Změny na Oranžových stránkách

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 13. 03. 2017

Oranžové stránky v novém a oprava chyby v karetním deníku

Pokud jste znali předchozí Oranžovky, tak víte, co chce tímto článkem básník říci:-) Kamaráda (viz zápatí stránek) začal původní oldies vzhled stránek iritovat a tak mi začal přesouvat celý obsah do Wordpressu. Ukázka se mi moc líbila, ale poté jsem zjistil, že se dá šablona docela dobře použít, aniž bych musel zásadně měnit jádro sysému. A bylo rozhodnuto. Zbývalo pouze aplikovat desítky zásadních změn a celou databázi "překlopit" z kódování Win-1250 do UTF-8. To byla asi nejhorší práce. Původní wordovské pomlčky a uvozovky se cynicky změnily v otazníky a proto vás poprosím o trpělivost - postupně ručně opravuji stovky článků. Zatím jsem asi u třetiny, ale dělám, co můžu:-)

S internetovou prezentací je to zhruba tak, že je potřeba jít neustále s dobou. Čím dál méně lidí používá klasické počítače a orientuje se na chytré telefony a mobily. Důležité je, aby stránky mohli používat všichni na všech typech zařízení. Ne, že by to na předchozí verzi nešlo, ale tato je přeci jen trochu modernější. Zvětšil jsem poněkud písmo, možná vám bude připadat, že přehnaně, ale věřím, že si zvyknete. Alespoň já jsem si zvykl velice rychle:-) Přečíst si na mobilu článek třeba na Novinky.cz není pro každé oči, Oranžovky však nově cílí i na slepce a důchodce a texty jsou čitelné docela dobře:-)


V kartářském deníku jsem našel velmi nepříjemnou chybu - při vyhledávání v textech jsem špatně nastavil podmínky a tak se někdy zobrazily i popisy jiného uživatele. Rozkliknout sice nešly, ale nemile mě to překvapilo. Nicméně deník používá hodně lidí a nikdo si zatím nestěžoval. Zřejmě jste hledání dosud plně nevyužívali, ale nyní už je vše v pořádku a v aplikaci můžete pracovat pouze se svými záznamy. Při zobrazení karet na mobilu jsem zvolil kompromis ? text zůstal nezměněný, ale větší mapy karet jsem nezmenšoval, aby byly dobře viditelné. Použijete li tedy složitější výklady s desítkami karet, musíte si na mobilu prstem posunout zobrazení karet zleva doprava. Zákony optiky nelze obejít. Chceme li zachovat strukturu uložení obrázků a také je přečíst bez mikroskopu, jinak to udělat nelze.


Upravena byla i diskuse a soukromé zprávy. Budu rád, když začnete diskusi více využívat a jsem také připraven rychleji reagovat na vaše příspěvky. Doufám, že nebudu sám, kdo bude odpovídat:-) Soukromé zprávy slouží pouze pro komunikaci dvou lidí. K čemu je to vlastně dobré, v dnešní době mailů, Facebooků a dalších platforem? Vše je velmi jednoduché - většina firem blokuje Facebook, Gmail, maily od Seznamu, Centrum.cz a dalších známých poskytovatelů služeb. Oranžovky však nikdo nezakazuje a proto je můžete pohodlně používat pro debaty s přáteli tam, kde je používání jiných nástrojů nemožné. Však si to zkuste a uvidíte:-) Příchozí zprávu uvidíte v pravém horním rohu stránek poté, kdy si uděláte obnovení vzhledu (na počítači klávesa F5). Případně rozklikněte jakýkoli odkaz atd. Nicméně pracuje se na automatické obnově tak, abyste se o příchozí zprávě dozvěděli, aniž byste museli cokoli dělat. Najdete li jakoukoli chybu, napište mi prosím. Mail, nebo soukromou zprávu na jméno "Zbynďák" (bez uvozovek). Časem bych ještě rád diskusi i soukromé zprávy rozšířil o možnost vložení obrázků. U karet i astrologie je to velmi potřebná vlastnost.
V neposlední řadě bych zmínil další důležitou věc a tou je rychlost načítání. Dnešní systémy jsou čím dál složitější a často nikdo nemyslí na lidi s datovými tarify. Oranžovky vám tarif nespotřebují a stále se načítají poměrně rychle, testováno nikoli na zvířatech:-) Zkuste si někdy na datovém tarifu otevřít klasický Facebook a změřte si úbytek dat po pěti minutách prohlížení. Pochopíte velice rychle, co se vám snažím vysvětlit.


Uživatelé Facebooku si jistě všimli nejenom tlačítka "To se mi líbí" v levé horní části každého článku (u aplikací bude dodáno později). Zároveň jsem doplnil i možnost přidat FB komentář pod každým článkem. Je tak čistě na vás, jaký typ komentáře si zvolíte. U původních komentářů jsem na žádost řady čtenářů vymazal zobrazení mailu. Nyní se váš mail už nikomu nezobrazí a nemusíte se tak bát ohrožení vašich soukromých údajů. Budete li psát FB komentář pod článkem, který vás zaujal, můžete pak zvolit i "zveřejnit taky na Facebooku". Ještě jsem to nezkoušel, nebudu si přeci komentovat vlastní stránky:-) Ale budu rád za vyzkoušení. U klasických komentářů je nutné vyplnit protispamové číslo dle pokynu, bez toho komentář nelze uložit. Toto primitivní opatření proti ruským, ukrajinským a čínským spamovým robotům funguje až zázračně dobře a je mnohem uživatelsky příjemnější, než otravná Captcha, i když ta je prakticky nepřekonatelná. Až se stávající systém přestane osvědčovat, pak ho opět upravím, ale věřím, že to nebude nutné.


Závěrem bych měl prosbu na všechny z vás, kdo objevíte jakoukoli chybu, či problém na stránkách. Napište mi prosím a pokusím se jej vyřešit co nejdříve. Zatím vím o kalendáři Ascendentů (sekce Astrologie), kde nyní vadí šířka tabulky s hodnotami, hlavně na menších displejích. Budu se snažit jej opravit. Časem bych namísto složitých tabulek udělal online výpočet ascendentů, takže nebude potřeba hledat ve stovkách řádků, ale hodnoty pro daný den se vám zobrazí okamžitě a přehledněji. Děkuji vám všem za případnou spolupráci a prosím vás zatím o trpělivost při dolaďování všech funkcionalit. Děkuji:-)