Změny na Oranžových stránkách

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 27. 05. 2016

Co je zde nového a také další výzva ke čtenářům těchto stránek

Své internetové prezentaci se věnuji již patnáct let, zhruba před jedenácti lety jsem zvolil (tehdy moderní) redakční systém PHPRS. Určitě mi udělal neocenitelné služby, byl rychlý a spolehlivý, ale pokrok jde kupředu a bylo nutné nezamrznout době kamenné. Už jenom proto, že autor zmíněného systému rezignoval na další vývoj a přestal komunikovat s majiteli jeho výrobků. Když mi bylo nedávno doporučeno, abych se začal zajímat o Wordpressy, Joomly a další redakční systémy, naprosto mě odradila jejich složitost a hlavně nutnost přepisování článků a stávající struktury odkazů atd. A pak mě přivedl kamarád Honza Řeha na myšlenku doslova geniální:-)

Jeho dotaz, proč bych měl vlastně něco předělávat, když už mám data krásně uložená v databázi, mě donutil k malému IT osvícení:-) A tak jsem si sedl k počítači a během krátké doby jsem si napsal vlastní redakční systém. K tomu se mi hodily znalosti z nedávné tvorby diskuse, před kterou jsem neměl s PHP a webovou Javou téměř žádné zkušenosti. To se nyní trochu změnilo:-)


Předpokládám, že drobné změny vzhledu titulní stránky a přizpůsobení Oranžovek pro mobily a tablety, jste zřejmě již zaregistrovali. Nedávno mi výše zmíněný kamarád předělal hlavní ikonky a musím říci, že se mi moc líbí. Struktura je nyní rozdělena na titulní stránku, ze které vedou rychlé odkazy na klíčová témata a aplikace. Každé jednotlivé téma má svojí jednoduchou hlavní stránku, ze které vedou odkazy na všechna podřízená témata. Stránky jsem napsal co nejjednodušeji, čistě z toho důvodu, že většina lidí již používá tablety a mobilní telefony. LTE připojení je pro většinu z nás stále ještě hudba budoucnosti. A navíc jak říká oblíbené pořekadlo - "v jednoduchosti je síla":-) Zkuste se připojit k mailu od Seznamu na tabletu přes datový tarif a sledujte, jak vám tato aplikace neskutečně žere data. Za hodinu spotřebujete desítky MB jenom za to, že máte spuštěný mail, za nic jiného. To je otřesný příklad ignorování potřeb uživatelů a touto cestou jsem jít nechtěl. Už jenom z toho důvodu, že mobilní tarify jsou v této zemi stále jedny z nejdražších na světě.


Nejzajímavější částí je nyní sekce Novinky, dříve vlastně hlavní strana se seznamem všech článků. Tady jsem opustil původní redakční systém a napsal vlastní. Na první pohled zřejmě nevidíte žádnou změnu. Možná ikonky sociálních sítí a ano, to důležité - můžete nyní každý článek sdílet, kde a s kým chcete. Za další jste již možná zjistili, že počty komentářů poněkud neodpovídaly realitě. I toto jsem opravil. Nyní si zkuste kliknout na nějaký počet komentářů a rázem uvidíte zřejmě nejpříjemnější změnu:-) Původní texty sice zůstaly, ale nyní se zobrazují přímo pod článkem a také zde můžete pohodlně napsat nový komentář, bez složitého přepínání kamsi, jako to bylo doposud. A ještě jedna změna - registrovaní uživatelé mají zápis komentáře jednodušší, podobně jako v případě diskuse. Návod na použití je v podstatě stejný, jako u diskuse - tedy tento. S tím souvisí i moje nabídka dalším majitelům stránek, fungujících na PHPRS - jestliže se chcete posunout trochu dál a netoužíte po nových redakčních systémech, mohu vám změnit vaše stávající stránky na jednodušší variantu, ovšem záleží na tom, jaké funkce tam vlastně používáte. Případně vám pošlu zdrojové kódy a změňte si stránky sami. Věci nejsou zase až tak těžké, jak se na první pohled zdají být :-)


Nyní bych měl ještě několik návrhů na své čtenáře:

- Jestliže se chcete ze čtenářů změnit v redaktory, rád vám otevřu vaše téma, nebo budu uveřejňovat vaše vlastní články, pod kterými budete samozřejmě podepsáni vy. Oranžové stránky by to jenom zpestřilo!

Pokud vám již nevyhovuje upozornění na nový článek prostřednictvím informačního mailu, napište mi prosím na Zbynek.slaba@email.cz, případně mi pošlete soukromou zprávu, nebo mi zavolejte na mobil 775 013 563. Stačí si pak nastavit sledování mého jména třeba na Twitteru, Facebooku, nebo Gogole plus, kde budu pravidelně sdílet všechny nové články. V dohledné době bych si také rád sestavil prezentaci na Facebooku, ale zatím se s ním učím a navíc věnuji hodně času práci na astrologickém programu, kde připravuji "věštecké", neboli predikční funkce.

Napadne li vás nějaké další vylepšení těchto stránek, opět mě kontaktujte, co budu umět, udělám.

Přeji všem čtenářům těchto stránek příjemnou zábavu i poučení!