Reiki - princip nemoci a uzdravení

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Reiki, Vydáno dne: 25. 11. 2005

Principy vzniku nemoci a přírodního léčení

Veškerý vesmír je založený na energetických dějích, přičemž živé organismy nejsou výjimkou. Pokud byste měli udržovat svojí tělesnou teplotu pouze potravou, musela by ve vašem organismu probíhat řízená termojaderná fúze. V létě nepotřebujeme tolik jíst, lehčí či žádný oděv a vyšší expozice slunečného záření v kombinaci se širším spektrem barev zajišťují zvýšený přísun životní energie z okolního prostředí. Oproti tomu v zimních měsících často pociťujeme vyšší potřebu hutnější potravy, příčinu tohoto jevu si ostatně později vysvětlíme v nové kapitole o výživě.Kromě potravy a dechu zajišťují přísun a cirkulaci energie tzv. čakry. Jsou to energetická centra, kterých využívá například akupunktura, kdy se pomocí vpichů, či jiného dráždění rozvádí energie do jednotlivých orgánů a ty se pak uzdravují. Čaker jsou na těle tisíce, ale pro práci s Reiki jsou důležité základní, kterých je sedm a jejichž umístění na těle koresponduje s neméně důležitými žlázami s vnitřní sekrecí. Tyto žlázy pomocí vylučovaných hormonů ovládají veškeré děje v organismu. Čakry mají kromě energetických funkcí také související vliv na komplexní, tedy i duševní a duchovní vývoj člověka.

Při iniciaci prováděné na semináři je do čakry vložena určitá informace, která následně člověku zajistí doživotní schopnost předávat energii pomocí dlaní. Samotnou iniciaci provádí pomocí speciálních symbolů člověk, který je zasvěcen do nejvyššího stupně Reiki - tzv. mistr učitel. Fyzické provedení vlastní iniciace může být různé, někteří mistři dokonce zasvěcují hromadně, kdy se účastníci drží vzájemně za ruce. Nejsem přítelem podobných zjednodušujících metod, i když výsledek se ani v tomto případě od jiných postupů nijak neliší. Obecně používaná metoda (využívá většina mistrů) spočívá v individuální práci s každou čakrou, přičemž pro prohloubení zážitku se často uvádějí účastníci semináře do příjemného relaxačního stavu. Reiki není podvod, výsledky jsou průkazné a při působení v rukou jasně cítíte teplo, případně mravenčení či brnění. Navíc jste často již bezprostředně po iniciaci schopni i pomocí pocitů v dlaních diagnostikovat nemocná místa na těle.

S úsměvem vzpomínám na dva starší manžele ze Šumavy. Paní trpěla na pohybové problémy a čaje příliš nezabíraly. Nabídl jsem jim první stupeň Reiki. Pán tvrdil, že "on na to není, ale kvůli ženě si to rád udělá". Jaké bylo jeho překvapení, když okamžitě po iniciaci přesně poznal u jedné paní (která se uvolila být pokusným králíkem) nemocnou pravou ledvinu. Působení Reiki je příjemné jak pro člověka, který energii předává, tak pro příjemce. A jak už bylo několikrát řečeno, pro dosažení uvedených výsledků není rozhodující, u jakého mistra iniciaci získáte. Kvalita semináře má největší vliv na míru znalostí, které si z něho odnesete, nikoliv na schopnosti, které jsou po iniciaci vždy u každého stejné.

Jak vlastně vzniká choroba? Rozlišujeme dvě základní příčiny: za prvé genetické a za druhé psychické. Úrazy záměrně nediferencuji, protože i ty vznikají v důsledku vnitřní nevyrovnanosti. S první příčinou (autismus, mongoloidita, atd.) toho moc nenadělá klasická, ani alternativní medicína. Ovšem u druhé (a naštěstí podstatně častější) je pole působnosti otevřené. Lidská energetika je velmi důmyslnou soustavou, která se stará o bezproblémový chod orgánů, svalů, kostí, krve i kůže, tedy celé nádherně složité soustavy zvané organismus. Vše je řízené podvědomím, do kterého naprostá většina normálních lidí nemá přístup. Pokud se do podvědomí dostane nevhodná informace, případně člověk vědomě dělá něco, s čím podvědomí nesouhlasí, dojde k varovné fyzické reakci těla - nemoci. Vzpomenete li si na nějakou vaší nemoc a zapátráte přitom dále v paměti, možná si uvědomíte, že vašemu onemocnění přecházela deprese, napětí, hádky s partnerem či rodiči, dlouhodobá nespokojenost, frustrace či závist, nenávist a případné další negativní pocity. Děti často onemocní při nástupu do školky, kdy je šok způsobený přechodem z bezpečného a milého rodinného prostředí do konkurenčního dětského kolektivu příliš veliký, nemocí si pak dítě vynucuje pozornost rodičů a navíc je mu tím opět umožněno být až do uzdravení doma.

