Typický seminář Reiki

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Reiki, Vydáno dne: 27. 11. 2005

Jak vlastně vypadá typický seminář Reiki?

Svůj první seminář Reiki jsem absolvoval v Teplicích, u mistra Reiki Láďi Patáka. Nebyla to moje první zkušenost s duchovně zaměřeným kursem, ale Láďa si mě získal svým řečnickým uměním, osobním přístupem a způsobem, jakým dokázal lidi zaujmout. S mnohými lidmi z "jedničky" jsme zůstali dodnes přáteli a mnozí z nich změnili můj život pozitivním způsobem jednou provždy. Řekl jsem si, že se budu snažit dělat v budoucnu své semináře v podobném duchu. Díky Láďovu trpělivému přístupu se mi to částečně podařilo a dnes se snažím držet určitého postupu tak, jak jsem ho tenkrát poznal a který mě skutečně oslovil. Nevím, jestli je úplně dokonalý, alespoň já se rozhodně dokonalý necítím. Ale značné množství spokojených absolventů je pro mě alespoň částečným důkazem toho, že nastoupená cesta by snad mohla být ta správná.



Lidé na horním snímku se nemodlí, neprovádí žádné tajemné obřady, nejsou pod vlivem sekty ani nemeditují za světový mír. Pouze si krátce "srovnávají" energii Reiki v dlaních před tím, než na semináři začnou působit na člověka, ležícího na pohodlné podložce mezi nimi. Ale nepředbíhejme.


Seminář pro více lidí pořádám raději, než poskytování individuálních iniciací do jednotlivých stupňů Reiki. Proč? Na kursu je lepší amosféra, lidé se naučí trochu komunikovat, přestanou se stydět před ostatními a zážitky se jim vtisknou hlouběji do paměti. Jsou pak třeba schopni lépe se domluvit s dalšími lidmi, kteří k nim přijdou pro radu či pomoc. Neznamená to ovšem, že bych neposkytl iniciaci, či individuální seminář tomu, kdo mě o něj požádá. Pokud budeme schopni domluvit se na podmínkách, nevidím v tom žádný problém. Nejraději však, jak už jsem říkal, pořádám seminář tak pro 6-8 lidí. Proč právě pro takový počet? Důvod je poměrně jednoduchý - není to málo a pro iniciaci je to zase poměrně hodně. Rád dělám vše v klidu a metody hromadných kursů, kde mistr Reiki iniciuje čtyřicet lidí, zatímco ostatní se nudí jsou mi bytostně cizí.


Považuji za příznivější, když mám na každého čas, každý se může na cokoli zeptat a celková atmosféra je spíše uvolněná. Rád pořádám semináře v rodinném prostředí, kdy se domluví několik známých či příbuzných a pozvou si mě k sobě domů. Takoví lidé se již znají a většinou lépe komunikují. Ale i kurs, kde se lidé prakticky vzájemně neznají vůbec bývá velmi dobrý. Jak jsem již uvedl - nejméně rád mám soukromou iniciaci pro jednoho člověka, protože látky k vysvětlení je hodně a obejít se nic nedá - vyhnu se tím situaci, kdy mě pak lidé dlouhé hodiny telefonují a vyptávají se na všechno, co se jinak bez potíží dozvědí na příslušném semináři. Samozřejmě činím výjimky - tvoří je naříklad dlouhodobě nemocní lidé, upoutaní na lůžko, kteří potřebují působit sami na sebe a seminář nemohou ze zdravotních důvodů absolvovat. V tomto případě rád přijedu, provedu iniciaci a vysvětlím potřebné základy. Většinou i tito lidé po zlepšení zdravotního stavu rádi navštíví kurs a doplní si znalosti.





Seminář začíná většinou ráno okolo deváté hodiny. Většina lidí se tak stačí dopravit na místo včas a pokud ne, samozřejmě na ně počkáme. Sedíme na židlích v kruhu, nikoli po vzoru rytířů legendárního krále Artuše, ale protože tímto způsobem vidíme dobře jeden na druhého, takže veškeré vysvětlování a názorné předvádění je bez problémů. Lidé poměrně rychle ztratí ostych sami před sebou, zejména v případě hromadných seminářů po čtyřiceti i více účastnících se totiž naprostá většina lidí bojí jakkoli projevit a případně i klást otázky. Mám rád, když mezi námi vládne uvolněná atmosféra a veškeré dotazy jsou zároveň konstruktivní i pro ostatní. Na úvod se představím a pak totéž provede každý účastník také, pokud se mu chce. Po dobu semináře se snažím udržovat dobrý zvyk vzájemného tykání - máme k sobě blíž a tykání pomáhá bourat komunikační bariéry. Nikoho k tomu přirozeně násilím nenutím, ale prakticky vždy si lidé mezi sebou tykají rádi a tato dočasná vzájemná "úprava" jim nečiní žádné problémy. Zjistíme si, kdo kam půjde na oběd a po vzájemné dohodě na času přestávky se pustíme do teorie principu nemoci a léčení živých organismů pomocí energie Reiki.


