Zajímavosti

Deodoranty vs antiperspiranty

Škodí nám deodoranty a antiperspiranty?

Kdo by neznal základní prostředky tzv. celodenní intimní hygieny, deodoranty a antiperspiranty. Jistě si pamatujete na nedávný agresívní reklamní šot firmy Rexona: "Kdo se potil, nezasloužil slitování". Ano, pot znamená nepříjemný zápach a kdo zapáchá, obtížně splyne například s početným osazenstvem kanceláře, ve které tráví většinu své pracovní doby. Většina z nás nemění košile a halenky třikrát denně, ani nestojí o neustálé omývání podpaží. Jednoduchým řešením je návštěva drogerie, či parfumerie, kde dle našich finančních možností zakoupíme příslušný deodorant, nebo antiperspirant. Pokud však přemýšlíte o svém zdraví a máte obavy z některých civilizačních chorob, rozhodně se vám vyplatí přečíst následující řádky. Při návštěvě příslušného obchodu pro vás může být přínosné, že budete znát následující skutečnosti...

V intimní hygieně v zásadě rozlišujeme dva druhy výrobků, které zabraňují nepříjemnému zápachu potu v podpaždí - jeden se nazývá antiperspirant a druhý deodorant. Bombastické reklamy propagují antiperspiranty, účinně omezující či přímo zabraňující nepříjemnému tělesnému zápachu. Deodoranty jsou stavěny jaksi do pozadí, zejména z důvodů jejich vyšší ceny, vyšších výrobních nákladů a také nižší účinnosti. Reklamní triky typické pro porevoluční země, kde je nákupní síla obyvatelstva nižší a objem nakupovaného zboží přímo úměrný ceně. Lidé se ve střední Evropě často řídí zejména cenou zboží a o případných následcích se příliš nepřemýšlí. Po letech totalitního režimu, který z politického hlediska rozhodoval i o sortimentu v obchodech je pohodlné, nechat se vést reklamními šoty v multimédiích a případnými doporučeními "odborníků", kteří jsou dobře placeni bohatými nadnárodními společnostmi.


Člověk vylučuje škodlivé látky potem ve čtyřech důležitých oblastech:
- v jamkách na opačné straně kolen
- za ušními boltci
- v oblasti třísel
- v podpaždí


Množství toxinů vylučovaných z těla a úroveň jejich následného zápachu je přímo úměrná stravovacím návykům jednotlivce, dále pak i jeho celkovému životnímu stylu. Pozitivně myslící sportovec bude mít metabolismus poněkud odlišný od depresivně laděné kancelářské síly, která veškeré své pohybové aktivity omezuje na cestu k automatu na kávu a zpět ke své židli. V konečném důsledku ale většině lidí po několika hodinách nepříjemně zapáchá z podpaží, koncentrace vylučovaných toxinů je tu nejvyšší a hlavně se jedná o uzavřenou jamku, ve které se pot za nepřístupu vzduchu hromadí a rozkládá. Na tento efekt již počátkem tohoto století hbitě zareagovaly významné chemické firmy a tak dnes trh nabízí nejrůznější výrobky, které nám spolehlivě zaručí "pachovou bezúhonnost".


Jak už jsem se zmínil v úvodu, způsoby jak zásadně omezit problém s potem jsou dva - buď lze zabránit chemickému rozkladu, nebo přímo jeho tvorbě. O první způsob se starají deodoranty. Tyto prostředky mají dvě základní funkce, zabránit rozkládání potu a navíc co nejdéle příjemně vonět. Jedná se o relativně bezpečnou kosmetiku, bez výraznějších vedlejších účinků. Potní žlázy bez problémů fungují a večerní sprcha spolehlivě odstraní zbytky deodorantu.


Druhým (a bohužel preferovaným) způsobem je používání tzv. antiperspirantů (perspirace=pocení). Základní funkcí zmíněného výrobku je zabránit pocení, výrobce tedy neřeší výzkum drahých vůní, které musí vydržet fungovat minimálně dvanáct hodin při intenzívní expozici potem. Princip je prostý a účinný - potní žlázy se prostě ucpou příslušnou chemikálií a suchá podpažní jamka je pouze lehce ovoněna. Efekt je prakticky časově neomezený, přípravek levný, jeho bezproblémovou cestu na trhy předurčuje cena a reklama. Důsledky jsou však velmi varující. O odvod škodlivin z těla se starají lymfatické žlázy. V podpaží ústí jedny z nejdůležitějších, množství toxinů transportovaných tělem je zde tedy nejvyšší. Nyní si představte situaci, kdy v městečku s jedinou kanalizací ucpete vyústění odpadu do čističky (dříve přímo do řeky). Za chvíli potečou fekálie po ulicích a bude je třeba odvážet v cisternových vozech za město. Lidské tělo ale cisternovými vozy nedisponuje a navíc ani není na takto drastické zásahy do kožního metabolismu stavěno. Škodliviny se tedy ukládají v nejbližších lymfatických uzlinách a to je bohužel v horním kvadrantu prsu. Muži tolik netrpí na nádory a problémy s prsy, jednak používají častěji deodoranty a potom - neholí si podpaží!


