Zajímavosti

Čínská medicína - ano či ne?

Je tato stará, východní metoda skutečně tak neúčinná, jak se nám snaží namluvit?

V permanentním sporu mezi lékaři a léčiteli mě nedávno zaujal názor předního českého kardiologa, profesora Pirka. Pan profesor se vyjadřoval k otevření nového oddělení hradecké nemocnice, které bude poskytovat zájemcům léčbu pomocí tradiční čínské medicíny. Špičkový český kardiolog k tomu napsal:

Já bych se do tohoto centra nevypravil se žádnou chorobou. Myslím, že fakultní nemocnice by se alternativní medicíně věnovat neměla. Připadám si jako v jiříkově vidění, peníze na platy našich zdravotníků nejsou a pokud lze věřit deníku MF Dnes, má tam lékař plat, jako jinde profesoři. To, že nějaká léčebná metoda je stará čtyři tisíce let neznamená, že je zázračná. Je to čtyři sta čtyřicet let, co byl Rudolf druhý korunován českým králem, tomu předepisovali téměř denně na nejrůznější obtíže klystýry. To by někdo mohl přijít s myšlenkou, že tehdejší metody zavedeme jako alternativní metody třeba v IKEM.



Pana profesora si samozřejmě velmi vážím a přiznejme si jednu věc - za naší současnou kvalitu života má obrovskou zásluhu právě moderní, západní medicína, ať si její odpůrci říkají, co chtějí. Samozřejmě nejenom ta, je tu celý komplex dalších faktorů, jako například relativně pohodlný život v přebytku a pohodlí, o jakém se našim předkům ani nesnilo. Ale pojďme se zaměřit především na čínskou medicínu, které většina lékařů vyčítá zejména její nevědeckost a nezodpovědnost vůči pacientům. Čínské byliny jsou prý často toxické a v interakci s klasickými léky, což je pro pacienta nebezpečné. Je to skutečně tak? Samozřejmě, protože bylinka (a to i ta česká) dokáže zabít a přitom ani nemusí být podpořena jiným lékem.
Každý bylina je v podstatě chemikálie, i když přírodního charakteru, ale uvařte si například čaj z rulíku a rázem poznáte o čem mluvím. Pouze to už nestačíte nikomu říci, protože se stanete vděčným zákazníkem nejbližšího krematoria:-)


Nebudeme si nic nalhávat - české zdravotnictví je v současné době naprosto špičkové a zajít k lékaři si můžeme v podstatě kdykoli. Dokonce i k řadě specialistů, bez doporučení praktika a každý všední den. To je v řadě jiných, západních zemí naprostá sci-fi. Ale je tu jeden obrovský problém a tím je neexistence centrální zdravotní dokumentace pacienta. Takže výsledně vám jeden specialista předepíše lék, který by se neměl brát s jiným přípravkem, předepsaným od dalšího lékaře. Výsledkem pak bývá docela vražedný koktejl léků, který řada lidí užívá, aniž by tušila, jak si tím vlastně ubližuje. Riziko se snižuje, když máte výborného praktika, který vás sám posílá ke specialistům a vaší medikaci má plně pod kontrolou. Ale lidé ve větších městech se snaží ušetřit čas v ordinacích praktických lékařů a se svými problémy navštěvují přímo odborná pracoviště, čímž je zaděláno na potíže.


V případě hradecké kliniky musí naopak každý rozumný lékař vidět nespornou výhodu v tom, že budou lékaři klasické a čínské medicíny pracovat pod jednou střechou, protože se tak mohou velmi efektivně vyhnout právě nevhodným kombinacím léků a bylin. Doktoři se spolu spíše domluví, pokud si mohu promluvit osobně, než prostřednictvím studia vzájemně předepisovaných receptů. I proto považuji nápad profesora Prymuly, ředitele hradecké fakultní nemocnice, za výborný.


Kritici tradiční čínské medicíny velmi neradi slyší, že poměrně nedávno převzala část Nobelovy ceny čínská parazitoložka Tchu Jou-jou. Ta se proslavila vynálezem velmi účinného protimalarika, Artemisininu. V době vietnamské války kosila čínské "dobrovolníky" ve Vietnamu malárie takovým způsobem, že se nakonec i šílený Mao Ce Tung rozhodl výjimečně povolat vědce do boje s touto zákeřnou chorobou. Světlo světa tak spatřil tajný vojenský projekt číslo 523. Vědkyně pátrala v archivech a našla staré recepty, které zmiňovaly příznivý vliv pelyňku ročního při léčení této choroby, způsobované nikoli bakteriemi, ale parazitem. Tým, vedený zmíněnou dámou, se zaměřil tímto směrem a první výsledky byly slibné, malárií infikované opice a myši se zotavovaly překvapivě rychle. Problém nastal později a to v recidivě nemoci, která se začala vracet a nyní již podaný extrakt nefungoval dobře. Ve spisu, starém tisíc šest set let však objevila paní Tchu zásadní větu - pelyněk je nutné extrahovat v chladné, nikoli v horké vodě. To byl zlomový objev v projektu. Vědecký tým si následně ověřil že tímto způsobem vyrobený extrakt funguje mnohem lépe a k recidivě malárie již nedochází. Později pak zjistili a izolovali účinnou látku a vznikl Artemisinin - skutečně účinný lék, který od té doby zachránil a stále zachraňuje milióny životů v problematických oblastech, tedy v Asii a v Africe. Jeho výhodou je navíc to, že si na něj parazité zatím nebyli schopni vytvořit účinnou rezistenci. Nedávno byly zjištěny i jeho příznivé podpůrné účinky při léčbě rakoviny.