Teorie je potřebná a zajímavá, ovšem jenom poslouchat můj monolog by do oběda těžko někdo vydržel:-)) Proto zařazuji do programu praktické ukázky jednotlivých poloh rukou při působení a to jak na sebe samotného, tak i na druhé. Energie Reiki je poměrně univerzální a pomůže téměř vždy, ovšem existuje mnoho skutečně účinných poloh a ty jsou vám předávány právě v praktické dopolední části. Jednou z poloh je i působení na oči, jak je patrné na fotografii.Očima se začíná prakticky vždy při celkovém působení a to z hygienických důvodů. Málo lidí projeví dostatečné budovatelské nadšení, když jim přesunete ruce z nohou přímo na obličej. Polohy rukou na sobě si každý vyzkouší pod mým vedením a pak se věnujeme polohám na druhých. V tomto případě se naše možnosti působení výrazně rozšíří, protože sami na sobě si například na záda nedosáhneme vůbec, to záleží vždy na individuálních možnostech každého jednotlivce. Neříkám, že bych si nedosáhl například na ledviny, ale po delší době by mi asi začaly dřevěnět ruce. Proto se učíme polohy na druhých a jejich účinné kombinace. Před obědem ještě krátce vysvětlím princip iniciace a probereme teorii energetických center - tzv. čaker. Pro značné množství lidí je často pojem iniciace velikou neznámou a podrobné vysvětlení podstaty většinou pomůže překonat jakékoli případné obavy. V průběhu dopolední části také zařazuji i krátkou meditaci, zaměřenou na práci s energií.


Po obědě si opět sednou účastníci kursu do kroužku tak, abych se k nim mohl dostat zezadu. Není to z důvodu zákeřného uškrcení nevinných obětí, ale kvůli lepšímu přístupu k čakrám. Pustím příjemnou meditační hudbu, provedu lidi do lehké meditace či relaxace a přistoupím k vlastní iniciaci. Ta se fyzicky provádí na čtvrté, páté, šesté a sedmé čakře, jak ukazuje fotografie. Na té nejsem já, převlečený zákeřně za ženu:-)), ale mistryně Reiki, která mi v tuto chvíli s iniciací pomohla. Jde to rychleji, lidé netráví příliš mnoho času v sedě a máme tak více času na každého z vás. Iniciace je pro většinu z vás poměrně příjemný proces, mnozí možná budete mít vizuální či akustický zážitek. Pouze v případě větších bloků na vašich meridiánech může dojít k určitému nepříjemnému pocitu v okamžiku, kdy se blok uvolňuje. Poté se ale vždy dostaví pocit lehkosti a fyzického i psychického uvolnění. Na závěr iniciačního procesu zařazuji pravidelně oblíbeného "chlupáče". Poprvé mě tento termín uvedl v úžas, ale později jsem pochopil, že se jedná o tradiční název prostého lidského objetí. Většina absolventů seminářů Reiki zná tento pojem velmi dobře a myslím, že ani "moji" lidé by neměli být výjimkou. Nevěřili byste, jak ráda si většina lidí padne po iniciaci do náruče a jak krásně z nich spadne veškeré napětí, které v sobě měli přes veškeré ujišťování, že se jedná o naprosto bezpečný proces. Potvrzuje se tak staré známé pravidlo, že sebevětší množství teorie nemůže vyvážit byť třeba jen malou zkušenost.


Po iniciaci a nezbytných "chlupáčích" přichází nejpříjemnější část celého semináře: skupinové působení vždy na jednoho účastníka kursu. Příjemné je proto, že většina z vás si třeba působení Reiki nevyzkoušela vůbec a náhle jsou nabiti, jak baterie. Navíc každý cítí v rukách energii, kterou tam předtím neměl. Jsou to všechno nové zkušenosti a musím říci, že pro naprostou většinu lidí prakticky vždy příjemné.


V průběhu působení pokračuji ve výkladu další teorie a hned provádím i praktické ukázky. Kromě náhle získané schopnosti léčit rukama získáváte i další možnost a tou je energetická diagnostika. Vzpomínám si na jednoho pána ze Šumavy, který ve svých osmdesáti letech absolvoval kurs "jenom" proto, aby mohl pomáhat své ženě. Bezprostředně po iniciaci byl náhle schopen poznat nemocnou ledvinu jedné paní a tato nová zkušenost se mu velmi líbila. Pokud zavzpomínám na své vlastní zkušenosti z mého prvního semináře Reiki, byly podobné a moje radost tenkrát neznala mezí, když jsem vcelku bezpečně rozpoznal nemocné koleno jedné starší paní, která z toho byla sama překvapená.


Součástí kursu prvního stupně Reiki je i speciální poloha rukou při skupinovém působení na čakry. Nevěřili byste, jak účinné je vyrovnání energie v energetických centrech, když na vás přímo působí šest lidí dle schématu, který vidíte na fotografii. Po skupinovém působení budete většinou všichni ve velmi dobré náladě a plní energie. Před závěrem kursu se ještě chvíli posadíme do kruhu. Seznámím vás s historií Reiki, s osobou Mikaa Usuiho a jeho cestou, která nakonec přiblížila Reiki nejširším vrstvám obyvatel současného světa. Samozřejmou součástí semináře je i předání certifikátu o absolvování příslušného stupně Reiki. Ten by vám měl sloužit jako potvrzení o iniciaci, pokud byste se rozhodli pro další kursy u jiného mistra. Já dávám navíc i podrobný seznam jednotlivých metod, které jsme se společně v průběhu kursu učili. Nakonec se s vámi rozloučím, předám vám svá telefonní čísla a pustím vás konečně domů:-))