Výrobci antiperspirantů často doporučují ženám pravidelné holení podpaží a následné nanášení jejich výrobku. Svrchní vrstva kůže se tak často naruší žiletkou, nejsou tu chloupky, na které se chemikálie nalepí a tak má škodlivá látka do hloubi organismu cestu otevřenou. Ještě tři dny poté, co žena přestane používat antipersirant nedochází vůbec k tvorbě potu, takový je účinek zmíněných látek. A nyní malá úvaha k zamyšlení - látkami zabraňující tvorbě potu (velmi účinně ucpávající potní žlázy) jsou sloučeniny na bázi hliníku. Často se jedná o aluminium chlorohydrát, nebo podobné jiné. V Ostravě žije vynikající léčitel, Ing. Skalka. Specializuje se na léčbu zhoubných nádorů a jeho stěžejní metodou je nanášení určitých homeopatických tinktur do podpaží. Ano, protože tudy přijímá lymfatický systém nejúčinněji vše, co mu tímto způsobem "nabídneme". O negativním vlivu hliníku na funkci mozku a centrální nervové soustavy se v šedesátých letech přesvědčily nejširší vrstvy obyvatelstva při nástupu levného hliníkového nádobí. Tento kov se v organismu hromadí a způsobuje odumírání nervových buněk. Negativní následky (například demence) se projevovaly přirozeně nejvíce u dětí. V poslední době se začínají množit důkazy o souvislosti mezi Alzheimerovou chorobou a právě nadbytkem hliníku v organismu. Rozpustnost tohoto kovu ve vodě je přitom velmi malá, množství dodané jedním použitím antiperspirantu stonásobně překračuje dávku, dodanou jedním uvařením vody na čaj v aluminiové konvici!!!


Nádorové onemocnění prsu u žen není samozřejmě způsobené výhradně používáním antiperspirantů, ale dá se říci, že ucpané lymfatické uzliny velmi účinně napomáhají vzniku novotvarů právě v horních partiích ňader. A to je jistě námět k zamyšlení. Při nákupu prostředků osobní hygieny je tedy vhodné zaměřit se na složení (ingredients). Výrobky bez složení by se dle zákonů prodávat neměly, ale někteří výrobci již rozpoznali nebezpečí v podobě přemýšlejícího zákazníka a tak se snaží na obaly s aluminiumhydrátem nepsat obávané slůvko antiperspirant. Dokonce jsem již zahlédl deodorant, který sloučeniny hliníku obsahoval a tak se rozhodně nejednalo o bezpečné a neškodné zboží. V některých zemích je dokonce prodej látek ucpávajících potní žlázy úředně zakázán. Je tedy žádoucí v drogerii přemýšlet a pokud se ve složení zmíněné aluminium chlorohydráty vyskytují, odložte krabičku zpět do police. Typickým deodorantem pro muže je například Old Spice, pro ženy Nivea (ale pozor, tato firma samozřejmě produkuje také značné množství antiperspirantů, ovšem vždy je to na jejich obalech uvedeno).


Přeji šťastnou ruku při výběru intimní kosmetiky a věřte, že chvilka času věnovaná pro luštění složení se vždy bohatě vrátí v podobě zdraví, nenarušeného nevhodnými látkami, které do organismu rozhodně nepatří.Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 21 | Sdílet na: | | |


Napsat komentář

(Registrace nového uživatele)

  *Napište číslicemi jednadvasedm:


  *Jméno:


  Heslo: (Pouze pro registrované)


  *Titulek:


  *Text zprávy:
6.6.2007 16:48
Titulek: Old spice

Od: bruno


Promiňte, ale nějak sem, jak z obalu tuhého deodorantu Old Spice, tak z vaší věty: "Typickým deodorantem pro muže je například Old Spice...." nepochytil, zda-li obsahuje výše jmenovaný výrobek hliník. Asi mám blbý den, že mi to nemyslí, nebo co :-). Předem díky B

