Jak na tělesnou termogulaci?

Autor: Zbyněk Slába <Zbynek.slaba(at)email.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 26. 01. 2014

Malý návod na přežití v kruté zimní přírodě:-)

K sepsání tohoto článku mě přinutil jeden šílený blábol v časopisu Květy, které jsem spíše nedopatřením otevřel o Vánocích na stole svých rodičů. Dle tohoto plátku rozhodně nemáte pít teplé nápoje, když umíráte venku na podchlazení, ale máte si dát ideálně něco s ledem, abyste nenahnali studenou krev z pokožky dovnitř do těla. Super nápad, těším se na soudní procesy Květů s pozůstalými jejich čtenářů:-)



Nepovažuji se za žádného odborníka pro obnovu životních funkcí po kryogenní hibernaci, ale na druhou stranu trávím poměrně hodně času v zimní přírodě a například včera (24.1.), kdy se většina národa zimomřivě balila do dek u televize Nova, jsem si v mínus šestnácti užíval noční oblohy na jednom krásném kokořínském převisu, se sklenkou Tarapaca Carmenére v ruce. Přestože jsem při tom seděl na kameni, bylo mi teplo jak v pokojíčku. Ne, nejsem tibetský jogín, ale o své termoregulaci přeci jenom něco málo vím. Kdybych nevěděl, už bych tenhle článek nepsal:-)


Lidské tělo je poměrně vysoce citlivé na teplotu vnitřních orgánů a snaží se jí udržet hlava nehlava na teplotě 36,7 stupně Celsia. Stačí pokles o dva stupně a upadáte do apatie, šoku a následného bezvědomí. Organismus toto samozřejmě dobře ví a tak v rámci přežití našeho praštěného biologického druhu používá různé mechanismy k obraně před chladem. První akcí je takzvaná "husí kůže". Jakmile vyjdete do zimy, naskočí vám husí kůže jak pralinky. Po nějaké chvíli si tělo vzpomene, že srst z estetických důvodů odložilo už před desítkami tisíc let a že proti studenému vzduchu tedy jaksi nemá co postavit. (U mužů sice občas něco postavit může, ale to na zimu beztak nefunguje.) :-) Zruší tedy husí kůži a začne stahovat drobné cévky v pokožce, aby se v nich neochlazovala krev. Tím udržuje dál vnitřní orgány v teple, ale vy se už necítíte komfortně a je vám připomínáno, že byste měli se zimou začít něco dělat. Pokud dál ignorujete fakt, že je vám (lidově řečeno) kosa, nastane třetí fáze a tou je takzvaná třesavka. Rozcvakají se vám zuby, tím vyskáčou nekvalitní plomby a celé tělo se třese, často v křeči. Jedná se poslední pokus organismu o zahřátí pohybem ? třesavka je poměrně energeticky náročná a skutečně tělo trochu ohřeje. Pomyšlení na cenu za opravu chrupu zahřeje mnohem více:-)


A nyní trochu prosté fyziky: hmotnost lidského těla je sice variabilní, ale u dospělého jedince je důležitý hlavně objem krve, který se pohybuje okolo pěti litrů, zahřátých na 36,7 stupně Celsia. Pokus jste prochladlí a ve fázi třesavky, cca jeden litr vaší krve se nachází ve stažených cévách pokožky a je otázkou vašeho přežití, ponechat ho tam i nadále a nepouštět si jej dále do těla. Zbývající čtyři litry krve proudí vašimi orgány v režimu vnitřní cirkulace a tělo se snaží ze všech sil, udržet jejich teplotu na úrovni, nutné pro přežití při vědomí. Máte několik možností. Vyzkoušíte první. Otevřete si Květy a sláva, jednoduché řešení. Vytáhnete z ruksaku půl litru ledové Coly, doplníte jí rampouchem, visícím na větvi vedle vás a šup s ní do žaludku. Co se stane? Ke čtyřem litrům krve, z posledních sil se držící na provozní teplotě, přidáte půl litru ledové tříště do vnitřního orgánu. V tomto okamžiku vaše tělo ztratí sílu se dál ohřívat, protože po takovém šoku už není z čeho brát energii, žaludek zafunguje jako dokonalý výměník a ochladí zbytek vaší krve o více, než o dva stupně. S blaženým výrazem po dokonalé chuti ledové kyseliny fosforečné made in USA, upadáte do bezvědomí a slastně se vítáte s krásným světlem na konci tmavého tunelu:-)


