Jak jednoduše zvládat úmorná letní vedra?

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Zdravá výživa, Vydáno dne: 18. 07. 2006

Zajímavý návod na účinnou obranu před současným tropickým počasím

Kdysi jsem prováděl různé experimenty se zdravou výživou a součástí mých pokusů byly logicky i zeleninové a ovocné šťávy. Známá kniha Normana Walkera zaplňovala chybějící místo na trhu a stala se mi cenným zdrojem informací. Řadu návodů jsem si ověřil v praxi a o jeden z nich bych se chtěl podělit i se čtenáři mých Oranžových stránek. Jedinou nevýhodou postupu, který je popsán níže, je vyšší vstupní investice, potřebná k nákupu odšťavňovače. Tady je ale třeba se zastavit, rozhlédnout po nabídce trhu a položit si několik základních otázek.

První otázkou je, jestli má pro naše zdraví nějaká ovocná, či zeleninová šťáva vůbec význam? Na jednoduché otázky jsou odpovědi vždy složitější. Naše strava je, zejména v letních měsících, poměrně zbytečně bohatá na bílkoviny a mouku. Tento fakt sice nelze zobecňovat, protože každý člověk je jedinečný a různé fyzické aktivity vyžadují odlišnou stravu, ale pravdou je, že naše buňky jsou zatíženy nadměrným příjmem výše zmíněných bílkovin a mouky, jejich metabolismus je zbržděn, mezibuněčná výměna omezena, mění se osmotický tlak v buňkách a v období tropického počasí, které je obvzláště náročné na látkovou výměnu (pot, vyměšování) pak dochází k nepříjemným pocitům vedra, pocení, třeba i obtížnému dýchání atd. Jak z tohoto stavu ven?


Jednou z nejúčinnějších, nejlevnějších a nejsnadnějších cest k nápravě je sezónní úprava výživy směrem k většímu podílu čerstvé zeleniny a ovoce a omezení příjmu bílkovin a mouky, zejména pak sladkého a také mastného pečiva (koblihy). Pokud nevykonáváte velmi těžkou práci, nebo vrcholově nesportujete, opravdu nepotřebujete denně půl kilogramu masa, vajec, sýra a dalších oblíbených pochutin. Budete sami překvapeni, že se dají letní vedra snášet výrazně lépe, když vám bude ve stravě převažovat zelenina a ovoce, zejména čerstvé, kompoty nefungují.


Důležitým prvkem lidské výživy je i správná hydratace a zejména v letních měsících se musíme pečlivě starat o svůj pitný režim. Ideální je buď čistá voda, nebo velmi jemně perlivá slabá minerálka, přeslazené nápoje typu Coca Cola atd. vyloučíme (jedna lahvička Coca Coly obsahuje šest kostek cukru a nedělejte si žádné iluze o zdravotní nezávadnosti umělých sladidel). Nyní přišel čas zmínit se ještě o jedné důležité tekutině a tou jsou právě výše zmíněné ovocné a zeleninové šťávy. Nejsou sice primárně určeny k zahánění pocitu žízně a doplňování chybějících tekutin, ale pro úpravu metabolismu na buněčné úrovni mají vliv téměř blahodárný. Jejich enzymy a minerály pronikají buněčnou membránou ve správném poměru a voda, obsažená v přirozených ovocných, nebo zeleninových šťávách buňky hydratuje rychle a optimálním způsobem.


Pokud chceme rychlou úlevu od pocitu horka a s ním spojených dalších přiznaků, oškrábeme jeden střední celer, dvě až tři mrkve, pokrájíme, přidáme nakrájené jablko a vše vložíme do odšťavňovače. Získanou šťávu vypijeme pomalu po malých douškách a hlavně co nejdříve poté, co jsme jí z přístroje dostali. Jakékoli další skladování a to i v chladu, nemá na kvalitu a složení šťávy příznivý vliv. Většinou do deseti minut poté, co vyprázdníte sklenici, se dostaví okamžitá úleva od pocitu vedra. Je to způsobeno působením vysoké dávky organicky vázaného sodíku na krevní oběh. Na tomto efektu se podílí hlavně celer. Mrkev a jablko se přidávají pouze za účelem přežití konzumenta, protože samotná celerová šťáva je velmi ostrá a chuťově poměrně nepříjemná. Toto řešení je opravdu účinné a funguje i v případě jinak značně nezdravé stravy (smažené hranolky, maso, grilovaná masa, pečivo a sladkosti).


Zbývá otázka, co počít s většinou velmi vysokými cenami elektrických přístrojů, schopných odlučovat šťávu od biomasy. Značné množství firem nabízí odšťavňovače v cenových rozpětích od čtrnácti do dvaceti tisíc korun. Téměř všechny tyto firmy přesvědčivě zdůvodňují, jak je jejich výrobek nejlepší a proč právě a jenom on neničí enzymy a vitamíny, na rozdíl od odšťavňovačů výrazně levnějších, odstředivých, které údajně zcela likvidují biologicoku hodnotu získané šťávy z důvodu vysoké rychlosti nožů a jejího nadměrného ohřevu. Já osobně mohu s klidem doporučit právě odstředivý model, který funguje na principu gravitačního odlučování šťávy z nastrouhané biomasy. Uvidíte, že získaný produkt není nijak horký, odpad je slušně suchý a zdravotní účinky budou srovnatelné se šťávou, získanou v drahých přístrojích. Nepodléhejte komerční reklamně a váš život bude jednodušší. Cena od dvou do třech tisíc korun je oproti značkovým americkým strojům více, než příznivá.


Uvedený návod je vyzkoušený, bez nepříznivých vedlejších zdravotních účinků, doporučená denní dávka v teplém období je jedna střední celerová bulva, nejlépe po ránu a na lačný žaludek. S výjimkou vstupních nákladů na pořízení odšťavňovače se navíc jedná o levnější, z hlediska trhu méně atraktivní druhy zeleniny a ovoce. Přeji vám mnoho úspěchů a veškeré případné komentáře k vašim výsledkům zde budou vítány, neváhejte se prosím podělit s ostatními o vlastní cenné zkušenosti.