Karty a jak se s nimi naučit zacházet IV.

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Tarot, Vydáno dne: 10. 10. 2017

Malá škola (nejenom) Tarotu stručně a přehledně - doporučené techniky výkladu

Oranžová klinika zobrazovacích metod vám přináší další díl karetního seriálu, nyní na téma o základních technikách pro začátečníky a mírně pokročilé.:) Je lhostejné, jestli už máme vybranou sadu karet, nebo zatím vyčkáváme a karty ještě nevlastníme. Ve druhém případě si prostě koupíme několik čtvrtek a vytvoříme vlastní, provizorní sadu za pomoci pastelek, primitivních symbolů a textu. Většina z nás nejsme žádný Michelangelo a vůbec nejde o tvorbu hodnotných uměleckých děl. Chceme se naučit zacházet s Tarotem a k tomu nám opravdu dobře poslouží i zmíněná tarotová samoobsluha!
Určitě nechci do nekonečna propagovat svůj karetní deník, ale vylepšuji jej neustále a samozřejmě ho sám denně používám! O víkendu jsem se mu věnoval opravdu hodně času a kromě obrázkového zadávání karet jsem zcela zásadně vylepšil i hledání. Nyní lze vyhledávat záznamy i dle všech karet a navíc se ještě změnila další věc - výsledek nalezených záznamů se kliknutím na některý z nich nezmění, zůstane vám k dispozici až do chvíle, dokud hledání nezrušíte novým tlačítkem ve vyhledávacím formuláři. K čemu je to dobré? Popis ke každé kartě je v podstatě obecný a velmi rychle zjistíte, že každá karta má pro vás svůj specifický význam! Když si budete zadávat do deníku všechny vaše dotazy a výsledky výkladů, můžete si pak velmi jednoduše vyhledat konkrétní kartu, projít k ní všechny vaše záznamy na několik kliknutí a zjistit, v jakých situacích vám nejčastěji vychází! Pokud by se vám chtělo, můžete mi ke každé kartě zaslat vaše postřehy a já je doplním do centrálního popisu, tím určitě pomůžete i ostatním kartářům a kartářkám! A o to tu jde předevšímJ


Jste li začátečníci, potom pro první tři týdny doporučuji následující metodu: rozdělte si balíček na Malou Arkánu, Velkou Arkánu a figurální karty. Před vlastním dotazem můžete hromádky promíchat tak, abyste měli karty i vzhůru nohama, to pokud budete používat také otočené karty. Já míchám protočením balíčku rukou na podložce a zároveň myslím na předmět mé otázky. Pak si vytáhněte dotaz, která karta z Malé Arkány vás pro dnešní den specifikuje a to samé udělejte i pro figurálky a Velkou Arkánu. Zaneste si výklad do deníku pro rastr 3x1, v pořadí Malá Arkána, Figurálka a Velká Arkána, napište stručně titulek, váš dojem z karet a uložte. Po uložení je možné kliknout na každou kartu, zjistit tak její význam a doplnit výklad. (Nezapomeňte uložit). Večer si projděte v myšlenkách den, doplňte vaše dojmy do výsledku a uložte. Za tři týdny získáte dvacet jedna záznamů, se kterými se už dá docela dobře pracovat. Nezapomeňte vždy doplnit výsledek výkladu!


Po zmíněných třech týdnech, nebo i dříve, záleží na vás, si zkuste další typ výkladu pro daný den. Promíchejte všechny karty a ráno se zeptejte, jaký bude váš dnešní den. Ptejte se vždycky stejně a dejte tam podmínku obecnosti, například "Co mi zhruba přinese dnešní den?" Vědomě si stanovte, že první karta bude hlavní a tu dejte na stůl jako první. Zbylé dvě pod ní, první další vlevo a poslední vpravo. Otočte karty, uložte jako rastr 3x2 s tím, že hlavní kartu umístíte nahoru doprostřed a zbylé dvě do druhé řady jako první a třetí. Kartu lze v deníku před uložením otočit - stačí na ní kliknout, nebo zaškrtnout volbu "Karta je otočená". Doplňte předmět, váš popis a uložte. Opět si můžete na každou kartu kliknout, přečíst popis a doplnit, nebo změnit text v deníku. Nezapomeňte uložit! Večer zhodnoťte den a doplňte do výsledku váš dojem. Tuto metodu opravdu doporučuji denně! Máte li navíc ochotný subjekt, který si nechá vyložit výklad pro každý den a večer vám sdělí svůj dojem, samozřejmě toho využijte a ukládejte si i jeho karty! Získáte tak neocenitelná data a navíc můžete někomu i výrazně pomoci. Jak? Třeba tak, že pokud bude hlavní karta (například) otočená Věž, nebo Smrt, pak by si měl dotyčný dávat pozor na rizikové aktivity, nedělat důležitá rozhodnutí a vnitřně se nachystat na případná, nemilá překvapení. Často tím opravdu lze předejít průšvihu!


Po nějaké době práce s Tarotem zjistíte, že ve většině případů si vystačíte se třemi kartami pro jednu, jednodušší otázku. První kartu vytahuji, jako hlavní a dávám jí nahoru, další vlevo a poslední vpravo, obě pod hlavní kartu. Získáte rychlý a jasný přehled o situaci a časem se jej naučíte i správně vyhodnotit. Platí přímá úměra: cvičení dělá mistra, v našem případě je to však nejenom cvičení, ale také dokonalý přehled o významu našich karet právě pro nás, pokud používáme zmíněný karetní deník (odkaz je v menu nahoře). Jste li přihlášeni, Oranžovky si vás pamatují po měsíc nečinnosti a vaše záznamy máte k dispozici všude tam, kde se k nim přihlásíte. V počítači, notebooku, tabletu, mobilu. V tom spočívá kouzlo internetu:) Vytáhnete si nějakou kartu, zjistíte její význam, potom použijete hledání v deníku a proklikáte všechny záznamy, kde se hledaná karta vyskytuje. A rázem vidíte, co specificky pro vás znamená. Čím více záznamů, tím větší bude úspěšnost vašeho výkladu!


V dalším díle si upřesníme důležité techniky výkladu a rozebereme některé specifické dotazy. Pamatujte si zatím prosím jednu věc, která je pro výklad Tarotu nesmírně důležitá: Hole představují Oheň, Poháry Vodu, Meče Vzduch a Mince pak Zemi. Jeden symbol rovná se jeden živel. Figurálky jsou vždy kombinací dvou živlů - symbol na kartě je jeden živel, Král potom zastupuje živel Ohně, Královna Vodu, Rytíř Vzduch a Páže Zemi. Velká Arkána už živly neobsahuje a vyjadřuje vyšší aspekty života. Malá Arkána symbolizuje spíše praktické denní záležitosti a figurálky pak lidi a vztahy. Je to velmi obecné vodítko, ale zhruba v tomto duchu Tarot funguje. Mějte to vždy na paměti při vašich výkladech, na jejichž pokročilejší techniky se podíváme příště.