkách (13.3.2017 16:52)
Zázrak české farmacie v praxi (29.1.2017 18:34)
Nedobrovolný kurs přežití ve volné přírodě (7.11.2016 18:48)
Skrytá rizika energetických nápojů (1.11.2016 15:29)
Zánět močových cest a přírodní farmacie (23.10.2016 17:35)
Těžké nemoci a konopí (14.10.2016 14:19)
Náboženství a fanatismus v praxi (29.9.2016 20:56)
Jak jsem hledal brýle pod vodou a jak to dopadlo (30.5.2016 14:34)
Změny na Oranžových stránkách (27.5.2016 11:21)
Jak (ne)léčit rakovinu (20.3.2016 10:34)
Jak na chřipku II. (17.11.2015 12:29)
Čínská medicína - ano či ne? (17.11.2015 11:20)
Dobročinná, (nejenom) vánoční sbírka (11.12.2014 12:13)
Jak účinně (a nesmyslně) zkrátit život vašeho morčátka (18.6.2014 21:06)
Jak na kuří oka? (3.2.2014 21:25)
Chce to klid a nohy v teple (3.2.2014 21:21)
Jak na tělesnou termogulaci? (26.1.2014 21:12)
Oranžové stránky miliónové:-) (3.1.2014 22:03)
Jak na lehké vyčištění těla po Svátcích? (1.1.2014 21:10)
Stáří a choroby (5.12.2013 21:21)
Když nám příroda dává mat (29.9.2013 12:01)
Neobvyklé setkání na staré E55 (24.8.2013 10:06)
Odpovědi na dotazy čtenářů v komentářích - k 15.6.2013 (15.6.2013 20:16)
Poděkování za pomoc dětskému domovu (19.12.2012 22:08)
Malá vánoční pomoc opuštěným dětem (22.11.2012 19:48)
Úplněk 31.8.2012 (1.9.2012 14:53)
Léčivé vzpomínky (25.8.2012 17:03)
Když udeří mrazy... (9.4.2012 18:34)
Reakce na komentáře čtenářů k 1.7.2011 (7.1.2012 12:20)
Jak správně vyprat péřový spacák... (27.11.2011 18:09)
Teplický léčitel Jaroslav M. Pešek (3.7.2011 16:39)
Putování s pejskem (1.3.2011 21:07)
Úplněk 24.8.2010 (27.8.2010 07:25)
Reakce na komentáře čtenářů k 1.3.2010 (6.3.2010 12:54)
Klidně bych tam své dítě nechala (28.2.2010 11:34)
Až jednou budete umírat... (5.12.2009 11:04)
Já tu knížku ale opravdu potřebuju!! (31.5.2009 19:01)
Fotogalerie autora Oranžových stránek (3.4.2009 21:22)
Měla si tu blbou krávu poslat do prdele... (7.3.2009 10:08)
Magie Vánoc (20.12.2008 22:01)
Jaká je současná úroveň slušnosti a úcty k hodnotám v "malém českém rybníčku" ? (4.12.2008 21:23)
Myška (28.3.2008 15:18)
Jak jsem kupoval zrcadlovku (25.3.2008 21:13)
Vyjádření vedoucího Správy CHKO Kokořínsko (11.1.2008 15:23)
Svět není černobílý (19.12.2007 14:42)
Poslední jízda na trati č. 132 (14.12.2007 18:36)
Máme pro vás vstupenku... (22.6.2007 14:44)
Lze léčit neplodnost astrologickými metodami? (25.1.2007 20:20)
Jak se dají zdarma pořídit svaté obrázky... (29.12.2006 19:08)
Magicko-astrologický závod ve Staré Praze (21.11.2006 20:02)
Záchrana potápěče na volném moři po ztrátě vztlaku (28.9.2006 20:11)
Zvláštní setkání pod vodou (1.8.2006 14:44)
Zajímavosti o toxoplasmóze (24.4.2006 18:03)
Ptačí chřipka - hrozba nové pandemie? (6.3.2006 15:29)
Faraónův holící strojek (2.12.2005 13:54)
Nebojte se Nostradama (2.12.2005 13:40)
Backster efekt (2.12.2005 13:33)
Éčka v potravinách (2.12.2005 11:30)
Deodoranty vs antiperspiranty (2.12.2005 11:11)