Druhou možností, pokud nemáte v dosahu hospodu, hypermarket, nebo cokoli, kde je teplo, je zkusit to opačně. Jestliže se napijete půl litru čaje o teplotě cca padesát stupňů, což se dá bez potíží vypít, zvednete teplotu žaludku a ten tak ohřeje krev ve vnitřních orgánech o více, než dva stupně. Na to zareaguje tělo velmi jednoduše - potřebný chlad si vezme vpuštěním části ochlazené krve z pokožky. Teplý nealko nápoj celkově navýší tělesnou teplotu a protože teplejší krve je přebytek, prohřeje se vám i pokožka. Výsledek? Přežijete a navíc je vám dobře:-)


Třetí možnost je jednoduchá - oblečte na sebe něco teplého a zahřejte se aktivním pohybem. (Nikoli sexem, překážely by vám při něm ty teplé věci a podchladili byste partnera.) Tělo se při výdeji energie ohřeje uvnitř stejně, jako po čaji, od vnějšího chladu jste izolováni a další průběh už znáte. Ovšem pozor - tento postup vám nebude příliš fungovat ve stavu naprosté vyčerpanosti! Jste li vyčerpáni, nejprve se najezte.


Čtvrtá možnost - zalezte si do tepla. Pokožka se postupně prohřeje, ohřátá krev začne proudit a opět je vám teplo. Jakmile zmizí pocit chladu, dejte si ještě cokoli teplého a jste v pohodě. (U této alternativy je sex naopak povolen.):-)


Pátá možnost je stejně fatální, jako první, i když to na první pohled není zřejmé. Máte třesavku, v pokožce je uzavřena chladnější krev, tak hurá, uvaříte půl litru grogu, nebo svařáku a šup s ním do žaludku. Teoreticky by měl být průběh stejný, jako u možnosti druhé, ale on není, protože jste požili značné množství alkoholu, ten se rychle dostane do krevního oběhu, rozšíří všechny cévy, do organismu se rázem nekontrolovaně vylije litr podchlazené krve z periferií a tělo, navíc ovlivněné alkoholem, si s tím neporadí. Další průběh je stejný, jako u možnosti číslo jedna, u té s ledovým nápojem. Bez legrace. Jste li podchlazení, nepijte alkohol ani v horké formě! Navíc, jak jsem někde zaslechl, svatý Petr, (ten pán u nebeské brány), nemá alkoholiky příliš v lásce, takže vás tam nejspíš nebude vítat s vlídným úsměvem na rtech:-)


Řada lidí o sobě neví téměř nic. Například to, že nám byl dán jeden energeticky vysoce náročný orgán, kterému se říká mozek, i když této skutečnosti, (například na českých silnicích), často nic nenasvědčuje. Tento orgán se nachází na té nástavbě nad krkem a ta potřebuje být neustále v teple. Fascinují mě zoufalci v teplých kombinézách, ale s holou hlavou ve vichřici na horském hřebenu. Hlavou odchází obrovské množství tepla, takže základní pravidlo zní - jste li v zimě venku, udržte si v teple alespoň uši, čelo a zátylek. Pokud máte méně vlasů, nebo jestliže fouká, použijte teplou čepici, vyplatí se to. Nenastydnete a nepodchladíte se. S holou hlavou prochladnete, i kdybyste jinak byli navlečeni v kosmickém skafandru. Jak to dělám venku já, hlavně v mrazu? Především se snažím vyrovnat svoji teplotu kombinací vhodného oblečení a pohybu. Tedy přestože používám funkční věci, snažím se je nepropotit. Jakmile zastavím, oblékám se. Nikdy nenechávám tělo dojít do třesavky, to se dá snadno a včas poznat. Když pociťuji hlad, najím se ještě před naprostým vyčerpáním, které nastupuje v silném mrazu často velmi rychle. Najím se a zapiju horkým čajem - klidně i s alkoholem, protože nejsem podchlazený. Teplé jídlo je v zimě k nezaplacení a není li k dispozici, čaj po jídle funguje úplně stejně, jako kotlík guláše:-) Když sedím v zimě venku, teple se obléknu a dám si větší množství horkého čaje. Hlavu a krk mám vždycky zabalené. Následující dvě hodiny pak nepotřebuji ani rukavice. Každý si ale svůj optimální postup musí objevit sám.


Smyslem článku ale bylo ale něco jiného: když je vám zima, nepoužívejte Květy, používejte rozum. Nenuťte své blízké používat květy na vašem náhrobku:-) Vážení čtenáři, příjemné zimní zážitky vám přeje cynický autor Oranžových stránek:-)