Přes Boreč vede turistický okruh z vesničky Režný Újezd, která leží několik kilometrů od Lovosic. Pohled na Lovoš z této vesnice vidíte na horním obrázku. A ještě jedno upozornění - na Boreč se vypravte v zimě, pokud možno v co největším mrazu a na sněhu. Jinak si totiž nevychutnáte hlavní důvod Vašeho výletu a tím jsou výrony teplého a vlhkého vzduchu, který proudí z děr na vrcholu kopce a "způsobuje" například to, že i v třeskutém mrazu uvidíte na sněhu růst květiny a trávu.
Pokud přijedete autem, zaparkujte v Režném újezdu na malém naměstíčku. Musíte ovšem počítat s tím, že zde bývá plno - lidé Boreč znají a rádi navštěvují. Je to krátký a velmi zajímavý výlet, který bez potíží zvládnou i děti. Malé odnesete na zádech a větší těch zhruba 200 výškových metrů přežijí bez újmy na zdraví :-)
Jak je patrné z obrázků, cesta nahoru je poměrně pohodlná a příjemná a pokud si zvolíte slunečný den, tak i přes to, že je zimní období, zde uvidíte hodně barev. Boreč je typickým kopečkem Středohoří - je částečně zarostlý stromy, nahoře místy řidšími a otevírají se z něj krásné pohledy do okolní krajiny. To nejzajímavější na vás ale čeká až nahoře, kam vás dovede první polovina značeného turistického okruhu.
Z vrcholu kopce není vidět do kraje, je tu příliš mnoho stromů, jak je ostatně zřejmé z obou obrázků. To ale nevadí. Důvod vašeho výletu je jiný. Boreč je protkán systémem jakýchsi přirozených "komínů", tedy dutin, které začínají na jeho úpatí a končí na několika místech na vrcholu. Mohutná masa kamení a hornin se přes léto ohřívá a akumuluje teplo. V zimě pak proudí vzduch komínovým efektem skrze ohřáté průduchy a dostává se ven právě na vrcholu kopce. Tento přírodní úkaz na první pohled budí dojem dosud činné sopky, nicméně není tomu tak a můžete být zcela klidní - jedná se opravdu pouze o přírodní kondenzátor tepla a žhavá láva vám podrážky bot určitě neomyje :-)
Na levém obrázku je zřetelná mlha, která se tvoří při styku teplého a vlhkého vzduchu s okolním, rozdíl teplot byl v okamžiku pořízení fotografie zhruba 25 stupňů. Nad několika otvory se v zimě neustále vznáší oblak páry a okolo nich rostou stále zelené mokřadní rostliny a tráva. Proud vzduchu je poměrně silný a pokud v něm budete stát, během minuty zjistíte, že jste pořádně navlhli. Porézní vnitřek kopce funguje také jako kondenzátor vlhkosti a spodní vody v něm vzlínají k průduchům, ve kterých pak proudící vzduch velmi účinně zvlhčují.
Cesta dolů vede po druhé straně Boreče, takže nebudete ochuzeni o výhledy i na opačnou stranu Středohoří, kterou jste předtím neviděli. Na dolní fotografii je ještě jednou Lovoš, tentokrát celý a i o tomto krásném vyhlídkovém "kopečku" napíšu (doufám brzy) na těchto stránkách několik zajímavostí.