Zajímavosti

Skrytá rizika energetických nápojů

Jak na nás působí energetické nápoje a prostředky a proč je nutné s nimi zacházet velmi opatrně

Nedávno vedle mě na křižovatce zastavilo propagační auto jedné nejmenované firmy, vyrábějící energetické nápoje. Dvě rozesmáté slečny mi hodily do auta plechovku a stejným způsobem obdarovaly zbytek fronty aut v ranní špičce. Není to špatný marketing, ale pozor, s těmito prostředky bychom měli zacházet rozhodně s rozumem. Určitě by to neměla být věc denní potřeby a už vůbec ne prostředek, používaný pro řešení permanentní únavy, nebo následků nemocí!! Proč? Pojďme se na tuto problematiku podívat.





Ta nejdůležitější věc, kterou bychom měli vědět je, že každý máme určitou hladinu disponibilní energie a přes tuto hladinu "nejede vlak", mohu li použít typický český obrat. Někdo jí má vyšší, někdo nižší, záleží na celé řadě dispozic. Například geny, zdraví, věk, životní styl, karma, atd. Tato hladina je mimochodem velmi dobře vidět i z osobního (nikoli časopisového) horoskopu, takže zkušený astrolog se podívá a hned ví, koho má před sebou:-) Co je to "disponibilní energie"? Nejedná se jenom o schopnost fyzického výkonu! Každá živá bytost je velmi složitá a energie se týká i řady jiných oblastí - psychiky, schopnosti se soustředit, učit se a podobně. Typicky třeba deprese mohou být vážnějším příznakem nedostatku energie! I když jsme stále schopni uběhnout maratón, neměli bychom podobné příznaky nikdy podceňovat.




Co se tedy děje v lidském těle, které normálně funguje a potom mu podáme energetický nápoj, prášek, tabletku, bonbón, nebo ampuli, koupenou na benzínce? Největší část naší energie se spotřebovává na provoz orgánů. Nejvíc jí potřebuje mozek, ale ani ostatní vnitřní "výbava" nezůstává příliš pozadu. Orgány pracují a vyvíjejí "odpadní" teplo, které pak udržuje naše vnitřní prostředí ve stavu stálé, chemicko fyzikální rovnováhy. (Ve stručnosti). Náš důmyslný a složitý stroj není až takový problém z této rovnováhy vykolejit. Alkohol, drogy a energetické prostředky to dokáží, jestliže to s nimi přeženeme.

Lidé i zvířata v sobě mají tzv. "nouzový sebezáchranný mechanismus", který spočívá v možnosti uvolnění značného množství energie. Ta je aktivována v krizové situaci a slouží primárně k přežití dotyčného organismu. Po záchraně následuje únava a odpočinek. Proč? Protože jsme vyčerpali rezervy! Velmi podobně fungují zmíněné prostředky. Guarana, kofein, koka, tein, to jsou přírodní drogy, které dokáží uvolnit vysoké množství energie. Jenomže za to zaplatíme. A navíc dvakrát - poprvé penězi při nákupu a podruhé zdravím po použití! Zatímco peněženku doplníme nejpozději po výplatě, s lidským tělem už to tak jednoduché není.


Proč? Žijeme ve sluneční soustavě, ta je součástí Mléčné dráhy a zde prostě platí jasné a neměnné fyzikální zákony. Jeden z nich se jmenuje zákon o zachování energie. Tyto zákony platí bez výjimky pro každého! (Na rozdíl od těch společenských). Takže jakmile užijeme cokoli, co nám někde nepřirozeně otevře zdroj energie, musíme jí pak zase doplnit. Doplnění trvá obvykle déle, než při přirozené únavě a pravidelné užívání drog navíc způsobuje opotřebovávání velmi složitého a důmyslného mechanismu, kterým jsme! To bychom měli vědět vždycky, když saháme po lákavé možnosti vyřešit momentální problém s únavou, nebo s potřebou vyššího výkonu. Jednorázové užití zdravému člověku nevadí. Je lepší v noci vypít tři RedBully (BigShocky, RedVoltage) a podobné, než zabít sebe i rodinu při cestě na dovolenou pod vlivem mikrospánku. Druhý den sice budeme, jako praštění palicí, ale přežili jsme a přesně o to tady šlo. Jiná situace ovšem nastává, když si mladý trouba na diskotéce koupí desetkrát za sebou RedBull s vodkou. Funguje to skvěle, má pocit, že by klidně přemístil dráhy planet a lokomotivou ČD z kolejí na silnici, ale chudák jeho organismus, který se pak z takové smršti bude vzpamatovávat týden, možná i déle.


