Backster efekt

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 02. 12. 2005

Aneb duchovní život rostlin v podání experta CIA

CIA je americká vládní instituce, která se zabývá širokým spektrem věcí, od vnitřní obrany státu až po špionáž a nejrůznější související záležitosti, o kterých se v Americe a přilehlém okolí raději ani nepřemýšlí. Pracují v ní špičkoví odborníci, zejména na vedoucích místech. Jeden z nich, Cleve Backster, vedl v sedmdesátých letech výzkum a vývoj detektorů lži, které jsou ve Spojených Státech velmi populární a zejména v dřívejších letech byly značně používané....





Noc se už blíží k ránu a Cleve sedí nad nejnovějším typem detektoru. Zabývá se zkoumáním křivek, průběhem amplitud při nejrůznějších reakcích člověka a své poznatky pečlivě zapisuje. Vzhledem k pokročilé noční, vlastně už téměř ranní hodině je značně unaven, ale je zvyklý dotahovat své věci do konce a tak se po určité době zvedne, aby si uvařil další hrnek kávy. Zcela bezmyšlenkovitě, bez jakéhokoliv zvláštního úmyslu připojí elektrody detektoru na list své veliké draceny, která stojí v koutě. Dracena je veliká vodomilná rostlina s masitými listy a Cleve jí kdysi od někoho dostal. Našla si u něho v kanceláři své místo a postupně vyrostla až ke stropu. Výzkumník se posadí nad svým šálkem čaje, mechanicky upíjí a pokračuje ve vyhodnocování výsledků své práce. Nakonec zaklapne desky a unaveně se protáhne, když v tom ho napadne, že by mohl dracenu zalít. Ještě než se stačí zvednout ze své židle, stane se událost, která navždy poznamená Backsterův život a dá směr novému vědeckému odvětví. Ručička detektoru lži se náhle rozhýbe a ohromený Cleve poznává výrazně pozitivní reakci rostliny - reakci na jeho myšlenky!!! Chvíli vstřebává nový poznatek a pak dostane další nápad - co kdyby zkusil rostlině spálit list zapalovačem? V tu chvíli se detektor znovu rozhýbe, tentokrát je reakce vysloveně negativní. Výzkumník poznává křivky, jaké vykazují lidé ve chvílích nejvyššího rozrušení. Tu noc už toho moc nenaspal a usilovně se věnoval překvapujícím poznatkům. Zjistil, že rostlina opravdu reaguje velice výrazně na většinu jeho myšlenek. Cleve Backster svůj objev poměrně brzy zveřejnil a ten se setkal zejména zpočátku se značným ohlasem. Vědci se rozdělili na dva tábory, z nichž jeden podporoval Backsterovy výzkumy a druhý je negoval jako nevědecké, přestože v té době byly již předloženy výsledky stovek pokusů.


Na další převratnou myšlenku přivedla výzkumníka až návštěva kanadské bioložky, která se přijela osobně přesvědčit o výsledcích jeho pokusů. Když totiž vkročila do jeho kanceláře a Cleve se pokusil demonstrovat jednotlivé pokusy, rostlina prakticky nereagovala a ručička přístroje setrvávala v krajní poloze bez významnějších odchylek. Překvapený vědec dlouhé minuty přemýšlel o možných příčinách a nakonec se bioložky zeptal, jestli rostlinám neubližuje. "Ale jistě" zněla odpověď, "pálím je v peci, aby jsem dostala poměry mezi živou hmotností a popelem." Backster si až večer uvědomil úžasný dopad nového objevu - rostlina pozná člověka, jež zabíjí, dokáže tedy identifikovat vraha!


Zanedlouho byla oznámena vědecké veřejnosti příprava nového pokusu - reakce rostlin na smrt. K tomuto pokusu byly zvoleny "čerstvé" rostliny, protože dracena si již zvykla, že myšlenky jejího "pána" neznamenají hrozbu a tak reagovala výrazněji pouze těsně před zaléváním:-)) V laboratoři bylo umístěno akvárium s dvaceti akvarijními rybkami garnáty, o tři místnosti dále se nacházely tři filodendrony napojené na detektory a připraveno bylo také speciální časovací zařízení, které v náhodně vypočítaném okamžiku vylilo do akvária vařící vodu a tak garnáty v setině sekundy zahubilo. V den, kdy probíhal výzkum dostali všichni zaměstnanci institutu volno. V náhodně vypočítaný okamžik pak časovač zahubil v opuštěné budově garnáty. Výsledky pokusu byly překvapující - rostliny nejen že reagovaly na smrt nebohých rybiček, ale navíc získaly velmi negativní vztah k otci celé myšlenky a v přítomnosti Cleve Backstera setrvávaly v hluboké depresi, což detektor lži jasně potvrzoval.


V mnoha následných pokusech pak bylo jednoznačně prokázáno, že rostliny reagují velmi výrazně na lidi, kteří spáchali zločin, ovšem pragmatické vedení CIA odmítlo myšlenku, že by zločince "usvědčily nějaké kytky." Cleve se ale i tak dostal do historie moderní biologie a duchovní život rostlin byl oficiálně naván "Backster efektem". V osmdesátých letech si v San Diegu otevřel soukromou školu detektorů lži a s úspěchem se jí věnuje dodnes. Na Internetu si můžete o tomto tématu najít značné množství odakzů, stačí v Altavistě zadat Cleve_Backster.