Ale vraťme se k čínské medicíně v našich podmínkách. Většině lidí je asi jasné, že s infarktem, či mrtvicí nebudete hledat alternativního lékaře, ale zavoláte na číslo 155. Pak je tu ovšem řada nemocí, kde nám naopak může pomoci alternativa naprosto zásadním způsobem. Jako typické příklady uvádím třeba alergie, astma, všechny chronické choroby, prostatitida, srdeční nedostatečnost, arytmie, chronické záněty urogenitálního systému, impotence, bolesti, ale i v řadě psychických problému můžeme najít překvapivou pomoc právě v tradičních postupech čínské medicíny. Ta se totiž od jiných alternativ podstatně liší a to v mnoha věcech. Chápu například odpůrce homeopatie, že bojují proti "cukrovým kuličkám bez účinných látek". Z vědeckého hlediska mají pravdu, zkušenosti pacientů jsou však často opačné a třeba kvantová homeopatie s vámi dokáže "zamávat" tak, že se nebudete stačit divit. Ale v případě tradiční čínské medicíny se jedná o vědecky propracovaný systém, ověřený tisíci let klinické praxe. A v tom je podstatný rozdíl, stejně jako v jejích metodách. Kombinace bylin a jehliček, vpichovaných do citlivých drah, prostě funguje, je to dávno a mnohokrát potvrzené. Pravda samozřejmě je, že některé byliny nelze užívat současně s některými léky a několik lidí na to doplatilo, například selháním ledvin. To ale není vina alternativy. Je to částečně způsobené neznalostí a neochotou klasických lékařů spolupracovat s čímkoli, co se netváří dostatečně vědecky. Jednoduchým řešením je pak samozřejmě všechno pro jistotu zakázat, nebo alespoň důkladně zkritizovat. Neznalost vždy přináší strach.


Já osobně jsem si pomocí této prastaré a účinné metody vyřešil řadu zdravotních potíží a celkově se snažím "udržovat při životě" spíše prostřednictvím alternativy, než chemickými berličkami, ale někdy se člověk antibiotikům také nevyhne. Zlatá střední cesta je ale nejlepší varianta, to ostatně kdysi zjistil i jeden pán, kterého dodneška uctívají zejména v Asii:-) Moje filozofie je taková, že dávám přednost vystudovaným lékařům, protože medicínská kvalifikace vylučuje řadu případných problémů. Služby velmi dobré lékařky ostatně nabízím i v odkazech na těchto stránkách, znám jí osobně a její ordinaci mohu jen a jen doporučit. Navíc budete mít jistotu, že dokáže odhadnout podstatu problému, porozumět diagnóze, rozpoznat vážnou nemoc a poslat vás případně tam, kde vám zachrání zdraví a život, pokud budete nemocní vážněji, ne je na první pohled zřejmé. I to se samozřejmě stává. Například s akutní leukemií vám žádná "čína" nepomůže. Je nutné zajít na hematologii a modlit se, aby to zabralo.


Když budete hledat řešení svých problémů, snažte se vždycky používat především zdravý rozum. Nenechte se strašit předními lékaři, ale také není nutné se zabít díky vlastnímu zarytému přesvědčení, že alternativa je pro vás ta jediná možná varianta a nic jiného neexistuje. Zkoušejte různé metody, ale neskákejte chaoticky od jedné ke druhé. Jak už jsem psal výše, ideální je zlatá střední cesta. A to úplně ve všem:-)



Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 0 | Sdílet na: | | |


Napsat komentář

(Registrace nového uživatele)

  *Napište číslicemi jednadvasedm:


  *Jméno:


  Heslo: (Pouze pro registrované)


  *Titulek:


  *Text zprávy:





Diskuse - hlavní str.