14.6.2007 11:41
Titulek: Re: Old spice

Od: Zbynek Slaba


Neobsahuje, naštěstí:-) Na rozdíl od většiny přípravků pro ženy:-(

8.12.2007 20:54
Titulek: příjem hliníku

Od: PiláT


Ještě o několik řádů větší je příjem hliníku při požívání léků regulujících kyselost žaludku (Anacid etc.). Vzhledem k tomu kolik lidí dotyčné láky konzumuje prakticky trvale si nejsem jistý jak moc hliník škodí a nakolik to byla hysterie živená výrobci nerezového nádobí. O "užitečnosti" antiperspirantů naproti tomu nepochybuji a příměr s ucpanou kanalizací je pěkný.

7.2.2008 22:32
Titulek: Pocení

Od: Petr


Článek je velmi zajímavý, ale je vidět, ze nevíte co je to se potit na celém těle?

26.6.2008 14:43
Titulek: Znamena to

Od: Hehehe


Ze ked pouzijem miesto antiperspirantu, deodorant, tak sice smrdiet nebudem, ale potit sa budem aj tak?

27.6.2008 13:04
Titulek: Re: Pocení

Od: Zbynek Slaba


Vím a sám se také potím, ale deodorant mi stačí. Předpokládám, že se nemažete antiperspirantem na celém těle?:-)

27.6.2008 13:07
Titulek: Re: Znamena to

Od: Zbynek Slaba


Ano, přesně tak, budete se přirozeným způsobem potit a pot se nebude rozkládat, což je významně zdravější, než hromadění "zkažené" lymfy v uzlinách okolo podpaží. Zejména u žen je zadržování lymfy v horních partiích těla velmi nežádoucí z hlediska ohrožení karcinomem prsu. Stejně tak je důležité nošení správné podprsenky, která umožňuje průchodnost lymfatických žláz v dolní části prsou.

20.2.2010 15:48
Titulek:

Od: Lenka


V poslednej dobe je na trhu aj tzv. bio-kozmetika. Dezodoranty z tejto kategórie obsahujú len alkohol (ktorý vlastne zabraňuje rozkladu potu a následnému zápachu) a vonnou zložkou sú éterické oleje získané z rastlín z nezávadného prostredia. Je to skvelý variant! Ja osobne obľubujem citrusový dezodorant od firmy Weleda. :-)

29.4.2010 14:01
Titulek: Ammonium Alum (Kamenec)

Od: Lenka


Ammonium Allum (Kamenec) - prírodný hypoalergenny dezodorant bez vône, Bez zdravotných rizík. Naniesť po umytí, účinok 24 hodín (môžem potvrdiť, dokonca aj pri športe nesklame).
Predáva sa samostatne vo forme kryštálov, ale býva aj jednou zo zložiek deodorantov.
http://www.kosmetika.cz/forum/pece-o -plet/deo-krystal-kamenec-10731/?stranka=

1.1.2011 00:53
Titulek: aluminum zirconium

Od: Sabrina


Chtěla jsem se zeptat, jestli je škodlivá i látka pod názvem "aluminum zirconium tetrachlorohydrex". děkuji

10.2.2011 12:59
Titulek: Re: aluminum zirconium

Od: klaudie


Aluminum zirconium je přední látky, která je obsažena v antiperspirantech. Má tudíž negativní vliv na tvorbu rakoviny prsu.
V deodorantech by neměla být tato látka obsažena.

18.3.2012 21:56
Titulek: Zdroje

Od: Petr Semerád


Vážený pane Slábo,

děkuji za Váš zajímavý článek, nicméně mi v něm chybí odkaz na jakékoliv zdroje, publikace, výzkumy, cokoliv. Mohl byste ho prosím doplnit?

11.6.2012 20:14
Titulek: deodoranty neškodí

Od: Zuza


alespoň podle mne a co jsem tak četla...Když jsem byla těhotná tak jsem je omezila ale teď zase pužívám deodorant a zrovna jsem si kopula perfekntní a krásně voní Animagical od Pumy, tak mám radost!

12.6.2012 15:16
Titulek:

Od: Emily


Něco jsem si přečetla o antiperspirantech, a tak od určité doby používám pouze deodoranty. Momentálně také od Pumy - Yellow. Krásně osvěží a neškodí!

20.6.2012 13:27
Titulek: Re:

Od: Zuza


já jsem si koupila deodorant od Pumy a sním taky můžeš soutěžit o iPad! tak snad se to podaří!

