Lehké vyčištění jater

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 07. 06. 2018

Olej s citrónem v praxi - očima přímého účastníka:-)

Játra jsou nepárovým, druhým největším a zcela nezbytným orgánem. Čistí krev, odlučují škodliviny, jsou klíčové pro zdravé trávení. Občas je dobré uchopit pomyslný kartáč a trochu je, lidově řečeno, vypucovat. Stejně jako domácí toaletu (jejíž čištění ostatně bude po aplikaci jaterní kůry nezbytné) :-) Autor článku si zmíněnou proceduru vyzkoušel na vlastní kůži a nebylo to nic strašného, takže se pojďme podívat, jak jí správně absolvovat.




Návodů je celá řada, některé pracují i s epsomskou solí, ale ta není nutná. Podstatné je, aby si i chronický masožrout dokázal den před aplikací jaterní kůry trochu odlehčit stravu o bílkoviny a umožnil orgánům odpočinek. S nadměrnou konzumací masa a dalších bílkovin netrpí pouze játra, přetížené jsou pak i ledviny, žlučník a další orgány. Když se občas dívám na fialové, sloupovité kotníky obézních lidí, kteří si neodepřou maso ani při nemoci, trochu mi z nich běhá mráz po zádech. Nejsem podporovatelem výživových extrémů, ale občasná hladovka OPRAVDU NIKOHO NEZABIJE, možná s výjimkou těžké cukrovky, tam opravdu není prostor na ŽÁDNÉ experimenty. Tito lidé jsou rádi, že žijí. Co se tedy po nás chce? Chvíli hladovět a pak vypít směs čtvrt litru panenského oleje se čtvrt litrem citrusové šťávy. Tak a teď jste se jistě otřásli odporem, jako se to stalo mě při prvním přečtení návodu:-) Opravdu se ale není čeho bát, protože vypití zmíněné emulze je kupodivu naprosto bez problémů - má chuť syté, citrusové šťávy a olej v ní téměř nepostřehnete. Moje drsná babička trpěla na žlučníkové kameny, takže si někde v Kneippovi přečetla o příznivém vlivu kvalitního oleje na játra. Sehnat něco takového bylo za komunistů prakticky nemožné, občas se ale panenský olej koupit dal, pocházel z Itálie a byla to červená, hranatá plechovka. Babička (netuším, jak se jí to podařilo) vypila celý půllitr na noc, lehla si na pravý bok a pak prostě vyloučila hromadu kamenů, byla jich plná toaleta. Od té doby se jí už nevrátily, ale přiznám se, že tento způsob by byl zřejmě nad moje psychické, fyzické, duševní i duchovní síly:-)


Zakoupíme si panenský olej a citróny. U oleje platí přímá úměra - čím je kvalitnější a "panenštější", tím silnější má aroma, které ne každému vyhovuje. Zkuste třeba značku Franz Josef, tam je dobrý poměr chuti, kvality a ceny. Citróny je možné naředit šťávou z grepu, výsledná směs pak nebude tak kyselá. Doporučuje se hladovka během dne a vypití směsi na noc. Postupoval jsem trochu jinak. Dva dny popíjení bylinkových čajů bez jídla, občas trochu syrového kysaného zelí, (z komerčních druhů je nejlepší Tuřanské). Třetí den ráno jsem pak vymačkal citróny, odměřil 250 ml šťávy, doplnil stejné množství oleje, nalil do PET láhve a důkladně protřepal. Vzniklou emulzi jsem bez problémů vypil, pravda - poslední dva doušky mi už přišly trochu náročné, protože olej je velmi sytý:-) Pak jsem si lehl na pravý bok, k posteli dal kbelík (pro všechny případy) a s obavami očekával nadcházející události. Kupodivu se první tři hodiny nedělo vůbec nic a teprve potom jsem začal postupně vyšlapávat cestičku k toaletě. Ale žádné drama. Svůj stav bych přirovnal k lehké střevní chřipce - nechuť k jídlu, řídká stolice, mírné bolesti kloubů. Večer jsem si uvařil čistou rýži s cibulí a trochou oleje a druhý den jsem již normálně jedl a sportoval. Klinické příznaky odezněly a bylo mi fajn:-)


Výsledek? Často zmiňovaný příliv energie se sice úplně nedostavil, ale moje strava není nijak výrazně zatěžující. Žlučníkové kameny jsem zřejmě neměl, ale zhubl jsem asi dvě kila a cítil se příjemně a lehce. Směs se dá vypít snadno, následky nejsou nijak drastické, jednou za čas určitě neuškodí jaterní kůru vyzkoušet. Opravdu se není čeho bát, pozor by si měli dávat pouze lidé těžce nemocní a zejména cukrovkáři, kde je jakýkoli výkyv v příjmu potravy vždy rizikový. Budu se těšit na případné komentáře, jak se celý proces podařil vám:-)