Horoskopy dvojčat

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Astrologie, Vydáno dne: 09. 02. 2020

Jak je to s horoskopy dvojčat, aneb funguje tedy ta astrologie, nebo je to jeden velký podvod?

Horoskopy dvojčat jsou oblíbeným argumentem všech racionálních skeptiků, kteří bojují proti veškeré nevědecké alternativě. Pravdu mají v jedné věci - jestliže se dvojčata, (nebo vícerčata) narodí několik minut po sobě, jejich horoskopy se prakticky neliší. Aby se lišily výrazně, musela by být přestávka mezi porody delší, než hodinu v letní noci, nebo v zimní den. A to se neděje prakticky nikdy. I přirozený porod dvojčat trvá řádově minuty a horoskopy jsou pak stejné, přestože každé dítě je povahově rozdílné už na první pohled. Znáte li nějaká dvojčata, zkuste si jejich údaje zadat například do těchto výborných stránek: http://osobni-horoskop.najdise.cz. Zjistíte, že oba výklady jsou praktiky totožné, zatímco dvojčata mají povahy rozdílné. Ha, skeptici měli pravdu, vždycky to říkal:) Nebo neměli??
Uvedený příklad strojového výkladu výborně ilustruje rozdíl mezi dobrým astrologem a strojovým astrologem. Pokud budete s minimálními zkušenostmi sestavovat horoskop člověku, který se narodil samotný, potom bude výsledek přesnější, než u horoskopu dvojčat, kde vám nejspíš nebude souhlasit ani jeden výklad. Proč tomu tak je? Je to naprosto jednoduché: každý aspekt v horoskopu může ukazovat na dvě polarity, kladnou a zápornou ve svém projevu a je lhostejné, jestli se jedná o aspekty kladné, nebo ty dynamické, (například kvadratury). Vtip je v tom, že u jedináčka spíše souhlasí tradiční výklady, protože se od nich zase až tak neodlišuje. (Neplatí to ale absolutně.) Ale jakmile je v děloze více plodů, pak často nastává nesmírně zajímavý jev - u každého dítěte se význam aspektu hodně posune do jedné, z jeho možných polarit a navíc (a to je ještě zajímavější), každé dítě si u jednoho aspektu často vybere opačnou polaritu. Příklad: Slunce trigon Měsíc se u jednoho dvojčete projeví příjemným vystupováním a bude to umět s opačným pohlavím, kdežto druhé dvojče bude mít potíže ve vztazích právě díky tomuto trigonu a před svými city se může spíše schovávat, takže druzí jej budou považovat za samotáře, se kterým není žádná zábava. Naopak kvadratura Marsu a Venuše se u prvního dítěte projeví problémy v intimní oblasti, zatímco druhé si bude sexu užívat bez jakéhokoli problémů. Někdy se vzácně povede, že si obě děti jsou blízké i povahově, ale to je spíše neobvyklé.


Astrologie je krásná metoda, která je ale nesmírně složitá. Pochopit jí není vůbec jednoduché, jestliže se vám to povede, i potom máte před sebou ještě dlouhou cestu, než si začnete spojovat intuitivní informace s jednotlivými konstelacemi. Já sám jsem psal stovky horoskopů dle knih a nakonec jsem začal vytvářet tyto stránky, aby se získané informace dostaly k druhým lidem a ti si tak mohli ušetřit práci, kterou mě učení astrologie stálo. Ale intuici buď máte, nebo nemáte. Nikdo vás jí nenaučí. Jestliže jí nemáte, nemůžete napsat dobrý horoskop, ale nezoufejte, řadě lidí se stává, že se jim po určité době informace otevřou, když se dostatečně snaží. Něco málo o tom vím:-) Horoskop dvojčat vás ale opravdu vyškolí! Umíte li již vyhodnocovat jednotlivé konstelace a víte, jak se u dotyčného v realitě projevují, potom budete nesmírně překvapeni, jak odlišným vlivem se jednotlivé aspekty projevují nejenom u každého dvojčete, ale i jak se liší od toho, na co jste zvyklí u člověka, který se vyvíjel a narodil samotný.


Skeptici mají pravdu v jedné věci - astrologie skutečně není exaktní. Má nesmírně široký záběr a u dvou lidí, narozených ve stejnou dobu a na stejném místě, nikdy přesně nepopíše jejich chování a osud. Poskytuje vodítko a to je velmi široké. Základ je vždy stejný, ale výsledek se značně liší. Z toho plyne, že ani pokročilá umělá inteligence nikdy nedokáže to, co člověk, protože (zatím) jedině člověk má informace "shora", které žádný stroj mít nemůže. Tato skutečnost tak odsouvá astrologii do kategorie esoterických nauk, které jsou skalním vědcům trnem v oku, protože nejdou zkoumat klasickými prostředky a nefungují na ně standardní vědecká pravidla. Nám astrologům to ale nevadí. My hledáme pravdu a pomoc a je nám lhostejné, jakým způsobem se k nim dostaneme. Chceme se vyvíjet, poznávat, chápat a zlepšovat. Horoskopy dvojčat spolehlivě boří naše přesvědčení, že všechno se dá zdůvodnit a dokázat. Nedá. A to je vlastně na tom to hezké!:)