Nemoc

Máte-li dobrou a zajímavou práci, pravděpodobně se vás v zimě chřipkové epidemie netknou. Ovšem například v případě řadové úřednice v početném ženském kolektivu a s nesympatickou šéfovou nad sebou, tam už je dobrý důvod k bolestem hlavy, chřipkám a angínám, žaludečním vředům a podobným "příjemnostem", které jí sice ve svém důsledku obtěžují, ale umožňují alespoň na chvíli opustit nudnou a nezajímavou práci, kde se na ní navíc každý "vozí". Důvodů, proč dochází k blokádám energetických meridiánů, čaker a následně k chorobám je celá řada. Možná později vytvořím další stránku, která se bude věnovat pouze této problematice. Pojďte se však podívat na princip uzdravování pomocí Reiki. Vše si uvedeme na příkladu - chlapec je často peskován rodiči, kteří mu naplánují život podle svých představ a navíc ani nedají možnost volby. Poté, co ukončí studia a dospěje v muže, najde si zaměstnání, kde se k němu bude šéf chovat podobně jako rodiče, protože on svým přístupem k takovémuto jednání nadřízeného přímo svádí, je na něj podvědomě zvyklý z dětství. Vědomě se s tímto stavem sice smíří, ale podvědomí začne protestovat, protože se chce rozvíjet. Pocity nejsou vyslyšeny, přijde deprese (často jakoby bezdůvodná), pak první drobné problémy (alergie a astma už fungují z dětství) a nakonec vážnější věci - žaludeční vředy, žlučník atd. Lékař odstraní žlučník a vyřízne vředy. Ty se za čas udělají znovu a protože jedna varovná žárovička (žlučník) už byla odstraněna, rozsvítí se druhá, například artróza, v horším případě nádor. Navštíví li muž akupunkturistu, proces jeho uzdravení bude účinnější a komplexnější, neboť fundovaný lékař mu již poměrně přesně vysvětlí, proč k jeho nemoci došlo.

Reiki zapůsobí v každém ohledu tak, že komplexně zharmonizuje organismus, pročistí energetické meridiány a navíc (zejména má-li působící člověk druhý stupeň), účinně uvolní a vyrovná psychiku. Dojde k ještě komplexnějšímu a trvalejšímu uzdravení, než v případě zásahu například zmíněnou akupunkturou. A nyní pozor - pokud člověk podvědomě nemoc potřebuje, Reiki mu nepomůže. Na rozdíl od léků, případně od akupunktury, která pomůže vždycky, ale vlastně tím také v tomto případě "vyšroubuje varovnou žárovičku". Tím jsme se dostali k největší přednosti této vysoce účinné léčebné metody bez vedlejších účinků - pokud má pacient chorobu, která mu něco důležitého signalizuje, není možné ji pomocí Reiki vyléčit, ale často se při působení v podvědomí odstraní blok, což v konečném důsledku vede k uzdravení komplexnější cestou.

Opět malý příklad - Pokud trpí malé dítě často na záněty horních cest dýchacích, vytrhnou se mu nosní mandle. Tím se choroby přesunou do dolních cest a nastoupí angíny. Vytrhnou se tedy i krční mandle a objeví se astma, případně časté zápaly plic. Dítě svými opakovanými nemocemi podvědomě protestuje proti nějaké situaci, kterou neumí řešit a potlačování jejich projevů vede k nástupu vážnějších potíží. Není tedy vždy nevýhoda, pokud někomu pomocí Reiki občas nepomůžete. Ve skutečnosti pomůžete vždycky a pokud k vám někdo přijde s bolavým žaludkem a jeho problémy po vašem zásahu neustoupí, Reiki pravděpodobně zapůsobila na jiný problém, který potřeboval řešit přednostně a třeba ani neměl s prvotním onemocněním vůbec nic společného. Podobně to může vypadat i s vámi - absolvujete první stupeň Reiki v naději, že si vyléčíte koleno, každý večer si poctivě působíte na zlobivý kloub a výsledek žádný. Po čase ale například zjistíte, že vás čím dál tím víc nebaví vaše práce. Nakonec dáte výpověď a nastoupíte jinam, kde se vám bude líbit. Po dalším týdnu bolest kolene zmizí a vy se cítíte lépe. I tímto způsobem funguje harmonizace organismu - Reiki nikdy neodstraňuje následky, ale řeší přímo příčinu problému. Tím že jste se rozhodli vyléčit koleno, které bolelo díky špatnému pocitu z práce, vaše podvědomí má nyní snadnější cestu, jak vám dát najevo, co vlastně v životě potřebujete k osobnímu štěstí, spokojenosti a zdraví.

Velmi zřídka se stává, že působení nemá vůbec žádný výsledek. Přiložíte-li dlaně a není v nich cítit žádná energie, ani teplo, jedná se pravděpodobně o člověka, který může být natolik materialistický, že si existenci určitých obecně platných přírodních zákonů ani nepřipustí. Podobně reagují i arogantní lidé, kteří se nad vás povyšují a tak nejsou podvědomě schopni přijmout vaši pomoc. Klasickým případem neúspěchu bývají také pokusy o léčení vlastních rodičů. Zejména matky si často nepřipustí, že by něco mohly umět hůře, než jejich ratolesti... Statisticky vzato je ale poměr kladných výsledků vysoký: pohybuje se okolo 95 procent. Během své praxe jsem byl zatím neúspěšný v případě třech lidí. Vzhledem k desítkám výborných výsledků se jedná o poměr, který vyznívá ve prospěch Reiki velmi příznivě.