Použití jednohlavých mariášových karet

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Tarot, Vydáno dne: 06. 05. 2018

Popis významu mariášových karet a nový kartářský deník

Tarotový výklad funguje na těchto stránkách již delší dobu a kartářský deník používá stále více uživatelů, z čehož mám samozřejmě radost, protože vám pomáhá lépe pochopit významy karet a vy s jejich pomocí zase pomáháte druhým, nebo sobě. A tak to má být:) Deník i výklady tarotového systému se zalíbily jedné uživatelce, která mě požádala o rozšíření aplikací na mariášové karty. Chvíli mi to trvalo, protože jsem neustále zaplaven maily s prosbou o pomoc, výklady, léčení i horoskopy. (Zejména horoskopy mi zabírají opravdu hodně času.) Nyní jsem však mariášový systém dokončil a nabízím vám jej k volnému použití.
Mariášové karty se s v našich zemích používají s velikou oblibou a jejich množství je menší, než u Tarotu, tj. čtyři barvy po osmi kartách. I živlová vazba je podobná, ke každé barvě (červené, kulové, zelené a žaludové) lze přiřadit jeden živel. Jistá podoba s Malou arkánou v Tarotu je následující - červené karty odpovídají Pohárům a tedy živlu Vody. Kulové pak Mincím a živlu Země. Zelené jsou podobné Holím a živlu Ohně. Žaludy lze považovat za Meče, s vazbou na živel Vzduchu. V mariášových kartách se ale výklad odlišuje tak, že srdcové jsou nejvíce pozitivní, kdežto žaludové značně negativní. Sami uvidíte, že významy žaludových a některých zelených karet, jsou na rozdíl od Tarotu opravu hodně negativní, i když tarotová Věž a Smrt také nevyjadřují žádné pozitivní záležitosti. Subjektivně lze říci, že mariášové karty jsou zaměřené více na praktické životní záležitosti, zatímco Tarot zahrnuje i vyšší duchovní aspekty, zejména pak jeho Velká arkána. Jestliže vás mariášky zaujaly, určitě se podívejte třeba na výklad červeného a potom žaludového esa. Myslím, že pochopíte:)


Jak pracovat s mariášovými kartami? V podstatě podobně, jako s Tarotovými. Nejprve si přečtěte významy všech karet. Na jejich popisu jsem si dal trochu záležet a troufám si tvrdit, že významy opačně položených karet v této podobě jinde nenajdete. Přečtením textů si významy uložíte do podvědomí a jakmile začnete zkoušet první výklady, mohou vám díky tomu vycházet docela solidní výsledky. Každý výklad si ukládejte do kartářského deníku pro mariášky, napište popisek a předmět dotazu, počkejte, jak vše dopadne, doplňte k vašemu záznamu výsledek a uložte. Záznamy samozřejmě můžete upravovat kdykoli, takže doplňovat výsledky lze třeba za půl roku. Ale pokud začínáte, ptejte se na věci, které se budou dít v dohledné době a budete si je moci spolehlivě ověřit. Důležitá připomínka - k používání kartářského deníku musíte být přihlášeni, protože veškeré záznamy se váží na vaší přezdívku, kterou si nadefinujete při vytváření přihlašovacích údajů. Jiným způsobem se to udělat nedá. Vytvoření účtu vám zabere cca půl minuty. Ke svým záznamům se pak dostanete z libovolného zařízení, které je připojeno k internetu, tedy od počítačů, přes tablety až po chytré telefony. Jestliže jste deník ještě nikdy nepoužívali, stručný návod naleznete na tomto odkazu. V kostce - nejprve si zvolíte předlohu pro váš výklad. Použijete li pouze tři karty, pak si vyberte 3x1. Pro více řádků si doufám vybere každý. Snažte se používat takový rastr, abyste zbytečně neměli prázdné řádky, protože v zobrazení v deníku pak vznikne prázdné místo. Naklikejte karty z výkladu, jedním kliknutím zvolenou kartu vložíte na pozici a druhým kliknutím na ní jí otočíte nohama vzhůru. Opětovným kliknutím jí zase vrátíte do původní polohy. Napište popisek k dotazu, napište předmět a uložte. V deníku si můžete libovolně hledat dle textů i karet a jakmile si vytvoříte větší množství záznamů, začnete tak docela spolehlivě zjišťovat, co která karta vyjadřuje, případně zjistíte, co naznačuje jejich jednotlivé spojení. Ostatně, u řady karet jsem doplnil i to, co ve výkladu znamenají související karty, takže popisy opravdu doporučuji číst důkladně!


Přeji vám příjemnou práci s mariášovými kartami, i s kartářským deníkem. Pokud zjistíte jakoukoli chybu, či nesrovnalost, určitě mi prosím napište. Mail, soukromou zprávu, nebo příspěvek do diskuse. Za vaší zpětnou vazbu jsem vždycky vděčný!