Nové verze obou astrologických programů

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Astrologie, Vydáno dne: 09. 12. 2022

Opraveny astrologické hodnoty planet ve verzích pro Windows i pro internet

Původně jsem výpočet astrologických hodnot planet naprogramoval do prvního astrologického programu Regiomontanus ve verzi pro Windows. Když jsem se ke stejnému úkolu dostal u webové varianty , zjistil jsem ke svému nepříjemnému překvapení, že se od sebe čísla hodnot v obou programech značně odlišují. Jakmile jsem se po hlavě vrhl do oprav, zjistil jsem, že chyby se nalézají nejenom v programu internetovém. Jak je možné? Na tom není vůbec nic překvapivého. Správnost výpočtu poloh planet, domů a aspektů si dnes ověříme na desítkách podobných programů, ale hodnoty planet většina z nich neumí.
Ve verzi pro Windows jsem tak dříve možnost porovnání s jiným programem neměl. Jakmile se mi nyní díky usilovné práci na internetové variantě taková příležitost naskytla, chyb se samozřejmě objevilo značné množství. Po třech měsících úporných oprav, hledání a testů jsem se konečně dopracoval do stádia, kdy testuji různé datumy a časy narození a hodnoty planet se už vzájemně neliší. Jestliže přesto na nějakou chybu přijdete, určitě mi prosím pošlete hodnoty pro výpočet problematického horoskopu. Jenom pozor na jednu důležitou věc: k výpočtu hodnot planet potřebujete nejenom datum a čas narození, ale také místo narození, tedy zeměpisné souřadnice. Jestliže máte dva shodné datumy a časy, budou se hodnoty planet lišit, pokud jeden datum bude z Prahy a druhý například z Ostravy. Jak je to možné? Počítají se i polohy planet v domech. Člověk narozený ve stejný čas v Praze bude mít třeba Slunce v domu prvním a ten z Ostravy v domu dvanáctém. Hodnota Slunce se pak liší o deset bodů. V prvním domu se přičítá pět bodů, ve dvanáctém se pět bodů odečítá. Atd.

Výpočet hodnoty planet je složitá záležitost, dokumentaci k němu najdete v tomto článku. Při testování obou programů jsem si prošel celou řadu datumů narození lidí, které znám, nebo kterým jsem osobní horoskop vypracoval. Musím nezaujatě říci, že tabulka hodnot jejich planet byla vždy docela dobře vypovídající a korespondovala tak s mými zjištěními. Jsem tedy rád, že mohu tuto matematickou kapitolu uzavřít a věnovat se další práci, nyní zejména na internetové verzi. Nicméně ještě předtím budu mít maličké a doufám příjemné překvapení pro všechny, kdo již horoskopy sestavují, nebo se tuto zajímavou činnost snaží naučit. Doufám, že jim to trochu usnadním. Jak? Počkejte si chvíli, už se na tom pracuje.:)

Pozor ještě na jednu důležitou věc: Regiomontanus pro Windows vám nedávno přestal ověřovat svojí verzi proti internetu, chybová hláška je, že nebyla nalezena příslušná stránka. To jsem sice nyní opravil, ale abyste obnovili tuto funkci, musíte si novou verzi stáhnout ručně, automaticky to ve stávající verzi nejde. Proč? Protože poskytovatel služeb, u kterého mám Oranžové stránky, změnil protokol na HTTPS a původní program s ním neumí pracovat. U nové verze jsem problém odstranil, sice způsobem, který není moc optimální, ale podařilo se! Upgrade nové verze si stáhnete kliknutím na tento odkaz. Kompletní program pak stáhnete kliknutím na tento odkaz.. Jestliže používáte verzi 5.0.0, potom nakopírujte soubor Regiomontanus_zsl_update.zip přímo do existujícího adresáře s programem! A tam ho rozbalte - ale s volbou přepsání stávajících souborů!

Upozornění: používáte li starší verzi, než 5.0.0, musíte přepsat celý program, nestačí jenom upgrade, protože se databáze liší. Důležité: používáte li verzi nižší, než je 5.0.0 a máte li v ní uloženou databázi vašich horoskopů, je samozřejmě potřeba údaje zachovat. V tom případě nemůžete jednoduše smazat původní verzi a rozbalit novou! Postupujte prosím přesně takto:

- stažený soubor Regiomontanus_ZSL.zip nakopírujte vedle adresáře s progranem Regiomontanus. Příklad: máte li adresář Regiomontanus přímo na disku C, na disk C nakopírujte i stažený soubor!

- spusťte nejprve samotný program ještě před rozbalením staženého, ve spuštěném programu otevřete databázi jmen, stiskněte tlačítko Export dat a potvrďte informační okénko o stažení. Zavřete okno.

- ukončete program!!

- v adresáři Regiomontanus najděte soubor jmena_export.txt a nakopírujte si jej kamkoli jinam, ideálně také na disk C

- smažte celý adresář Regiomontanus

- rozbalte stažený soubor " Regiomontanus_ZSL.zip ". Pozor: použitá komprimace je 7zip, nikoli klasický zip! To je z důvodu velikosti souboru, standardní archiv zip je totiž oproti 7zip více, než dvojnásobně veliký a to není žádoucí. Rozbalujte programem 7zip, nebo Winrar

- do nově vzniklého adresáře Regiomontanus nakopírujte zpět předem uložený soubor jmena_export.txt a přepište jím ten původní.

- nyní spusťte znovu program, otevřete databázi jmen, zde tlačítko "Odemknout pro změnu", dále pak tlačítko "Import dat" a "Uzamknout pro změnu". Tím se vám načte databáze jmen zpět a můžete jí používat stejně, jako v původní verzi.

- zkontrolujte, že nová verze je skutečně 5.1.0