Ovšem nejhorší je, začít řešit pomocí těchto prostředků například následky nemoci. Rozlišujme dva případy. Prvním je rekonvalescence po nějaké chorobě. Tady se organismus potřebuje regenerovat a jakékoli šoky jsou pro něj vysoce nežádoucí. Jestliže se uzdravujeme z čehokoli, je dobré se vyhnout drogám a alkoholu. Energetický prostředek je rovněž droga a proto se mu vyhýbáme úplně stejně. Proč? Z jednoduchého důvodu: požití povzbuzujícího prostředku sice krátkodobě navodí pocit nižší únavy, ale tělo musí energii odčerpat z rezerv a pak jí zase postupně doplnit. Takže doplňuje a energie mu následně chybí pro regeneraci. Tím si velice účinně oddalujeme uzdravení! Je to žádoucí? Jistě že není! Nepodléhejme proto touze po laciných a rychlých řešeních.


Zřejmě úplně nejhorší je pak ubíjet pomocí těchto prostředků následky počínající nemoci. Typicky například projevy neurologických onemocnění. Jsme zesláblí a unavení a vzít si nějakou směs guarany, kofeinu a já nevím, čeho ještě, je zničující. Proč? Krátkodobý pocit zlepšení symptomů navodí dojem, že se nám vlastně nic zlého neděje. To odsouvá řešení problému a navíc si ničíme náš energetický systém tím, že ho permanentně vyčerpáváme opakovanými šoky. Energie nám potom chybí pro správnou funkci imunity a nemoc se tak rozvine mnohem rychleji. Sice jsme náhle schopni dojít na nákup, ale to, co se bude dít potom, opravdu nestojí za vznikající potíže. Když tedy zpozorujeme příznaky libovolné nemoci, lze jedině doporučit nezatěžovat si tělo drogami a alkoholem a věnovat se řádnému léčení!


Je naprosto logické, že lidé jsou fascinováni vším, díky čemu se mohou stát výjimečnými, případně díky čemu mohou prožít něco neobvyklého. Proto je nesmírný zájem o povzbuzující i tlumící prostředky, o alkohol, tabák, kávu i drogy. Málokdo například ví, že Rudá armáda byla za války účinně drcena německými vojáky pod vlivem pervitinu. Tuto levnou drogu vyráběly německé chemičky doslova na běžícím pásu. Voják pod jejím vlivem potřeboval mnohem méně spánku a jídla, byl daleko výkonnější, nevadil mu ani krutý ruský mráz, netrpěl omrzlinami a byl tak mnohem použitelnější, než jeho vyčerpaný a zdevastovaný ruský protějšek. Ovšem daň za takový způsob udržování bojové výkonnosti byla samozřejmě děsivá. Organismus vojáků se tím rychle vyčerpával, při výpadku dodávek šla morálka prudce dolů a výsledkem byla například i zdrcující porážka obrovské Paulusovy armády u Stalingradu, kde vyčerpaní bojovníci už nebyli schopni čelit mrazu, hladu a permanentnímu náporu Rudé armády.


