Malá škola Tarotu

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Tarot, Vydáno dne: 19. 01. 2014

Jak pracovat s tarotovými kartami

Většina důležitých věcí ke mně v životě přichází jakoby náhodou a teprve potom se o ně začnu hlouběji zajímat, zřejmě jsem typický Střelec:-) Tarotové karty mi kdysi koupila bývalá přítelkyně, myslím že to bylo v roce 2001 a od té doby jsem si s nimi užil řadu zajímavých zážitků. První pokusy s příručkou vystřídala vážnější práce mnohem později, kdy jsem konečně pochopil, čeho je možné s tímto systémem dosáhnout. Před dvěma lety jsem si konečně udělal i kurs a mohu říci, že teprve ten mi rozšířil obzory tak, jak jsem skutečně potřeboval. Pojďme si tedy zkusit malou, čistě amatérskou, tarotovou školičku:-)Problematika těchto karet sice není úplně jednoduchá, ale to je na těchto stránkách normální:-) Pokusím se zabývat pouze tím nejpodstatnějším, co byste opravdu měli znát. Než se pustíte do jakékoli práce s Tarotem, vřele vám doporučuji jednu věc - nejprve si proklikejte obrázky všech karet a chvíli nechte každou z nich na sebe působit. Pak si k nim přečtěte výklad. Tím si ho vaše paměť uloží jednou provždy a podvědomí s ním pak může pracovat, i když jej na běžné úrovni vědomí okamžitě zapomenete. Raději zde shrnu doporučený postup, jak s tímto systémem pracovat:

1) Prohlédněte si nejprve všechny karty, zamyslete se nad každou, jak na vás působí a přečtěte si její výklad

2) Potom pracujte nejprve s kartami Malé Arkány - jak, to si popíšeme níže

3) Až trochu zvládnete Malou Arkánu, seznamte se tzv. figurálkami - Králové, Královny, Pážata a Rytířové. (V některých systémech se jim také říká karty Dvorní.)

4) Teprve pak si stejným způsobem projděte Velkou Arkánu a zařaďte jí do svých výkladů


Než se pustíte do vážnější práce s kartami, je dobré vědět, jak začít především sami u sebe. Rozdělte si karty na devět balíčků: Malou Arkánu, roztříděnou na Hole, Poháry, Meče a Mince (nebo chcete li - Pentakly). Pak stejně uspořádejte figurální karty. Velká Arkána bude devátý balíček. (Malá Arkána se vždy skládá z Esa až Desítky příslušného symbolu.) Každý balíček promíchejte a myslete při tom na otázku, kde se právě nacházíte v daném symbolu, či skupině. Pak postupně každý balíček rozložte v ruce a vytáhněte naslepo jednu kartu. Mě obvykle jedna z karet zůstane při rozkládání s nápadnou mezerou, ale vytvořte si svůj vlastní způsob a toho se pak držte. Podívejte se na každou vytaženou kartu, nechte jí na sebe chvíli působit a porovnejte její výklad s tím, jak se právě cítíte. Tím se naučíte významu jednotlivých karet nejlépe a navíc časem sami uvidíte, jak se zvolna měníte - samozřejmě vždy k lepšímu:-) Toto cvičte zhruba měsíc, každý den jednou a teprve potom začněte rozšiřovat své výklady i na další záležitosti. V souvislosti s pokročilými výklady se ještě zmíním o jedné věci, kterou sice ne každý kartář používá, ale já jsem si na ní zvykl: při míchání karet postupuji tak, že je nechávám navíc ještě otáčet vzhůru nohama, samozřejmě náhodně! Při vlastním výkladu pak zohledňuji význam i těch otočených, který rovněž naleznete v popisu. Tímto způsobem dostanete mnohem přesnější odpovědi na vaše otázky, ale je to jenom zajímavá možnost, můžete si také karty nechat všechny hlavou nahoru a na otočené si nehrát.


Co byste o Tarotu určitě měli vědět: je velmi starý (vznikl zhruba ve třináctém století) a je to systém magický. Proč? Protože jeho symboliku pilovaly generace lidí a tím vytvořily složitou strukturu s velmi specifickou energií, která je značně silná a ne vždy pouze čistá a světlá. Pokud na vás karty nepůsobí dobře, jestliže se nad nimi cítíte nesví, když vám není nejlépe, nebo jste oslabení či nemocní, pak jej nepoužívejte. Na citlivé jedince, tzv. média, mohou tarotové karty působit i značně negativně, jestliže se právě necítí ve své kůži, nebo mají příliš otevřenou auru. Jakékoli spaní s kartami pod polštářem, nebo jejich časté nošení v kapse, doporučuji pouze silnějším jedincům (pod polštářem je však raději nedoporučuji nikomu). Když si vytahujeme karty, naší ruku může vést více faktorů. Ideální je intuice, nebo vyšší duchovní bytosti, což je v podstatě totéž - nějak se s námi domluvit musí:-) Jestliže jsme ale na nižším stupni duchovního vývoje, nebo pod vlivem omamných látek, či těžší karmy, pak je možné, že nám ruku vedou bytosti nižší, třeba z astrální sféry, ale mohou to být také přivtělené duše, sledující vlastní záměr atd. Pak můžeme dostávat nesprávné, nebo i vyloženě škodlivé odpovědi. Je tedy důležité na sobě pracovat, čistit se, zkoušet se zbavovat všeho, co na vás nepatří a rázem uvidíte, jak se vaše výsledky pronikavě zlepší!


Ještě snad poslední věc, ale neméně důležitá: při výkladu je vždy nutné se prostě odosobnit, to se musíte naučit a nikdo jiný vám s tím nepomůže. Zejména pokud vykládáme sami sobě, máme tendenci výklad ovlivnit svým podvědomým přáním. Tady lze doporučit pouze jedinou věc. Najděte si někoho, kdo je na podobné úrovni jako vy a dělejte si výklady křížem, tedy vzájemně si potvrzujte své poznatky. Brzy zjistíte, že zpočátku dosáhnete přesnějších výsledků u naprosto cizích lidí a teprve poté, co se naučíte na výkladu nepodílet emocemi, vám to půjde dobře i u vás samotných. Samozřejmě, že jsou mezi námi kartáři s "darem od Boha" a pak ti ostatní, ale Tarot se s velmi uspokojivými výsledky může naučit opravdu každý. Podobně jako u astrologie, ani tento systém není snadný, ale na rozdíl od astrologie není tak exaktní a poskytuje značný prostor pro vaši tvořivost. A právě to je na něm velmi přitažlivé!


Pro větší přehlednost jsem naší školičku rozdělil na jednotlivé Arkány a figurálky, po kliknutí na jeden z odkazů níže se vám otevře stránka se seznamem jednotlivých karet a jejich popisem. Zde popisovaný Tarot je systémem Rider - Waitovým a velmi se mi osvědčil pro svoji jednoduchou a jasnou symboliku. Popisy zde budou přibývat postupně, takže si prosím pěstujte trpělivost a zachovejte mi věrnost, jsem na to tradičně sám:-)

Karty Malé Arkány
Malá Arkána
Figurální karty
Figurální karty
Velká Arkána
Velká Arkána