Zdravá výžživa

Rozdělení stravy

Základní způsob dělení stravy

Dříve než zavalím vaše nebohé podvědomí nejrůznějšími doporučeními, tabulkami a fakty, rád bych zde citoval pana MuDr. Jonáše, známého chomutovského a nyní pražského přírodního lékaře: "S odporem snědená makrobiotika vám ublíží více, než s láskou snědený řízek." Toto jednoduché pravidlo nám říká, že by nám měly veškeré experimenty se stravou především chutnat. Jistě, těžký cukrovkář si určitě nedá sladké jídlo, ale cukr a alkohol jsou návykovými potravinami stejně jako tabák a drogy. Rakovinu můžete významně ovlivnit přísnou makrobiotickou dietou i v případě, že vám nebude vůbec chutnat, ale nejezte jí ještě deset let poté, co vám nádor zmizí. Vždy pozorně sledujte reakce svého těla a nikdy nedodržujte příliš tvrdohlavě jakékoliv obecné zásady, popisované v nejrůznějších bestsellerech. Tolik na úvod a nyní přejděme k různým způsobům dělení stravy.





K tomu, abychom mohli vysvětlit jednotlivé základy dělení stravy, musíme nejprve nahlédnout na tradiční asijský způsob energetického popisu kvalit - obecně známý princip Jin a Jang. Je to obecně platná teorie o dvou polaritách energie, které se vzájemně harmonicky doplňují podobně jako anoda a katoda na baterii. Již od starověku se v Číně a Japonsku používal pro vyjádření této polarity známý symbol:


Energie Jin a Jang od sebe nelze oddělit, existují vždy v harmonické rovnováze. Lidské tělo i mysl je možné posunout vnějšími i vnitřnimi vlivy na jednu, či druhou stranu. Disharmonie v myšlení, stres, nevhodná strava, tyto faktory mohou způsobit odklon od vnitřní rovnováhy. Následuje "upozornění" organismu a pokud jej neposlechneme, dostaví se nemoc, případně úraz. Ano, úraz není náhoda, ale výsledek vnitřní nerovnováhy organismu a mysli.


Následující tabulka nám ukazuje zařazení jednotlivých druhů potravy dle energetických kvalit:



V barevném rozlišení jsou poměrně dobře viditelné základní výživové chyby - například je zřetelné, jaký dopad bude mít na váš organismus nahrazení normálního masa sójovým. (Scházela by vám jangová složka se všemi důsledky). Jako další ukazatel při volbě stravy je také nutné přihlížet k vlastní energetické struktuře. Jang se projevuje pohyblivostí, vztekem, rychlostí, pohotovostí, teplem, červenou pokožkou. Jin je většinou línější, větší, trpí na studené končetiny, je mírný a rozvážný. Jste li například typ Jang, strava převážně jangového typu vám nebude prospěšná. Toto platí i v případě typu Jin. Na energetickou stránku potravy má také značný vliv způsob její přípravy - zelenina dušená pět minut v páře bude spíše jangová, kdežto vařená půl hodiny ve vodě už posune její energii do výrazného Jinu. Podobné je to i s čajem: Černý teplý neslazený čaj je jangový, oslazený už jinový a studený sladký černý čaj je silně jinový nápoj. Při skladbě vaší stravy se proto řiďte více citem a také si ji občas vytestujte, s kineziologickým způsobem testování vás seznámím na dalších stránkách.


Pojďme nejprve zhodnotit například knihy "Fit pro život". Jsou to typické bestsellery psané záměrně tak, aby oslovily maximum lidí a byly dobře prodejné. Věřím tomu, že autoři je napsali s dobrým úmyslem, ale bohužel bez přihlédnutí k regionálním zvláštnostem jednotlivých zemí světa. Typ diety v nich uvedený je vhodný pro určitou skupinu lidí k odstranění například nadváhy a svojí podstatou je situován zejména pro teplé kalifornské léto. Její dlouhodobá aplikace se v našich zeměpisných šířkách a hlavně v zimních měsících projeví postupnou absencí esenciálních aminokyselin a celkovým posunem energie organismu spíše ke kvalitě Jin - tedy člověk začíná trpět únavou, je méně pohyblivý a zejména silně zimomřivý. V knize je uvedeno i několik evidentních nepravd - například o tom, že si lidské tělo dokáže samo syntetizovat základní bílkoviny pouze z rostlinné potravy a podobně. Na druhou stranu ale kniha poskytuje přehled o základech tzv. dělené stravy, i když opět pouze svým vlastním způsobem. Proč je třeba přihlížet vždy ke specifikům jednotlivých etnik a hlavně ke klimatickým podmínkám jejich pobytu si vysvětlíme později. Dalším možným způsobem dělení stravy dle jejích energetických kvalit je klasický čínský způsob pěti prvků:



O tom, jak se tyto prvky a jejich energie projevují přímo v organismu a jaké barvy a chutě jim přísluší si povíme podrobněji v další tabulce. Součástí této teorie jsou také charakteristické způsoby přípravy potravy. Pomocí různých metod tepelné úpravy lze poměrně dobře ovlivnit výslednou energetickou kvalitu jídel.



Z tabulky je patrné, jaké jsou energetické vztahy mezi jednotlivými prvky a jakými hlavními charakteristikami se projevují. Můžete si z ní také snadno odvodit případné převládající energie a z tohoto poznatku pak aplikovat stravu. Ta se upravuje zejména stylem a způsobem vaření:



Tolik tedy k dělení stravy dle energetických kvalit a čínské teorie pěti prvků. V posledních letech se začalo mluvit ještě o jednom důležitém prvku a tím je tzv. acidobazická reakce potravin v organismu.



Autor: Zbyněk Slába | Počet komentářů: 0 | Sdílet na: | | |


Napsat komentář

(Registrace nového uživatele)

  *Napište číslicemi jednadvasedm:


  *Jméno:


  Heslo: (Pouze pro registrované)


  *Titulek:


  *Text zprávy:





Diskuse - hlavní str.

Diskuse o energiích  Diskuse o astrologii  Diskuse o Tarotu  Diskuse o léčení, mystice




Související články:

Jak jednoduše zvládat úmorná letní vedra? (18.7.2006 10:59)
Výživové typy (1.12.2005 14:59)
Tattvy (1.12.2005 11:47)
Kineziologický kroužkový test (1.12.2005 11:17)
Výživa včera a dnes (30.11.2005 13:10)
Výživa dle krevních skupin (30.11.2005 12:39)
Dělená strava (30.11.2005 11:21)
Acidobazická reakce potravin (30.11.2005 11:11)
Zdravá výživa (29.11.2005 17:33)