Shrnuto a podtrženo: pokud jste zdraví a nutně potřebujete podat vyšší výkon, ať už při sportu (i když zde se potom už o sportu nedá příliš mluvit), při dlouhé jízdě, před náročnou zkouškou a podobně, potom si bez výčitek svědomí dopřejte povzbuzení s tím, že se ale pak dostaví potřeba regenerace organismu. Jinak se těmto prostředkům raději vyhýbejte a už vůbec je neužívejte pravidelně! Jakmile byste zjistili potřebu to dělat, zbystřete a začněte rychle řešit příčinu. Na světě je přeci krásně i bez berliček a pokud není nutné něco nepříjemného přežít, využívejte pouze sebe, přirozeným způsobem, bez podpůrných látek. Zdraví máte jenom jedno, važte si ho a neničte se, když to není nezbytně nutné.



Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 4 | Sdílet na: | | |


Napsat komentář

(Registrace nového uživatele)

  *Napište číslicemi jednadvasedm:


  *Jméno:


  Heslo: (Pouze pro registrované)


  *Titulek:


  *Text zprávy:




2.11.2016 09:37
Titulek: S rozvahou lidi

Od: Koumák


Zbyňku, ve Tvém článku jsem nenašel žádnou technickou poznámku o energetických nápojích. Připojím tedy ještě jiný pohled na danou věc. Při svém pracovním zatížení jsem o energetických nápojích také už uvažoval a tak jsem se trochu vzdělal a dozvěděl jsem se, že nejde jen o to, co pijeme za nápoj, ale i jaké má složení a hlavně jaké máme tělesné dispozice, tedy jak naše tělo pracuje při zpracování cukrů. Jedna paní doktorka jasně uváděla, že energetický nápoj bez cukru (nikoliv umělá sladidla, ale cukry, pravé sacharidy) je jen pro silné povahy. Jde o to, že tělo získává energii hlavně ze sacharidů a tak energetický nápoj nadopovaný teiny, kofeiny atd. sice tělo dočasně oblbne, tedy dodá mu pocit energie, ale o to víc pak následuje druhá část JOJO efektu a tím je o to větší propad energie a dovolím si napsat někdy až k limitní hranici cukru v těle. Takže lidi, energetické nápoje s cukrem a jen pro zvláštní příležitosti, nikoliv pro běžnou spotřebu. Ono je někdy lepší dát si trochu čerstvě vymačkané šťávy z pomeranče a udělá to tělu lepší službu než moderní chemie :-)

2.11.2016 10:09
Titulek: Ty berličky

Od: Begi


Zbyňku, tenhle článek to je krásná energetická bilance, chemikovo srdce jásá!
Když se hloub zamyslím, co všechno v životě může být berlička, ono to bez nich moc nejde, nejsme jogíni v jeskyni v indických horách, ale je dobře, že upozorňuješ na ty zvlášť nebezpečné.
S paní doktrokou naprosto souhlasím, přítomnost sacharidů lze jenom doporučit.
Co s námi udělá umělé sladidlo aspartát v kombinaci s kofeinem, teinem atd..., radši nedomýšlím. Vzhledem k tomu, že volný působí jako neurotransmiter a neuromodulátor dráždící NMPA recepory, což vede při časté excitaci k dráždění neuronů a posléze k jejich zániku. Nelze se podivovat, že přestávám rozumět lidem, společnosti i světu.
Takže až se budete regenerovat po prodělané nemoci, odpočívejte, dejte si čerstvou pomerančovou šťávu a myslete na něco hezkého!

2.11.2016 11:36
Titulek: Názor Prof. MUDr. Nešpora

Od: Zbynďák


Děkuji vám oběma za výborné doplnění problematiky! A přidávám názor MUDr. Nešpora...

Energetické nápoje jsou nebezpečné zvláště pro řidiče a dospívající
Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.


Úvod

Energetické nápoje (energy drinks) většinou obsahují kofein, cukr, umělá sladidla, rostlinné výtažky, taurin, konzervační látky, barviva atd. Jejich pití je v Česku poměrně rozšířené, roční spotřeba na osobu dosáhla v roce 2010 téměř dvou litrů a mezi lety 2000 až 2010 výrazně rostla (Kütner, 2011).