Diskuse o energiích  Diskuse o astrologii  Diskuse o Tarotu  Diskuse o léčení, mystice




Související články:

Baruška (1.11.2023 04:50)
PF 2023 (24.12.2022 04:47)
Dvě cesty vývoje lidského mozku a jejich dopady (2.6.2022 14:00)
PF 2022 (24.12.2021 05:19)
Chlastejte Tuzemák a rychle sdílejte, než to smažou! (15.2.2021 15:20)
PF 2021 a malé vánoční zamyšlení nad dětským Ježíškem (24.12.2020 09:31)
Zimní otužování očima přímého účastníka (30.1.2019 17:42)
Návod na použití péřového spacáku (4.1.2019 09:47)
Tradiční malá PéeFka:) (23.12.2018 14:25)
Lehké vyčištění jater (7.6.2018 17:13)
Vánoční přání a také malý tip na netradiční dárek (22.12.2017 16:50)
Svépomocné řešení aktuální máslové krize (27.9.2017 18:13)
Léčení Alzheimerovy choroby (26.6.2017 20:52)
Změny na Oranžových stránkách (13.3.2017 16:52)
Zázrak české farmacie v praxi (29.1.2017 18:34)
Nedobrovolný kurs přežití ve volné přírodě (7.11.2016 18:48)
Skrytá rizika energetických nápojů (1.11.2016 15:29)
Zánět močových cest a přírodní farmacie (23.10.2016 17:35)
Těžké nemoci a konopí (14.10.2016 14:19)
Náboženství a fanatismus v praxi (29.9.2016 20:56)
Jak jsem hledal brýle pod vodou a jak to dopadlo (30.5.2016 14:34)
Změny na Oranžových stránkách (27.5.2016 11:21)
Jak (ne)léčit rakovinu (20.3.2016 10:34)
Jak na chřipku II. (17.11.2015 12:29)
Dobročinná, (nejenom) vánoční sbírka (11.12.2014 12:13)
Jak účinně (a nesmyslně) zkrátit život vašeho morčátka (18.6.2014 21:06)
Jak na kuří oka? (3.2.2014 21:25)
Chce to klid a nohy v teple (3.2.2014 21:21)
Jak na tělesnou termogulaci? (26.1.2014 21:12)
Oranžové stránky miliónové:-) (3.1.2014 22:03)
Jak na lehké vyčištění těla po Svátcích? (1.1.2014 21:10)
Stáří a choroby (5.12.2013 21:21)
Když nám příroda dává mat (29.9.2013 12:01)
Neobvyklé setkání na staré E55 (24.8.2013 10:06)
Odpovědi na dotazy čtenářů v komentářích - k 15.6.2013 (15.6.2013 20:16)
Poděkování za pomoc dětskému domovu (19.12.2012 22:08)
Malá vánoční pomoc opuštěným dětem (22.11.2012 19:48)
Úplněk 31.8.2012 (1.9.2012 14:53)
Léčivé vzpomínky (25.8.2012 17:03)
Když udeří mrazy... (9.4.2012 18:34)
Reakce na komentáře čtenářů k 1.7.2011 (7.1.2012 12:20)
Jak správně vyprat péřový spacák... (27.11.2011 18:09)
Teplický léčitel Jaroslav M. Pešek (3.7.2011 16:39)
Putování s pejskem (1.3.2011 21:07)
Úplněk 24.8.2010 (27.8.2010 07:25)
Reakce na komentáře čtenářů k 1.3.2010 (6.3.2010 12:54)
Klidně bych tam své dítě nechala (28.2.2010 11:34)
Až jednou budete umírat... (5.12.2009 11:04)
Já tu knížku ale opravdu potřebuju!! (31.5.2009 19:01)
Fotogalerie autora Oranžových stránek (3.4.2009 21:22)
Měla si tu blbou krávu poslat do prdele... (7.3.2009 10:08)
Magie Vánoc (20.12.2008 22:01)
Jaká je současná úroveň slušnosti a úcty k hodnotám v "malém českém rybníčku" ? (4.12.2008 21:23)
Myška (28.3.2008 15:18)
Jak jsem kupoval zrcadlovku (25.3.2008 21:13)
Vyjádření vedoucího Správy CHKO Kokořínsko (11.1.2008 15:23)
Svět není černobílý (19.12.2007 14:42)
Poslední jízda na trati č. 132 (14.12.2007 18:36)
Máme pro vás vstupenku... (22.6.2007 14:44)
Lze léčit neplodnost astrologickými metodami? (25.1.2007 20:20)
Jak se dají zdarma pořídit svaté obrázky... (29.12.2006 19:08)
Magicko-astrologický závod ve Staré Praze (21.11.2006 20:02)
Záchrana potápěče na volném moři po ztrátě vztlaku (28.9.2006 20:11)
Zvláštní setkání pod vodou (1.8.2006 14:44)
Zajímavosti o toxoplasmóze (24.4.2006 18:03)
Ptačí chřipka - hrozba nové pandemie? (6.3.2006 15:29)
Faraónův holící strojek (2.12.2005 13:54)
Nebojte se Nostradama (2.12.2005 13:40)
Backster efekt (2.12.2005 13:33)
Éčka v potravinách (2.12.2005 11:30)
Deodoranty vs antiperspiranty (2.12.2005 11:11)
Chřipka - opravdu trvá devět dnů? (1.12.2005 19:23)