22.6.2012 08:48
Titulek:

Od: Emily


Jojo, už jsem o té soutěži s Pumou také četla. Je to super, ještě se soutěží dva týdny, tak asi zavítám do drogerie a ještě si nějakou koupím. Ty vůně se neztratí :-) iPad za to stojí!!!!!

20.8.2012 09:32
Titulek: HOAX

Od: Zuza


Váženy pane, už jenom kdyby jste se podíval na hoax.cz tak byste zjistil jaký ten Váš článek jsou bláboly:

http://www.hoax.cz/hoax/rakovina-prsu- pouzivanim-antiperspirantu/

Tak tady nestrašte lidi. Sama jsem se velice zasmála tomu jak po použití antiperspirantu se u žen nevylučuje pot v podpaží dokonce 3 dny. Nevím proč se tedy v létě odpoledne potím jak kdybych žádný přípravek nepoužila !!!26.8.2013 09:16
Titulek: antiperspiranty vs deodoranty

Od: helena


Ja jsem se zacala o problematiku spojenou s uzivanim antiperspirantu zajimat pred 2ma lety a od te doby jsem toho nacetla z obou nazorovych stran peknou hromadku.nutno rict, ze ti, kteri antiperspirant doporucuji, resp. zavrhuji jeho skodlivost, sou bud ti, kteri nejsou pripraveni se ho vzdat, nebo snuska tzv odborniku s ruznymi tituly. jsou to prave ti, kteri vsechna sve poznatky zakladaji za studiich dalsich takovych odborniku, ale uz se nedivaji, kym sou tyto studie financovany napriklad. A vetsinu svych faktu zakladaji na tom, co se naucili na vsech vysokych skolach z ucebnic, ktere sou zase napsany dalsimi takovymi odborniky... atd... pochybuji,ze najdete nekoho, kdo drzi krok se soucasnosti, sam investuje svuj cas a energii do vlastni studie a je spise otevreny alternativnim zdrojum a moznostem, kdo by propagoval antiperspirant.
Ja osobne uz pres rok pouzivam krystalickou sul, ktera sice nezabrani poceni, ale zabrani zapachu, coz me jako kompromis vyhovuje... Estetickou stranku

26.8.2013 09:32
Titulek: antiperspiranty vs deodoranty

Od: helena


veci pak resim nasledovne: v lete nosim vsechno vetsinou an raminka, kde se tzv "kolace" nepoznaji, a nebo nosim veci tmave, nebo barevne... kdyz se pak ochladi, nosim pod veci uple tricko s kratkymi rukavy, to pak pot zustane na mem ";podkladovem" triku a svrchni odev je tak v bezpeci... :) Jde o to se osvobodit od vlastniho ega, ktere nas utlacuje a omezuje. A hlavne se zajimat o alternativni moznosti... nejhorsi je, kdyz nekdo zacne zoufale stenat nad tim, ze jeho cely svet stoji na tom ci onem produktu a rozmaru dnesni doby. U takovych jedincu pak musi nastat tzv probuzeni, ponevac bez toho se jejich svet a pohled bude dal stahovat jen do male rulicky.

8.9.2016 12:28
Titulek: Přírodní deodorant

Od: Jitka


Já a celá moje rodina používáme Perspi Rock což je 100% přirodní deodorant vyrobený z kamence. K dostání je např. na http://www.stop-potu.cz nebo v lékárně.
Proti pocení funguje výborně.


15.9.2016 19:57
Titulek: Re: Přírodní deodorant

Od: Zbynďák


Děkuji za tip, vypadá to velmi zajímavě!


Diskuse - hlavní str.

Diskuse o energiích  Diskuse o astrologii  Diskuse o Tarotu  Diskuse o léčení, mystice
Související články:

Baruška (1.11.2023 04:50)
PF 2023 (24.12.2022 04:47)
Dvě cesty vývoje lidského mozku a jejich dopady (2.6.2022 14:00)
PF 2022 (24.12.2021 05:19)
Chlastejte Tuzemák a rychle sdílejte, než to smažou! (15.2.2021 15:20)
PF 2021 a malé vánoční zamyšlení nad dětským Ježíškem (24.12.2020 09:31)
Zimní otužování očima přímého účastníka (30.1.2019 17:42)
Návod na použití péřového spacáku (4.1.2019 09:47)
Tradiční malá PéeFka:) (23.12.2018 14:25)
Lehké vyčištění jater (7.6.2018 17:13)
Vánoční přání a také malý tip na netradiční dárek (22.12.2017 16:50)
Svépomocné řešení aktuální máslové krize (27.9.2017 18:13)
Léčení Alzheimerovy choroby (26.6.2017 20:52)
Změny na Oranžových stránkách (13.3.2017 16:52)
Zázrak české farmacie v praxi (29.1.2017 18:34)
Nedobrovolný kurs přežití ve volné přírodě (7.11.2016 18:48)
Skrytá rizika energetických nápojů (1.11.2016 15:29)
Zánět močových cest a přírodní farmacie (23.10.2016 17:35)
Těžké nemoci a konopí (14.10.2016 14:19)
Náboženství a fanatismus v praxi (29.9.2016 20:56)
Jak jsem hledal brýle pod vodou a jak to dopadlo (30.5.2016 14:34)
Změny na Oranžových stránkách (27.5.2016 11:21)
Jak (ne)léčit rakovinu (20.3.2016 10:34)
Jak na chřipku II. (17.11.2015 12:29)
Čínská medicína - ano či ne? (17.11.2015 11:20)
Dobročinná, (nejenom) vánoční sbírka (11.12.2014 12:13)
Jak účinně (a nesmyslně) zkrátit život vašeho morčátka (18.6.2014 21:06)
Jak na kuří oka? (3.2.2014 21:25)
Chce to klid a nohy v teple (3.2.2014 21:21)
Jak na tělesnou termogulaci? (26.1.2014 21:12)
Oranžové stránky miliónové:-) (3.1.2014 22:03)
Jak na lehké vyčištění těla po Svátcích? (1.1.2014 21:10)
Stáří a choroby (5.12.2013 21:21)
Když nám příroda dává mat (29.9.2013 12:01)
Neobvyklé setkání na staré E55 (24.8.2013 10:06)
Odpovědi na dotazy čtenářů v komentářích - k 15.6.2013 (15.6.2013 20:16)
Poděkování za pomoc dětskému domovu (19.12.2012 22:08)
Malá vánoční pomoc opuštěným dětem (22.11.2012 19:48)
Úplněk 31.8.2012 (1.9.2012 14:53)
Léčivé vzpomínky (25.8.2012 17:03)
Když udeří mrazy... (9.4.2012 18:34)
Reakce na komentáře čtenářů k 1.7.2011 (7.1.2012 12:20)
Jak správně vyprat péřový spacák... (27.11.2011 18:09)
Teplický léčitel Jaroslav M. Pešek (3.7.2011 16:39)
Putování s pejskem (1.3.2011 21:07)
Úplněk 24.8.2010 (27.8.2010 07:25)
Reakce na komentáře čtenářů k 1.3.2010 (6.3.2010 12:54)
Klidně bych tam své dítě nechala (28.2.2010 11:34)
Až jednou budete umírat... (5.12.2009 11:04)
Já tu knížku ale opravdu potřebuju!! (31.5.2009 19:01)
Fotogalerie autora Oranžových stránek (3.4.2009 21:22)
Měla si tu blbou krávu poslat do prdele... (7.3.2009 10:08)
Magie Vánoc (20.12.2008 22:01)
Jaká je současná úroveň slušnosti a úcty k hodnotám v "malém českém rybníčku" ? (4.12.2008 21:23)
Myška (28.3.2008 15:18)
Jak jsem kupoval zrcadlovku (25.3.2008 21:13)
Vyjádření vedoucího Správy CHKO Kokořínsko (11.1.2008 15:23)
Svět není černobílý (19.12.2007 14:42)
Poslední jízda na trati č. 132 (14.12.2007 18:36)
Máme pro vás vstupenku... (22.6.2007 14:44)
Lze léčit neplodnost astrologickými metodami? (25.1.2007 20:20)
Jak se dají zdarma pořídit svaté obrázky... (29.12.2006 19:08)
Magicko-astrologický závod ve Staré Praze (21.11.2006 20:02)
Záchrana potápěče na volném moři po ztrátě vztlaku (28.9.2006 20:11)
Zvláštní setkání pod vodou (1.8.2006 14:44)
Zajímavosti o toxoplasmóze (24.4.2006 18:03)
Ptačí chřipka - hrozba nové pandemie? (6.3.2006 15:29)
Faraónův holící strojek (2.12.2005 13:54)
Nebojte se Nostradama (2.12.2005 13:40)
Backster efekt (2.12.2005 13:33)
Éčka v potravinách (2.12.2005 11:30)
Chřipka - opravdu trvá devět dnů? (1.12.2005 19:23)