Kombinace energetických nápojů s alkoholem

Tyto nápoje bývají často kombinovány s alkoholem. Taková kombinace je ještě nebezpečnější než samotný alkohol (Marczinski a Fillmore, 2014). To lze částečně vysvětlovat skutečností, že kombinace energetických nápojů s alkoholem snižuje subjektivní pocit opilosti. Dalším důležitým faktorem je skutečnost, že budivý efekt kofeinu oddálí ospalost při intoxikaci alkoholem. To prodlužuje dobu pití alkoholu.
* Často pak dochází zvláště u mladších osob k pití v tazích (Marczinski, 2015).
* Zvyšuje se riziko dopravní nehody (Woolsey a spol., 2015)
* Roste možnost rizikového sexuálního i jinak nebezpečného chování.
* Po kombinaci s energetickými nápoji se rychleji rozvíjí závislost na alkoholu (Arria a spol., 2011).
* Při kombinaci energetických nápojů a alkoholu se zvyšuje riziko srdečních komplikací (Wiklund a spol. 2009).


Další rizika

* Zvláště rizikové jsou energetické nápoje pro dospívající. Van Batenburg-Eddes a spol. (2014) zjistili, že spotřeba jeden nebo více energetického nápoje denně byla u dospívajících spojena s častějšími poruchami chování, spánku a exekutivních funkcí (tj. např. schopnost plánovat, rozhodovat se a řešit problémy). Není jasné, zda porucha exekutivních funkcí byla vyvolána toxicky nebo to byl následek spánkové deprivace po vysokých dávkách kofeinu.
* Riziko má i samotná intoxikace kofeinem. Kofeinu je většinou v energetických nápojích podstatně více než v nápojích typu coca-coly. To ohrožuje srdce samo o sobě a zvláště v kombinaci se stimulačními drogami nebo alkoholem. Ohroženy jsou především osoby se srdečním onemocněním nebo vysokým krevním tlakem (Goldfarb a spol. 2014).
* Vysoký obsah kofeinu vede k poruchám spánku a někdy i k úzkostným stavům (Trapp a spol., 2014).
* Po odeznění intoxikace kofeinem se naopak objevuje útlum a apatie, což je nebezpečné pro řidiče a pracovníky v rizikových zaměstnáních.
* Časté pití energetických nápojů je spojeno s vyšším rizikem zneužívání léků a ilegálních drog (Arria a spol., 2010). Hanan Israelit a spol. (2012) popsali srdeční infarkt a úmrtí 24letého muže po kombinaci energetických nápojů a syntetické drogy MDMA.
* Vysoký obsah cukru v některých energetických nápojích představuje riziko zvláště pro diabetiky.
* Existují těžko předvídatelné interakce s léky.
* Energetické nápoje mohou poškozovat zubní sklovinu (Pinto a spol., 2013) a sliznice. Důvodem je jejich nízké pH a vysoký obsah cukru (Cavalcanti a spol., 2010).
* Vysoké dávky kofeinu zvyšují u disponovaných jedinců riziko migrény.
* Energetické nápoje nejsou vhodné v těhotenství a během kojení (Guilbeau, 2012).
* Existuje riziko alergických reakcí. Lee a spol. (2013) popsali anafylaxi po syntetickém taurinu v energetickém nápoji, ačkoliv taurin v potravě alergickou reakci nevyvolával.
Nordt a spol. (2012) uvádějí, že třetina osob v jejich soboru, kteří pili energetické nápoje, uvedla negativní účinky (třes, nervozita, nespavost, bušení srdce, trávicí problémy, bolesti hlavy, bolesti na hrudi a záchvaty). Poměrně časté bylo také kombinování energetických nápojů s nelegálními drogami.


