Příroda

Chorvatsko - moře a příroda

Chorvatské moře, příroda, doprava a ubytování

Chorvatské moře patří bezesporu k nejkrásnějším v Evropě, podobné kontrasty hor a azurově modré barvy můžeme spatřit snad už jen na Kypru, ale ten je svými cenovými relacemi pro běžného Čecha poněkud jinde. Zdejší moře určitě uspokojí i náročnější turisty a Chorvaté jsou zejména vůči Čechům poměrně přátelští a pohostinní.



Cesta do Chorvatska není složitá, dle vašich možností můžete zvolit cestovní kancelář, letadlo, vlastní ubytování v soukromí, nebo osobní auto. Místní doprava je sice dražší, ale bez komplikací a navíc lze v celé zemi úspěšně cestovat i stopem - pokud máte rádi opravdu adrenalinové zážitky, kdy se auto řítí rychlostí okolo sto padesáti kilometrů v hodině po úzké silnici s třistametrovým srázem do moře, mohu vám stopování zde jen doporučit. Stačí se postavit k silnici, zamávat a během minuty jste na cestě. Já však raději volím pohodlí a hlavně bezpečí vlastního, tedy služebního vozu...


V zemi převládají čerpací stanice místní společnosti INA, občas můžete zahlédnout OMV Istrabenz a to je všechno. Chorvatští prodejci pohonných hmot se kupodivu již naučili, že auta mohou jezdit i v noci a tak lze během noční jízdy načerpat benzín či naftu na stále více místech. Nemusíte se tak obávat, že byste zůstali cestou na suchu. Opatrní buďte na silnicích zejména v horách, kde jsou nepřehledné zatáčky. Není zde problém potkat šílence, který předjíždí na dvojité plné čáře kolonu vozidel a přitom se tváří, že ho existence vašeho protijedoucího vozu vůbec nevzrušuje. Místní, zejména pobřežní silnice mají ještě jednu nebezpečnou specialitu - je do nich přidáván mletý vápenec, který dokáže při dešti změnit vozovku doslova v kluziště. Při vyjíždění z odpočívadla na silnici jsme museli dokonce Oktávii vytlačit, přední kola totiž beznadějně prokluzovala. Proto jezděte při dešti velmi opatrně.


Ubytování v Chorvatsku není vůbec žádný problém. Místní lidé se doslova perou o vaši přízeň a země navíc disponuje nepřeberným množstvím hotelů a apartmánů různých kategorií. Já osobně volím raději menší a odlehlé vesnice, kde je levněji a hlavně - veliké množství opuštěných pláží v romantických lagunách poskytuje možnost koupání bez plavek. Obchod s potravinami najdete prakticky v každé vesničce a i když ceny nepatří k nejlevnějším, příliš mnoho vlastního jídla s sebou z Čech vozit nemusíte.


Speciálně poloostrov Pelješac je zajímavý svým odlišným klimatem, teplejším mořem a možností zvolit koupání buď na otevřeném moři, nebo v zátoce. Pokud tedy na jedné vaší pláži například nepříjemně fouká (což se stává málokdy), přejedete několik kilometrů na druhou stranu a jste v úplně jiném světě. V zátoce jsou krásné ostrůvky, na které je možné doplavat a celý den se na nich koupat a pozorovat s brýlemi a šnorchlem podmořský svět.


Vesničky jsou malebné, s malými přístavy, ze kterých ráno vyjíždějí místní lidé na moře. Zajišťují si tak poměrně spolehlivý a levný zdroj potravy. Ryby, pečené na žhavém uhlí umí většina Chorvatů připravit vskutku neopakovatelným způsobem. V moři je výborná viditelnost, odhaduji jí na dvacet až třicet metrů. Fotografie vpravo nahoře to ostatně ilustruje poměrně výmluvným způsobem. Výhodnější je jet k moři koncem srpna, nebo začátkem září, odpadají tak úmorná celodenní vedra a dá se proto v noci lépe spát.


Při přejezdu k dalším lokalitám si pouze vybíráte tu nejlepší s dostatečné výšky silnice, na které se dá bez problémů zastavit na malých odpočívadlech. V moři jsou dobře vidět pláže, útesy i hloubka a vy si můžete zvolit terén, který vám nejlépe vyhovuje. Slunečník není potřeba, pobřeží je lemováno borovicemi, pod které si můžete dát jídlo a také se skrýt před slunečními paprsky. Mezi skalami jsou nádherné malé plážičky s dobrým přístupem do vody. Voda je v nich dobře prohřátá a tak v ní můžete strávit mnoho hodin, podobně jako dvě mořské víly na fotografii vpravo nahoře:-))


Mezi tradiční způsoby dopravy v Chorvatsku patří samozřejmě lodě a trajekty, dostanete se tak pohodlně i do odlehlých míst, kam byste jinak autem jeli delší dobu. Ceny jsou relativně solidní, za čtyři lidi a auto zaplatíte při cestě přes zátoku asi 700 korun (v přepočtu), přičemž si ušetříte 120 kilometrů jízdy klikatou horskou silničkou. Na pravé horní fotografii vede v prudké stráni zajímavá silnice, asi dva metry široká. Nepřeji vám tam potkat jiný vůz:-)) Výhled na hory, záliv i hluboko dole ležící útesy ale rozhodně stojí za to.


Výhledy na otevřené moře jsou z malých vesniček i zálivů kouzelné, zejména za teplých letních večerů. Vlny na Jadranu nebýají veliké ani v případě silnějšího větru, oproti například Černému moři. Případné mírné zhoršení počasí se tak nestane překážkou v koupání. Na pravé horní fotografii je delta řeky Neretvy, zajímavý kus přírody jižního Chorvatska. Řeka se zde rozlévá do velikého množství poloslaných jezírek a lagunek a můžete tu levně nakoupit ovoce i zeleninu. Myslím si, že návštěvou Chorvatska určitě nebudete nijak zklamáni, moře i příroda jsou zde opravdu nádherné.



Jadrolinja Na Dingači Moře z Dingače Delta řeky Neretvy Západ slunce nad Korčulou



Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 0 | Sdílet na: | | |


Napsat komentář

(Registrace nového uživatele)

  *Napište číslicemi jednadvasedm:


  *Jméno:


  Heslo: (Pouze pro registrované)


  *Titulek:


  *Text zprávy:





Diskuse - hlavní str.

Diskuse o energiích  Diskuse o astrologii  Diskuse o Tarotu  Diskuse o léčení, mystice




Související články:

A hlavně tam neříkejte "Ahoj" (3.11.2007 13:16)
Chorvatsko - národní park Mljet (29.12.2005 14:50)
Chorvatsko - pohoří Biokovo (29.12.2005 14:27)
Chorvatsko - první ponor (29.12.2005 13:12)
Chorvatská obec (29.12.2005 11:33)
Chorvatsko - fauna (29.12.2005 10:04)
Chorvatsko - Dubrovnik (28.12.2005 17:46)
Chorvatsko - stručná historie (28.12.2005 15:28)