Závěr

Energetické nápoje nelze považovat za lepší alternativu alkoholických nápojů, protože zvyšují riziko zneužívání alkoholu a závislosti na něm. V kombinaci s alkoholem zhoršují schopnost řízení motorového vozidla ještě více než samotný alkohol. Mají i další vážná rizika. V tomto smyslu je žádoucí třeba varovat zejména dospívající, jejich rodiče i širší veřejnost.


3.11.2016 20:28
Titulek: Energeticke napoje

Od: Doktor


K energetickym napojum se poji jedna ma smutna vzpominka. Pracuji jako doktor v jednom odlehlem mestecku. Lisky nam do davaji dobrou noc a to nekdy doslova.
Jednou jsem sla do nocni sluzby a kdyz jsem prochazela dvermi do nemocnice zrovna prijela modre blikajici sanitka. To, co jsem videla pak se mi z pameti jen tak nevymaze. Paramedici resuscitovali mladou holcinu, bylo ji neco kolem 20. Dostavala jeden sok za druhym, jeji telo vzdy poskocilo s dalsim sokem. Mezitim ostatni provadeli srdecni masaz, holcina dostavala jeden adrenalin za druhym. Do toho tam vzlykala cela jeji rodina. Resuscitace byla uspesna, srdecni akce se obnovila, bohuzel po 45 minutach od zastavy. Holcicka prezila, presto se z tohoto vitezstvi nikdo moc neradoval. Proc? Holcicka diky protrahovane resuscitaci, kdy opravdu kazdy se snazil ji vsemocne pomoci, dostala neco, co se jmenuje hypoxicke poskozeni mozku. Dnes je na urovni 1-2 leteho ditete. Kdyz jsme patrali, proc se holcice zastavilo srdce, dozvedeli jsme se, ze holcicka chtela zhubnout a opravdu hubla. Bohuzel ji chybela energie, diky tomu hubnuti a tak sahla po jednom z techto zazracnych drinku. Jeden ji nepomohl, tak vzala 2-3.... a pak se ji v kombinaci diety a drinku zastavilo srdce....Reknete, nam se to stat nemuze...Ale podivejme se na mlade, jak ziji, vychrtlice jsou mladezi stale ukazovane jako idoly dokonalosti. Mladez, ktera se poradne nenaji, vezme tento drink nejlepe v kombinaci s alkoholem ci jinou drogou si pak zaklada na cestu, ktera bude cestou, nechci rici do Pekla, ale nebude tou pravdu a stastnou.


Diskuse - hlavní str.

Diskuse o energiích  Diskuse o astrologii  Diskuse o Tarotu  Diskuse o léčení, mystice




Související články:

Baruška (1.11.2023 04:50)
PF 2023 (24.12.2022 04:47)
Dvě cesty vývoje lidského mozku a jejich dopady (2.6.2022 14:00)
PF 2022 (24.12.2021 05:19)
Chlastejte Tuzemák a rychle sdílejte, než to smažou! (15.2.2021 15:20)
PF 2021 a malé vánoční zamyšlení nad dětským Ježíškem (24.12.2020 09:31)
Zimní otužování očima přímého účastníka (30.1.2019 17:42)
Návod na použití péřového spacáku (4.1.2019 09:47)
Tradiční malá PéeFka:) (23.12.2018 14:25)
Lehké vyčištění jater (7.6.2018 17:13)
Vánoční přání a také malý tip na netradiční dárek (22.12.2017 16:50)
Svépomocné řešení aktuální máslové krize (27.9.2017 18:13)
Léčení Alzheimerovy choroby (26.6.2017 20:52)
Změny na Oranžových stránkách (13.3.2017 16:52)
Zázrak české farmacie v praxi (29.1.2017 18:34)
Nedobrovolný kurs přežití ve volné přírodě (7.11.2016 18:48)
Zánět močových cest a přírodní farmacie (23.10.2016 17:35)
Těžké nemoci a konopí (14.10.2016 14:19)
Náboženství a fanatismus v praxi (29.9.2016 20:56)
Jak jsem hledal brýle pod vodou a jak to dopadlo (30.5.2016 14:34)
Změny na Oranžových stránkách (27.5.2016 11:21)
Jak (ne)léčit rakovinu (20.3.2016 10:34)
Jak na chřipku II. (17.11.2015 12:29)
Čínská medicína - ano či ne? (17.11.2015 11:20)
Dobročinná, (nejenom) vánoční sbírka (11.12.2014 12:13)
Jak účinně (a nesmyslně) zkrátit život vašeho morčátka (18.6.2014 21:06)
Jak na kuří oka? (3.2.2014 21:25)
Chce to klid a nohy v teple (3.2.2014 21:21)
Jak na tělesnou termogulaci? (26.1.2014 21:12)
Oranžové stránky miliónové:-) (3.1.2014 22:03)
Jak na lehké vyčištění těla po Svátcích? (1.1.2014 21:10)
Stáří a choroby (5.12.2013 21:21)
Když nám příroda dává mat (29.9.2013 12:01)
Neobvyklé setkání na staré E55 (24.8.2013 10:06)
Odpovědi na dotazy čtenářů v komentářích - k 15.6.2013 (15.6.2013 20:16)
Poděkování za pomoc dětskému domovu (19.12.2012 22:08)
Malá vánoční pomoc opuštěným dětem (22.11.2012 19:48)
Úplněk 31.8.2012 (1.9.2012 14:53)
Léčivé vzpomínky (25.8.2012 17:03)
Když udeří mrazy... (9.4.2012 18:34)
Reakce na komentáře čtenářů k 1.7.2011 (7.1.2012 12:20)
Jak správně vyprat péřový spacák... (27.11.2011 18:09)
Teplický léčitel Jaroslav M. Pešek (3.7.2011 16:39)
Putování s pejskem (1.3.2011 21:07)
Úplněk 24.8.2010 (27.8.2010 07:25)
Reakce na komentáře čtenářů k 1.3.2010 (6.3.2010 12:54)
Klidně bych tam své dítě nechala (28.2.2010 11:34)
Až jednou budete umírat... (5.12.2009 11:04)
Já tu knížku ale opravdu potřebuju!! (31.5.2009 19:01)
Fotogalerie autora Oranžových stránek (3.4.2009 21:22)
Měla si tu blbou krávu poslat do prdele... (7.3.2009 10:08)
Magie Vánoc (20.12.2008 22:01)
Jaká je současná úroveň slušnosti a úcty k hodnotám v "malém českém rybníčku" ? (4.12.2008 21:23)
Myška (28.3.2008 15:18)
Jak jsem kupoval zrcadlovku (25.3.2008 21:13)
Vyjádření vedoucího Správy CHKO Kokořínsko (11.1.2008 15:23)
Svět není černobílý (19.12.2007 14:42)
Poslední jízda na trati č. 132 (14.12.2007 18:36)
Máme pro vás vstupenku... (22.6.2007 14:44)
Lze léčit neplodnost astrologickými metodami? (25.1.2007 20:20)
Jak se dají zdarma pořídit svaté obrázky... (29.12.2006 19:08)
Magicko-astrologický závod ve Staré Praze (21.11.2006 20:02)
Záchrana potápěče na volném moři po ztrátě vztlaku (28.9.2006 20:11)
Zvláštní setkání pod vodou (1.8.2006 14:44)
Zajímavosti o toxoplasmóze (24.4.2006 18:03)
Ptačí chřipka - hrozba nové pandemie? (6.3.2006 15:29)
Faraónův holící strojek (2.12.2005 13:54)
Nebojte se Nostradama (2.12.2005 13:40)
Backster efekt (2.12.2005 13:33)
Éčka v potravinách (2.12.2005 11:30)
Deodoranty vs antiperspiranty (2.12.2005 11:11)
Chřipka - opravdu trvá devět dnů? (1.12.2005 19:23)